Umělá inteligence. A jak jste na tom s Pražáky?

avatar


Byl jsem předevčírem v Palladiu. Co hůř, v KFC... Ale náhodně jsem si všiml VĚCI. A VĚC mě zaujala. Vidíte ji?

To je ONA. Zrovna se vrací z mise. Robokočka Bella v Kavárně Creperie.

Bella je automatická číšnice. Je to už umělá inteligence? Café Creperie je řetězec, palačinkárna. Sladké, slané... To je jedno. Ale zatím prý jen v Palladiu mají Bellu.

Co jsem viděl, živý číšník/servírka přijmou objednávku. Ručně. Na papírek. Donesou na bar/kuchyňskou výdejnu. Něco roznáší živí lidé, něco nacpou do Belly. Bella zaveze vyřízenou objednávku ke stolu. Tam si ji zákazník odebere a odmačkne na Belle. Bella se vrací pro další náklad.

Bella je tedy vlastně jen autonomní vozidlo, kam obsluha vloží objednané zboží a zadá číslo stolu. Bella vyráží. Má inteligenci. Narazí-li na překážku, jinak přistavená židle, pobíhající dítě..., mění trasu. Zastavuje tak, aby se nic nevysypalo, nic nerozlilo.

Vlastně nic mimořádného. Na podobném principu a na větší vzdálenosti funguje třeba řízená střela. Nebo prý po čínských městech během lockdownu tak roznášely drony objednané zboží. Nebo vlastně pouliční jiné Belly...

@kraki říkal, že VĚC zná. Sleduje teď na tabletu hlavně kuchařské show. V USA jsou prý už podobné Belly běžné...

Tak, jak to funguje u nás, to je jen takové polovičaté řešení. Ani ne polovičaté... V budoucnu si zákazník jistě nascanuje na mobil kód svého stolu a vybere si kýžené zboží z elektronického jídelního lístku. Odešle objednávku, která se automaticky vyřídí a automaticky naloží na Bellu, která objednávku odveze ke stolu.

Bella je současně platební terminál, kde může být zboží i zaplaceno. Nebo se tak stane z mobilu. Teprve po objednávce se klientovi na čárový kód zpřístupní třeba WC... Elektronická brána hlídá, zda klient opouštějící podnik má zaplaceno...

Fantazie? Realita? Co na to číšnicko-servírkovské odbory v USA? Nevím, samozřejmě.

Myslel jsem si, že umělá inteligence nahradí řidiče. Pak... A oni číšníci! (Konec korektnosti, už žádné servírky a číšnice!) Ti mě nenapadli... Co všechno mě ještě nenapadlo?

Možnosti tady jsou. Co takový robotický prezident? Naprogramovaný, vypočitatelný... K čemu pak volby? Ušetřilo by se. Robotičtí ministři, poslanci, soudci... Co vlastně AI nemůže dělat? K čemu lidstvo?

Překvapilo mě to. Zíral jsem jak venkovan na orloj... A napadlo mě, hele, jak to máte s Pražáky? Já jsem Pražák. Typický. Táta od Domažlic, máma z Prahy, ale její rodiče se v Praze nenarodili.

Nikdy jsem se osobně nesetkal s vysloveným nepřátelstvím k Pražákům. (Já taky nikam moc nejezdím a pražský přízvuk nemám.) Ale slyšel jsem od svých přátel a známých, že oni občas ano. V míře, která mě zaskočila.

Vypadá to, že někteří spoluobčané považují Pražáky za minimálně stejně nebezpečné a škodlivé jako ilumináty, židozednáře a reptiliány. Tak se chci zeptat, jak jste na tom s Pražáky Vy?

A to je konec mého letos prvního, novoročního článku.0
0
0.000
12 comments
avatar

Já myslel že jsi @krakonos a on to zatím Pepík, Cajzl, Čížek!
Bella, takový větší vymazlený robotický vysavač. Ten má taky svou trasu a umí se vyhýbat překážkám. Dovoz jídla platba - jen doplňkové funkce.
Konec diskriminace a genderové nevývaženosti. Pryč s vlídnou nebo nerudnou obsluhou.
!WINE

0
0
0.000
avatar

Jak jsem byl v létě ve Slovinsku, tak tam v hotelu ta kočka odnášela ze stolů špinavé nádobí.

0
0
0.000
avatar

Pražáci mi nevadí, ale lid chodský mi je blíž.

0
0
0.000
avatar

Budeme si musieť zvykať, že všetky práce, ktoré sa dajú jednoducho naprogramovať (vrátane machine learning) pomerne rýchlo preberú roboti. Skôr si ale myslím že to je dobre. Ľudia sa budú môcť (a valstne aj musieť) venovať zmysluplnejším činnostiam ako tým, ktoré (obrazne povedané) dokáže robiť aj človek po lobotómii.
!WINE

0
0
0.000
avatar

Bella bude mít podle mě jednoduché chování:

  1. vyprav náklad ke stolu č. X
  2. narazíš na neživou překážku, vypočítej novou nejrychlejší trasu
  3. narazíš-li na živou překážku, zařvi na ni, ať tě s dovolením pustí
    4.0 zasviť na zákazníka, nechť si převezme svoji objednávku
    4.1 vyžaduj platbu
    4.1.1 odmítne-li zákazník zaplatit, vytáhni drápky!
  4. vrať se do kuchyně

Na Steamu je dokonce aplikace, kde si můžeš takové jednoduché chování zkusit naprogramovat a vyzkoušet, jak si poradí s překážkami.

Umělá inteligence bych tomu neříkal. S cykly se sérií neuronových sítí ap. se to rovnat nemůže.

0
0
0.000
avatar

Codím v Brně na hokej a když přiede Sparta ...no , je to mazec slušně řečeno...😀
Ale osobně mě pražák nevadí.Ikdyž hledej v Praze pražáka...

0
0
0.000
avatar

Řeknu to kulantně: kdyby se konala soutěž o nejsympatičtější regionální komunitu ČR, tak u nás ve Slezsku by to Pražáci stoprocentně nevyhráli :)

Já ale škatulkování a paušalizování obecně nemám rád. Obrázek na lidi si dělám invidividuálně, na základně přímé osobní zkušenosti. I v Praze jsem potkal fajn lidi, jako ostatně všude...

0
0
0.000
avatar

Pár Pražáků znám, dělám na DPP pro společnost se sídlem v Praze, a jsou to pohodoví lidé. Když jsem chodil na Masarykovu univerzitu, tam jsme v ročníku měli kluka z Prahy, hned se mu taky začalo říkat Pražák, ale na pivo jsme s ním v pohodě chodili.

0
0
0.000