RE: Metropole, město, městys, městečko... Slovíčkaření?

You are viewing a single comment's thread:

Typickým rysem dnešních expatů je, že jsou mobilní. A snadno se uplatní víceméně kdekoli. Můžou žít pět let tady, tři roky jinde a pak pět třeba na úplně jiném kontinentu ;)

Řekl bych, že spíš píšeš o klasických kolonistech, kteří se někde usadili a už tam zůstali. Jejich děti i děti jejich dětí také. A ti s sebou, pochopitelně, přinesli svůj jazyk a kulturu.



0
0
0.000
1 comments
avatar

Svým způsobem byli středověkými expaty-nomády, univerzitní profesoři i studenti. Co je dnes angličtina, bývala tehdy latina. Univerzitní mistr učil a student studoval hned tu, hned onde... Vzdělanec se uplatnil kdekoliv v katolické Evropě. Totéž někteří mniši. Byli překládáni. O pozdějších jezuitech ani nemluvě. Žoldáci... Kam všude se dostali původně husitští bojovníci...

Co popisuješ, to jsou vlastně středověké stavební hutě... Od stavby ke stavbě. Kdekoliv v katolické Evropě.

Nebo mě napadají římští vojáci. U Trenčína na cedulce podepsaný důstojník má hrob v Tunisu... I otroci se pohybovali ve starověku cik-cak antickým světem...

Samozřejmě, historie se neopakuje. Existují jen přibližné paralely. Jenom jsem chtěl, napsat, že se pod sluncem neděje nic zásadně nového. Že jen staré jevy dostávají nové názvy.

0
0
0.000