Svět jako učebnice dějepisu

avatar


Tohle je sousoší Merkura a Venuše. Tedy jeho kopie, abych byl přesný. Autorem Anton Braun, 1709-1742. Synovec známějšího Matyáše Bernarda Brauna, 1684-1738.

Originály se nacházely v zámeckém areálu ve Valči, kousek od Třebíče. Ale už se nenacházejí. Skončily v lapidáriu. A o tom všem vlastně psát nechci.

Socha Venuše, mimochodem... Asi před dvaceti lety jsem někde dostal dvě čokoládičky britské provenience. Údaj o váze byl v gramech a v uncích. A na tabulkách obrázky britských panovníků + článeček o jejich životě.

Socha Baccha... Jo a tehdy mě napadlo, že jestli budu někdy něco vyrábět, že na to budu dávat obrázky a životopisy českých panovníků. Proč mají děti sbírat kartičky pokémonů, když mohou Přemyslovce, Lucemburky... ?

Socha Olympa... Satyr, podle uší. Moc ho neznám. A žádnou čokoládu jsem nikdy nevyráběl. Jen psí žrádlo. A tam mi bylo vkládat obrázky panovníků hloupé.

Socha Déméter... A už asi nikdy nic vyrábět nebudu. Pivo Franz Josef ani Ferdáček nebude... Ale mohl bych se domoci třeba v komunální politice postavení, abych měl do čeho kecat. Habsburkové budou!

Socha Apollóna. Jestli jste si nevšimli, jsme před stanicí Malostranská, před Valdštejnskou jízdárnou. Stanice vyzdobená barokními sochami. Proč nepostavili celou stanici v barokním slohu? A další stanice mohla být románská, gotická, renesanční...

Socha Polyhymnie. (Múza. Znáte řecký pantheon, ne?) Ano. Máme málo stanic metra. Ale autobusových a tramvajových stanic máme dost. Každá by mohla představovat jednoho českého panovníka, šlechtice...

Alegorie Naděje. Každý podchod, každá veřejná budova by mohly mít didaktickou funkci a něco vzdělávacího představovat. Samozřejmě. Historie, filosofie a theologie jsou nejdůležitější. Ale proč nepropagovat Mendělejevovu tabulku prvků atd?

Proč je ta fotka rozmazaná? Pořídil jsem ji z eskalátoru. Který se otřásal, až se Actifit mohl zvencnout...

No zkrátka, celý veřejný prostor by mohl být jednou velkou učebnicí. Čímž by se naplnil požadavek celoživotního vzdělávání. Jedinec by procházel od útlého věku mezi učebními panely. A něco by mu v hlavě určitě uvízlo.

Středověký člověk neuměl číst a psát. Učebnicí pro něj byly stěny kostela plné fresek, předchůdci dneších muralů. Což se k tomu vrátit?

A na co tak nad ránem myslíte Vy?



0
0
0.000
8 comments
avatar

Inu, mně se v hlavě rodí minisérie na téma diskuse a dez/misinformace. Myslím, že zejména ohledně té veřejné diskuse jsme zatím stále ještě východní Evropa... Mám teď za sebou pár madridských debat na tahle témata. Akorát jsem nad tím sice přemýšlel nad ránem, ale před spaním :) V letadle.

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Článků se teď v #cesky rodí málo... Vím, čím je to u mě. Proč u ostatních, to nevím.

0
0
0.000
avatar

Já teď nebyl dva týdny pořádně u počítače. Kdybych se pokoušel něco napsat na mobilu, rozhodně by to nepatřilo do #cesky. Nezvládal jsem ani pořádně číst, natož komentovat.

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Valeč, kde byly sochy, neleží u Třebíče. Je u Doupovských hor. Jsou tam v parku kopie soch. Originály byly ještě nedávno v lapidáriu v klášteře v Kladrubech, teď by se měly vrátit nebo už vrátily na Valeč do lapidária v bývalé kovárně.

https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/plzensky-kraj-kladruby-klaster-valec-sochy-umeni-matyas-bernard-braun-baroko.A191211_094506_plzen-zpravy_lad

0
0
0.000
avatar

I u Třebíče je Valeč. Akorát asi bez soch. Neprověřoval jsem si to.

0
0
0.000
avatar

Je, koukal jsem. I zámek. Zajímavá shoda.

0
0
0.000
avatar

O Valči u Třebíče jsem slyšel. Je opravený, v soukromých rukou a často se tam konají svatby. Mě tam ale ještě nikdo nepozval a sám veselku zatím taky nechystám. I když... když se dívám, jak mi ty děti rostou...

0
0
0.000