Watchtower Milohlídka

avatar


Na první pohled impozantní dílo! Novogotická stavba, nejstarší rozhledna v Českém ráji. Vrchol kopce Čeřovka. Dnes součást Jičina, příměstský lesopark.

Ten nápis přečtu za Vás, abyste se Vy s tím trápit nemuseli (parafráze módní fráze Luďka Staňka):

"Vystawená ochotou spanilých dárců Milohlídka 1843
v úlevu nuznoživých k rozkoši krásolibé"

No, to jsem sem prostě nemohl nedat! A současně mi bylo jasné, že nápis v jeho prostonárodní obrozenské nádheřa není lze přeložit do angličtiny. (Nadpis, to je takový můj džouk...) Takže komerčně bude článek zase propadák, ale budiž, píšu si dnes ráno pro radost... (A zítra letní čas, fuj!)

Ono je to s tou rozhlednou také všelijaké. Je na pokraji bývalého čedičového lomu. V onom roce 1843/1844, kdy byla zbudována, býval zde nádherný výhled. Ale dnes... Stromy rostou.

Dnes je trochu vidět jen jedním, snad jihozápadním směrem. Vpravo hleď!

A vlevo hleď! Takže výhled nic moc... Což je u rozhledny vada dosti zásadní. To když to srovnám s výhledem třeba do naší ledničky (snídaňová pauza).

A hned jsem k Milohlídce smířlivější. Výhled nic moc, ale cesta tam pohodová, ano ba právě rozkošně krasolibá...

A údajně ji stavěl tehdejší městský hejtman Hansgirg proto, aby dal práci nuzným spoluobčanům. Z darů místních měšťanů. Což se stalo. (To je ta úleva nuznoživých, rozumíme si... Takže charitativní dílo.)

Za rozhlednou narazíte na tohle. Nevím, co to je. Plošinka, to je snad zbytek jakéhosi altánku. Asi se tu v časech oněch pořádaly zábavy, piknicky a jiné kratochvíle. A "komínky"... Že by nějaké sondy monitorující stav stěny bývalého kamenolomu? Ventilace? Aby se sráz nesesul kochajícím se pod nohama na rekreující se v lesoparku? Jedním slovem, nevím.

Přílepek. Žádná z těch fotek si nezaslouží účast v #aroundtheworld. Já si té soutěže vážím. Natolik, že si už dlouho netroufám působit tam ani jako amatérský přísedící porotce. Tak je to i s ostatními soutěžemi. Některých si všimnu, ale nemám pro ně dost dobrý materiál...

Moje fotky... Když už někde něco fotím, zpravidla v poklusu odněkud někam. Moc na to, co cvaknu, nemyslím. Nevěnuju tomu, co by si dobrá fotka zasloužila. Je to má chyba... Takže se ani nesnažím nabízet své fotky divákovi mimo český úl.

Píšu pro pobavení i poučení případného českého čtenáře. A pro sebe. Zdánlivě žehrám na výnos, ale ve skutečnosti jsem s ním spokojen. Já se při psaní bavím, relaxuji... A ještě z toho mám zisk... Dolary tři, dva a někdy i jeden. No, není to nádhera? A mám teď ve starém PC materiál na 10 článků, možná na víc...0
0
0.000
7 comments
avatar

Příběh i čtení jako vždy míří k potěšení.
Že není výhled z rozhledny poblíž lomu? Snad dříve tam bylo méně stromů!
Že nesoutěžíš v #aroundtheworld zoufat netřeba. Můžeš být třeba čestný předseda.
!WINE

0
0
0.000
avatar

Děkuji. Co s člověkem udělá takový buditelský nápis...

0
0
0.000
avatar

#aroundtheworld je, mimo jiné, také o tom, ukázat ostatním nějaké zajímavé místo. Vlastně to byla původní myšlenka. Takže být tebou, tak neváhám a ukazuji :-).
A ještě jednu nepatrnou výhodu ta soutěž má. Ještě nikdo neodešel bez, byť nepatrné, odměny.

0
0
0.000
avatar

Ty komínky by snad mohly být zkušební vrty monitorující spodní vodu.

0
0
0.000