Práce z domova

avatar
(Edited)

No pracoval jsem z domova už několik let. Občas z nějaké kavárny, občas s chalupy a nebo prostě odněkud kde jsem byl. Ale jak šel čas tak doma je tak rušno teď, že už to nejde tam pracovat, stačí moje vlastní prokrastinace, ještě ke všemu neustálé vyrušování ostatních. Takže jsem musel zvednout kotvy a degradovat se na kancelářskou myš. No spíš na sdílenou kancelářskou myš.

No jak jinak než navázat na předchozí článek samo sebou jak říká @krakonos jsem kryptař přeci takže si kancl platím v LTC, teda ten stůl... asi hádáte správně jsem v Polis tedy v Paralelní polis. Takže i těch káv za krypto bude najednou mnohem více což bude znamenat točit měsíčně nějaké už nemalé peníze zkrze krypto. :)

No ale spět k té práci z domova. Mě to prostě bavilo. Rok mi trvalo se naučit umět odpracovat nějaké ty hodiny co jsem chtěl u kompu. Ono je to jiné když u něj sedíte protože nemusíte a nebo když u něj sedíte protože musíte. Ale největší výhoda je že necestujete. Ušetříte tak spoustu času, který lidé stráví dojížděním každý den za prací. Ročně to jsou i stovky hodin.
Moje některé dny vypadali i tak, že jsem se probudil, protáhl otevřel komp na stole začal pracovat a načítat data a pak si teprve šel dát sprchu a udělat snídani nebo kafe... prostě jsem to dělal až v průběhu prvních dvou hodin poté co jsem vstal. Úžasná výhoda je také že můžete pracovat v pyžamu nebo klidně i nahej. :) Pohodlí domova je prostě k nezaplacení. Nebo když v noci nemůžete spát tak otevřete komp a pracujete třeba dvě hodiny. Taky můžete přerušit práci a klidně si pustit seriál nebo vůbec dělat si co chcete. Výhodou je i levnost takové práce. Ono se to nezdá ale když jste v kanclu tak musíte něco pít a jíst. A pojídání baget a instantních polévek zalitých varnou konvicí v kancelářské kuchyňce není zrovna z dlouhodobého hlediska moc udržitelné. Takže chodíte někam jíst a pít. No dobře ten čaj si můžete uvařit možná i to kafe, ale u mě třeba příprava kávy vyžaduje jisté nástroje od mokakonvičky, mlýnku, filtru nebo frenchpresu no zkrátka nepiji jen turka. Takže za mě je jasná volba si dát preso v kavárně za rohem než si ho v kancelářské kuchyňce připravovat. A vzhledem k dnešním cenám v Praze je zkrátka jídlo v restauraci mnohem dražší než to doma, jasně nemusíte mýt nádobí nebo vařit, ale kdo někdy pravidelně seděl hodně hodin u kompu ví že protáhnout se je dobré. A tak práci z domova můžete prokládat třeba tím vařením, mytím nádobí nebo luxováním nebo čímkoliv. Jasně dnes je moderní si v kancelářích zacvičit jógu a nebo něco podobného. Ale je naprosto jasné že jóga v kanclu vám v bytě neuklidí.

Takže zatím vede práce z domova, jenže i ta má své úskalí. Jedním je se sám přinutit něco dělat. Znám hodně lidí co mi řeklo, že by to nemohli, že by neudělali nic. Já si myslím že udělali, jen by je to stálo větší úsilí na začátku. Další úskalí je se činnostmi doma nenechat totálně rozptýlit. Stačí ty sociální sítě, co @womic hrát DW v práci. :) No zkrátka zapálit si špeka a pak se pustit třeba do mytí oken může skončit i těžkým úklidovým zásekem, kdy už po páté koukáte na nějakou nepatrnou skvrnu na skle a leštíte to do dokonalosti a ono už se smráká i když jste před chvílí začali v poledne. Takže potřebujete nějakou sebekontrolu, větší než obvykle, protože při práci doma vám nic nebrání otevřít lahev vína a pracovat. A pokud umíte odhadnou svoji opilost aby jste neudělali nějakou pracovní botu, tak i tahle varianta jde. Ale taky by to mohlo po roce smrdět alkoholismem kdyby jste to dělali každý den.

Další výhodou a zároveň nevýhodou jsou lidi. No doma je nemáte tak vás neruší, ale zase je to takové osaměle. Prostě si nemáte s kým pokecat o strastech a radostech ze života. A moc dobře všichni víme že sociální sítě jsou jen částečné řešení. Živý člověk je živý člověk. Ale zase na druhou stranu lidi v kanceláři nebo na pracovišti si nemůžete sami vybrat a tak to nemusí být vždy optimální nebo příjemné. Někdy to dokonce může být mega nepříjemné, taková protivná kolegyně s nepříjemným hlasem za zády každý den může být i důvod změny zaměstnání.

Další nevýhodou jsou ostatní obyvatelé vašeho hnízdečka... on už třeba i jen pes může být pro práci vyrušením a co třeba taková žena na mateřské a malé dítě. No zkrátka může to být pohroma. Nebo když pracujete na chalupě a vedle probíhá zahradní párty, taky je to takový trochu opruz.

No zkrátka pevné zaměstnání má tu výhodu že víte kdy máte volno. A je to čitelné i pro ostatní vám blízké lidi. Kdežto pracující doma a speciálně na počítači může být často totálně nečitelný pro své okolí jestli pracuje nebo ne jestli na něj smí někdo mluvit kdo se doma zrovna vyskytuje. Také to může přinášet třeba ponorku do vztahu.

No a tak já po pár letech tedy zkouším druhou stranu a hledám si v ní optimální místo. Plus rozhodně se nehodlá šidit, to nestojí za to. Život je moc krátkej aby jsem si ho alespoň trochu neužíval a tak hledám výhody co mi to přináší najednou chodit ráno z domu. A co víc zase platím více kryptem. No není to skvělé? :)0
0
0.000
17 comments
avatar

Pěkně sepsáno :) Jako někdo, kdo tenhle životní styl kroutí už spoustu let, můžu s většinou určitě souhlasit :) Vyzkoušet si digitální nomádství a přesunout se třeba někam k moři tě nelákalo?

0
0
0.000
avatar
(Edited)

to jsem byl před dvěmarokama na tři měsíce a bylo to super, barák na útesu... pracuješ nebavítě to vemeš plavky deš si zaplavat a zas pracuješ :) naprosto super :D
Ale když už nejsi sám tak to je trochu komplikovanější tohleto cestování na volno :)

0
0
0.000
avatar

Jo to chápu :) Kdepak sis udělal základnu?

0
0
0.000
avatar

Paralení polis je to tam v textu :)

0
0
0.000
avatar

To vím :) Já myslel tenkrát u toho moře... :)

0
0
0.000
avatar

Congratulations @petrvl! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You got more than 4250 replies. Your next target is to reach 4500 replies.

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!
0
0
0.000
avatar

Všechno má svoje plusy i mínusy ;-)
Rád bych taky časem byl svým vlastním šéfem, snad se k tomu už brzo dopracuju :-)

!trdovoter
!BEER
!COFFEEA
!shop

!trdovoter
!BEER
!COFFEEA
!shop

0
0
0.000
avatar

To s tebou plne souhlasim. Ja taky pracuji casto doma a to, co pises prozivam taky.

0
0
0.000
avatar

coffeea You need to own more COFFEEA (5 COFFEEA in your wallet allows you to send 1 TOKEN per day)

0
0
0.000