SBD - a moje pohled na věc jak šel čas

avatar

Z diskuse pod @godfish -ovím článkem jsem dospěl k názoru že je třeba obsáhlejší článek.

SBD se nám zase vrátilo na scénu a tak jsme s Fišem diskutoval proč je dobré a proč bude či nebude stabilní, ale zjistil jsem že můj názor se opírá spíše o moji zkušenost s používáním krypta posledních pár let.

Volatilita aneb proč mi je to šumák

SBD má být stabilní a vázaný na dolar tedy 1 SBD rovná se 1 dolar. Moje otázka byla proč by někdo chtěl vůbec držet SBD. Proč ho mít když víme že dolar se tiskne jak na běžícím pásu a tím pádem SBD má stejnou inflaci jako dolar, nebo spíše stejný hodnotový ekvivalent, v případě že by byl dlouhodobě stabilní... což si moc nemyslím... Jediné k čemu je podle mě SBD dobré je to že může tak trochu zmenšovat volatilitu STEEMu. Působí jako nárazníkový polštář, ale zas na druhou stranu akumulace kapitálu v něm má posunutý efekt a podle mě vede k většímu růstu ceny STEEMu ve chvíli kdy se SBD tiskne. Při hromadné adaptaci, řekněme třeba 100 miliónů uživatelů STEEMu pak možná bude jeho fungovaní jiné, ale při dnešních obratech mi to přijde že jen zkrátka zvýší poptávku po SEEMu a ještě sníží tisk nových STEEMů.

Osobně mi je to ale jedno. A to hned z několika důvodů. Myslím si že od roku 2011 kdy jsme objevil bitcoin jsem pochopil proč ho chci mít a používat. Řekl bych že patřím mezi ty co ho opravdu používají hodně. Za ty roky jsme si za něj mimo jiné koupil třeba trezor, btc-nod telefon, sluchátka, nějaké drobné kuchyňské spotřebiče, knihu, několik let jím platím útratu ve svém domovském baru a vůbec těch kafí všude možně co jsem si za tu dobu koupil... nejdražší stálo myslím 0.007BTC. Ale jen ho neutrácím za zboží, ale také jím platím tři lidi aby pro mě něco dělali a jednou jsme za opravu počítače také dostal zaplaceno v BTC. Do výčtu by se dala zahrnou celá škála služeb na Steemitu na kterém ostatně probíhá nejvíce mojich transakcí protože nejsou jen peněžního charakteru. Zažil jsme už také dvě půlení a dvojí prudký vzestup ceny a pád a pak dvouleté plácání.

A jasně emoce byli silné, po pádu z $1000 na dvěstě jsem si pak po roce říkal, to je ztracený to už nikdy neporoste. Nebo když si v bankomatu koupíte krypto a než za dvě hodiny zaplatíte v kavárně kávu tak to spadne o 10%. Jásně všechno tohle je nepříjemné. Ale čím víc těch transakcí děláte tím více zjišťujete že jednou jste plus jednou mínus, ale hlavně dlouhodobě jste plus a to takové plus že už prostě nikdy mínus nebudete. :) A když to roste tak si prostě koupíte třeba mnohem dražší rychlovarnou konvici než normálně jen protože najednou máte posit že toho v těch dolarech máte víc...
Takže časem pochopíte že ta voatilita je Vám jako uživateli jedno a dokonce pokud by jste kupovali barák tak se s tím dá vždy počkat nějaký ten měsíc než to pro vás bude hodně výhodné.
Stejně tak i poplatky za transakce se časem pro vás stanou normální, najednou přestanete počítat každý satoši. Nebo poplatky za výběr v krypto bankomatu 5% u malých částek se stanou nepodstatné (no mohli by mít v Generalbytes menší poplatek, přeci jen na burzách je pár desetin procent). I stejně tak poplatky na burze berete se samozřejmostí a neřešíte jestli je to 0.16 nebo 0.2 procenta. Zkrátka tenhle přístup přijde až když se vám dostane používání krypta pod kůži.
Také při druhé vlně jsme se naučil chvíli kryptem neplatit ale počkat až zas budu utrácet to krpyto koupené na dně.

Zpět k SBD

No a moje otázka vlastně je proč mít stablecoiny. Chápu že pro obchodníka je to jednodušší,ale jak už jsme tu popsal výše, pro mě jako uživatele je to skoro na nic a rozhodně v nich nechci mít peníze. Ano nikdy jsme se pořádně nedostal do škatulky spekulant a mé chabé pokusy na burze jsou spíše o tom se učit jak obchodování funguje než o tom abych vydělal. Klidně se přiznám že jsem z toho malého množství co jsme si na to vyhradil spíše ubral pár desítek procent než přidal. :) Ale co vím třeba se mi to někdy podaří vrátit na nulovou bilanci. :)

Celkem je mi jasné proč STEEM má SBD. A z mého pohledu je to čistě systémová věc přidávající stabilitu systému. Ale pro mě jako uživatele je to na nic. Já chci zkrátka krypto s výkyvem než nekonečně influící stablecoin...

Pod pokličkou

Osobně si myslím že moje chování je právě odvozeno hlavně od podstaty krypta a jeho filozofie, než od nějakého ekonomického kalkulu. Používám ho protože si myslím že je lepší než centralizované státní peníze. Používám ho protože mi dává svobodu poslat 10tisíc DOGE třeba přes půl planety za cenu 1 DOGE. Stejně tak mi vyhovuje že se mohu účastnit jeho vývoje, nebo i provozovat jednoduše nod, který je potřebný pro stabilitu sítě.
Ale o čem všichni mluví je jeho používání, ale popravdě si řekněme že spoustu lidí pořád sedí na svém kryptu a neutrácí, nepoužívají ho. I když všichni tvrdí že je potřeba adopce masou aby bylo silné a jeho cena rostla, tak přesto tomu nijak moc nenapomáhají. Zkrátka začněte ho používat ono Vám váš názor při jeho používání už změní.0
0
0.000
22 comments
avatar

According to the Bible, How do you influence faith to Christian believers? (Part 3 of 3)

(Sorry for sending this comment. We are not looking for our self profit, our intentions is to preach the words of God in any means possible.)Comment what you understand of our Youtube Video to receive our full votes. We have 30,000 #SteemPower. It's our little way to Thank you, our beloved friend.
Check our Discord Chat
Join our Official Community: https://beta.steemit.com/trending/hive-182074

0
0
0.000
avatar

Taky se přikláním k názoru, že stablecoiny běžnému uživateli / hodlerovi mají pramálo co nabídnout. Mimochodem, v používání některým z nás možná brání to, že čekáme, že to bude mít větší hodnotu. Jak sám píšeš, to, že se ti mince hodně zhodnotily, ti umožní si za ně více nakupovat, resp. koupit si dražší věc. Kromě toho je tu stále pár překážek, tu možná největší jsem trochu popsal zde: https://steemit.com/kocourkovskypoklad/@kytka/proc-se-dani-nakup-kavy-kryptomenou-a-v-cem-je-problem-kratke-zamysleni

0
0
0.000
avatar

No jo jenže já jsem k tomu právě od začátku přistupoval jako k platidlu až druhé místo je holdování takže jsme vždy přikupoval něco co jsme utrácel po kavárnách atd... podle mě to chce si prostě říct že když mám možnost to platit v kryptu tak si každý měsíc nějaké to krypto na běžné utrácení koupím a nebudu ho počítat do holdovacího porfolia :)
Mě to prostě baví ho utrácet, zrovna předevšírem jsme zas nějaké to ltc otočil a fakt ten pocit je pořád stejně, vždy mi to udělá radost a právě jak jsem psal tak po těch letech a utracených kryptopeněz mě už vlasně netíží ta stráta, jen mě občas potěší to plus, ale ani to není nejpodstatnější... je prostě super když ho můžu utratit... :)

0
0
0.000
avatar

Nebo to co utratíš, tak zase dokoupit. Tj. útrata 1000 Kč, dokup 1000 Kč. To je možnost.

0
0
0.000
avatar

No já jak jsme chodil na to kafe tak jsme to dělal tak, ze začátku že jsme do bankomatu strčil vždy víc koupil a pak zaplatil za kafe... vždy sem si říkal že takhle vždy ten zůstatek spořím... to bylo v začátcích... než jsme se rozhodl vůbec nějaké krypto nakoupit jako investici tak to trvalo dejme tomu třeba skoro dva roky :)

0
0
0.000
avatar

Adopce To, že jeden člověk z davu, který má krypto, s ním něco koupí na Alze, ještě nedělá masovou adopci. Je to sice fajn, ale až budou používat krypto babičky pro vnoučata "na zmrzlinu", bude to adopce. Já už nějaké krypto utratil, ale vždy když si uvědomím, kolik mě to pivo stálo v nynějších cenách, tak se chytám za hlavu. Asi jsem spekulant nebo nemám tolik, kolik bych chtěl, ale zkrátka to tak je.

Poplatky V bull runu 2017 stála transakce bitcoinem kolik....pár dolarů? To je ta rychlá levná měna, kterou nám tu Satoshi sliboval? Já to trochu bagatelizuji, ale nemělo to nahradit "drahý a nefunkční finanční systém"? I se segwitem to bude při dalším bull runu pěkně naprd - hromada drahých transakcí a ty tvoje projdou "za dlouho". A výběr z bankomatu za 5 %? Pokud se to nezmění tak to s adopcí moc nevidím. To jako by sis vybral 10 000 z bankomatu a ten si nechal 500 Kč. Sorry, ale to není pár satoshíků, to je prostě dost. Tady má krypto ještě co dohánět. Ale jsem optimista, je hromada coinů na PoS které zvládnou hodně transakcí za pár halířů i kdyby to najednou začalo používat půlka světa. Trochu přeháním, ale BTC maximalisti jsou určitě jiného názoru, ale BTC to prostě nezvládne samo.

Stablecoiny mají význam pro obchodníky. Pro ty, kteří nechtějí spoléhat na cenu růstu krypta. Nebo třeba se zrovna krypto nachází v bear marketu a co pak - pokud se mi to hned nepřevede na Kč nebo DAI nebo USDT nebo SBD když už jsme u toho, tak jsem za kafe utržil 50 Kč...zítra to je vlastně jen 45 Kč...pozítří 40 Kč. Ale náklady na zrno, energie, barmanku, pronájem + zisk je 50 Kč. A teď babo raď. Já být obchodníkem, taky raději budu za stablecoin nebo si to aspoň budu hned převádět do fiatu.

SBD - já furt nechápu, kdy se vytváří (prý když je hodnota STEEMu nízká) a kdy ne. A proč není 1 dolar? A jaktože na nějakém tom vnitřním trhu nebo co nebo když ukazují odměny, tak to má jinou hodnotu než dolar nebo vlastně je to dolar a hodnota je třeba 0,8.....tam tápu.
Ale pokud by byl bull market, což asi bude, tak si teda logicky vše co dostanu v SBD převedu hned do STEEM...protože chci volatilitu. Tu pozitivní. Obráceně až bude bear market za 2 roky, tak zase si to asi budu teda převádět ze STEEM do SBD, protože nechci tu negativní volatilitu. Ale pak tu je zase to SBD který vlastně nemusí být 1 dolar...no nevím to to raději narubu do stablecoinu než to nechávat ve SBD které "klesá na ceně".

0
0
0.000
avatar
(Edited)

poplatky - jo přesně a proto od té doby na placení používám LTC :)
SBD - no já nevím jaké to je to procento ale myslím 10 nebo 19 nevím... ale v zásadě když vemeš nějakou čas třeba teď, tak máš hodnotu steemu a adekvátně těch 15% SBD z té hodnoty... když klesne cena tak SBD je více než tohle procento tak se přestane tisknout... když roste cena tak se SBD zase začne dotiskovat aby ho bylo to stanovené procento z hodnoty celého steemu. A je tam nějaké procentuální rozpětí a nějaká křivka podle které se to SBD dotiskuje...
Jinak jo tvoje uvažování je to spekulativní... ale já si prostě myslím že většina lidí nejsou spekulanti a poté co se několikrát spálí tak toho nehají a budou jen krypto používat ne spekulovat na růst nebo na pokles :)

0
0
0.000
avatar

Ltc je dobré, ano. Ale už překonané, PoW he zkrátka koncept, který nemůže dobře fungovat s několikanásobně vyšším počtem transakcí, nebude prostě škálovat.
Ano, uvažování je spekulativní. A myslím, že většina lidí také jsou spíš spekulanti na cenu. Tím neříkám že bych nebyl rád, kdyby se prosadila myšlenka decentralizace a krypto by se rozšířilo do všech koutů světa. A denně bych platit kryptem. Jen jako vedlejší efekt této transformace hodlám využít nabytých informací k maximalizaci mincí. Je to spekulace, ale moje budoucí já mi za to doufám poděkuje 😃

0
0
0.000
avatar

:D
jj ltc nejde škálovat na hlavním čejnu, ale bude ln a popravdě už jsem si ho oblíbil a u placení právě jde o to čím můžeš platit... :) až bude něco jiného tak se zas přizpůsobím...

0
0
0.000
avatar

JJ to je jasné, záleží co bere tvůj "obchodník". LTC navíc bude implementovat volitelné privacy transakce, no uvidíme. LN nevím, zatím to je tak user unfriendly, že to může být klidně slepá větev, těžko říct teď.

0
0
0.000
avatar

No právě že to začíná bejt user frendly... třeba ta nová věc strike: https://decrypt.co/18100/strike-app-helps-anyone-to-access-bitcoins-lightning

to umí super věci hlavně to propojuje normální finance a je totálně primitivní sice to není něco já potřebuju právě protože mě baví platit a mít btc a ne přes btc síť posílat normální peníze... ale celkově myslím že je to super... sice podle mě ještě chvíli potrvá než to vše pořádně odbugujou... ale těžko říct nějak nemám čas na to jako dřív to vše instalovat a hrát si stím... ale třeba dost burz začíná podporovat ln a to je podle mě ten správnej začátek, ale znáš to lidi jsou rádi za to co umí a učí se nové věci jen když je třeba, takže já bych taky mohl platit kancl přes ln ale ne a ne používám LTC místo toho... :) Znáš to až bude čas až bude čas... :)

0
0
0.000
avatar

Říká se, že lidé začnou akceptovat/používat nějakou novou technologii, až je 10x lepší než ta předcházející. Třeba proto se nechytly mini disky a podobná média, zkrátka byly kazety, CD a pak MP3 na flashce. No uvidíme, já myslím že to bude určitě trvat hodně dlouho, všechno aby fungovalo. Vem si že už 10 let tu je bitcoin a furt to používá nějaké procento geeků..

0
0
0.000
avatar
(Edited)

:D
kdyby o to mlidi nepsali jen jako o alternativních virtuální penězích co lze zbohatnout nebo schudnout tak by možná více lidí se o tom informovalo... nejvíc mě fascinuje kolik lidí z IT vůbec žádné krypto nemá :D

0
0
0.000
avatar

coffeea You need to own more COFFEEA (5 COFFEEA in your wallet allows you to send 1 TOKEN per day)

0
0
0.000
avatar

Congratulations @petrvl! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You distributed more than 37000 upvotes. Your next target is to reach 38000 upvotes.

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!
0
0
0.000