Co schází (nové téma týdne)

avatar

Týden se s týdnem sešel a je čas na nové téma týdne. Prakticky i teoreticky jsem tentokrát dlouho bloumal o čem by bylo dobré na začátku roku napsat. Psát o uplynulých svátcích, či oslavách nového roku na Nový rok mi připadá trochu pasé. O novoročních předsevzetích jakbysmet. Zbytečně jsou z toho potom postdepresivní nálady z něčeho co si děláme sami sobě a neplníme se zadostiučiněním. Zaujala mne myšlenka od @krakonos o kryptoměnové predikci na 2020.

Kde kdo se snaží předpovědět budoucí cenu bitcoinu a dalších měn. Podle toho, jakým způsobem se k tomuto odvětví staví. Jsou to předpovědi pozitivní nebo negativní. Podle mne je tento způsob špatný. Bitcoin jako takový byl také označen za nějaké ponzi, či letadlo. Byť toto tvrzení je silně vyvraceno. Tak s určitým druhem použití by to tak být mohlo.

image.png
Pixabay License - Free for commercial use No attribution required

Vraťme se na začátek

Před 11 lety spatřil světlo světa první blockchain a první mince bitcoinu. Dá se předpokládat, že bitcoin vznikl jako odpověď na tehdejší ekonomickou krizi a kolaps bank. Bitcoin v tu dobu měl představovat neinflační zúčtovací jednotku, kterou nelze padělat nebo jinak duplikovat. A už vůbec ne ovládat z pozice některé z autorit. Tady může spatřit analogii ke skutečným penězům, které jsou v jednotlivých státech v oběhu.

1:0 pro bitcoin nebo 0:1 pro bitcoin?

Jak šel čas, povědomí o tomto protokolu se šířilo. I první nákup pici je dnes uváděn skoro jako učebnicový příklad. Zdálo by se, že akceptace digitální měny má světlou budoucnost. Na druhou stranu, někteří si všimli, že cena postupně narůstá. Protože člověk je tvor vykutálený a vypočítaví. Snadno si někteří dali jedna a jedna dohromady. A začali praktikovat metodu levně koupit, dráž prodat. Na tom by nebylo nic špatného. To to je základní pravidlo podnikání. Ovšem mezi nákupem a prodejem je potřeba daný produkt zhodnotit, vylepšit. Zkrátka přidat mu vyšší hodnotu. A to se nedělo a neděje. Tak většina obchodů sklouzla jen k myšlence, jak se bezpracně dostat k většímu majetku. Tento systém používání je už velice blízko k typickému systému letadla nebo alespoň multi level marketingu. Nabízí se otázka. Zda-li je toto jen přirozený vývoj, nebo se směřuje do slepé větvě. Na konci bude tvrdý náraz a bude se muset začít znova. Dovolím si do této skupiny označit i všechny HODLery, kteří kryptoměny nakupují a doufají, že v budoucnu vzroste jejich cena oproti měně vydávané státem. Nestyďte se, patřím do této skupiny i já. Byť k tomu mám ještě druhý důvod.

Kde to drhne?

Nehledejme problém v technologii. Na této úrovni vývojáři odvedli pěkný kus práce, aby používání bylo jednoduché a intiutivní. Budiž příkladem mobilní peněženka Coinomi. Kde je uživatelské rozhraní rozděleno do tří obrazovek. První zobrazuje přijaté a odeslané platby, druhá umožňuje vygenerovat novou adresu (vč. QR kodu) pro příjem platby a třetí naskenování adresy z QR kodu či její napsání pro odeslání. Osobně si myslím, že jednodušší používání už není možné. Jsou to ekvivalentní kroky jako otevřít peněženku, vyndat bankovky, opět ji zavřít a uklidit.


Bez názvu.png

Naopak největšího nepřítele kryptoměn hledejme ve vlastních řadách. Je to strach z neznámého, kterému se přirozeně snažíme vyhnout a vyvarovat. Další číhá hned vedle. Je to pouhopouhá chamtivost každého z nás. Cítíme přirozenou touhu si přilepšit oproti ostatním. Možná se lidstvu jednou povede tyto vlastnosti vymítit, ale pak už asi peníze ani kryptoměny nebudou potřeba.

Podle mne co kryptoměnám chybí jsou uživatelé, kteří by je používali určeným způsobem. Naopak je mnoho těch, kteří na nich chtějí bezpracně vydělat více fiat měny.


Téma týdne pro následující 2. týden roku 2020 je otázka:

Co chybí dnešním kryptoměnám?“


Jako další, kteří budou moci stanovit téma na další týden nominuji nového @zirky případně tajemného @kytka


Ve zkratce, co je téma týdne. Je to štafetová inspirace, kdy vybraný člověk určí konkrétní téma na následující týden a současně nominuje i dalšího, kterému předá pomyslnou štafetu ve volbě tématu na další týden. Týden je brán od pondělí do neděle a je tak vhodné nové téma vyhlásit v neděli nebo v pondělí, aby ostatní měli čas na zpracování. Pod uveřejněný článek, patřící do této kategorie, se přidá tag #tematydne, aby byly snadno vyhledatelné.0
0
0.000
16 comments
avatar

!trdo
Nainstalovat si Actifit jsem nezvládl. Udělal mi to náctiletý kluk. Nemám důvod se pokoušet o Coinomi. Nic by mi to nepřineslo.
Pokud by jednou steem nebo jiné kryptoměny opravdu rostly, měl bych problém. Jak je převést na něco, co dovedu utratit?
!trdo

0
0
0.000
avatar

Nebudeš mít problém. Máš synka, který důležité kroky za tebe udělá a finální použití ti názorně předvede. Pak už to bude stejné jako s actifití aplikací. Budeš jen používat.

0
0
0.000
avatar

Zajímavé aktuální téma. Něco bych k tomu mohl vymyslet.

!BEER
!trdovoter
!COFFEEA

0
0
0.000
avatar

Jistě vzniknou zajímavé postřehy

0
0
0.000
avatar

Pěkný článek, ale obávám se že k tak odbornému tématu nepřispěji. Nejsem takový odborník na kryptoměny, mě jen baví psát.

0
0
0.000
avatar

Názory odborníků známe a publikují je kdejaké servery. Z druhé strany na připomínky lidí naprosto vzdálených od tohoto oboru se úplně zapomíná. Jistě by byl tvůj příspěvek objektivní.

0
0
0.000