Koněvman

avatar

20210807_122758.jpg

20210807_122817.jpg

20210807_122900.jpg

20210807_122520.jpg
Mívali jsme v Praze na Náměstí Interbrigády pomník, sochu maršála Koněva. Ivan Stěpanovič velel tomu správnému frontu, který osvobodil Prahu. Taky osvobodil Osvětim, ale tam, tuším, pomník nemá.

Koněv byl dobrý voják. Dělal vždycky svoji práci. Když ho poslali na Dukelský průsmyk, dělal svoji práci tam, i když si předem párkrát před podřízenými povzdechl, že to bude jeden velký bordel... No a v roce 1956 Koněva poslali potlačit maďarské povstání. A on ho potlačil. Rychle, brutálně, účinně. Po Stalinově smrti byl předsedou soudu, který poslal na smrt Beriju... Koněv vždycky dělal svoji práci.

Radnice Prahy 6 se rozhodla, že tam jeho socha nebude a dala ji odstranit. Radnici Prahy 3 nevadí, že obvodem vede ulice Koněvova. A na té ulici, zhruba na Ohradě, se nachází Žižkov BeerGarden. Německý styl ala BeerFest. Nic pro mě, ale každého věc.

No a tenhle podnik využil zmenšených replik maršálovy sochy ke své propagaci. Našel jsem čtyři kusy, třeba jich je tam někde ještě víc...

Bylo správné odstranit oficiální Koněvovu sochu? Jsem rád, že jsem to nemusel spolurozhodovat. To je u nás taková tradice. Viz Mariánský sloup na Staroměstském náměstí a třeba Radeckého pomník na Malostranském náměstí. Už od husitství si část našeho národa libuje v obrazoborectví...

Třeba v Londýně na Trafalgar Squarre jsem našel sochu George Washingtona. Zasloužil se o získání Kanady. Pak se tedy k Impériu nezachoval úplně loajálně... Ale předchozí zásluhu mu to neupírá. Nebo by mělo? V Londýně jsem našel u Parlamentu sochu Olivera Cromwella a v jednom parku zas sochu jím popraveného Karla II. Prostě jiná kultura...

Taky by mě zajímalo, jak se na repliky sochy kolem BeerGarten tváří právníci Koněvovy rodiny, případně právníci pozůstalých po sochaři originálu z Náměstí Interbrigády. To třeba v Americe... Taky jiná kulura. Já jim to nahlašovat nebudu.

Co chci tímhle článkem říci? Vlastně nic. Že na Ohradě stojí čtyři Koněvmani. A že to u nás starších může vyvolávat otázky, případně emoce. Ale myslím, že mladším ročníkům je Koněv stejně ukradený jako Radecký. Ten zas potlačoval povstání v Lombardsko-Benátsku a pak to tam pacifikoval.... No, tam asi taky sochu nemá.

Pokud vím, založila se nějaká společnost, která se snaží Raeckého sochu na Malostranské náměstí vrátit. Bude proti tomu Itálie protestovat?

Pro dnešek dost otázek.

kraki-a.png



0
0
0.000
7 comments
avatar

Nejsem historik. Ale co vím, ohledně Koňeva je situace ohledně invaze poněkud sporná. Za mě se mi tohle plivaní na pomníky jeví zvláštně. Jasně že každá doba si propaguje svoje. Ale že třeba v Americe bouraji sochy otců zakladatelů.... Škoda mluvit.
A ještě si dovolím jeden výňatek z wiki

Tvrzení, že by v roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk, odmítlo ruské velvyslanectví i Koněvova dcera Natalja.[12][13] Podle českého historika Povolného byl Koněv od roku 1963 v důchodu (mimo službu) a jeho role při invazi byla tedy nulová - jeho zpráva o českých politických poměrech neměla vliv na invazi, neb bylo vše již rozhodnuto před tím, než ji poslal.[14] Koněvova reakce na vpád do Československa nebyla příliš nadšená ale ani ji neodmítal.

0
0
0.000
avatar

Případ od případu. S něčím souhlasím, s něčím ne. Koněva bych na Praze 6 klidně nechal. Nacistické pomníky by tu asi nechtěl nikdo.

0
0
0.000
avatar

Jeden z nich nevypadá, že by stál. A jiný je dekapitovaný. To tam na generála útočí kolemjdoucí, nebo je to záměr?

0
0
0.000
avatar

Těžko říct. Jak se komu líbí. Dobré umění má probouzet představivost a klást otázky. Ne být uzavřené a dávat odpovědi.

0
0
0.000