Afhgánistán, COVID a globální oteplování a co jsem si z toho vybral

avatar

Prohráli jsme válku. Můžemě proti tomu protestovat, můžeme s tím nesouhlasit... Znáte to. Stála nás ta dvacetiletá záležitost 14 mrtvých. Já vím, že na silnicích často zahyne stejné množství za týden, ale přece. A taky to stálo peníze. Jasně, ve veřejných rozpočtech se toho promrhá a rozkrade daleko víc, ale přece... Prohráli jsme. I když se o tom nemluví.

Nicméně jsme jako společnost přežili. Poučili jsme se? Na tu válku se můžeme dívat pod mnoha úhly. Já si z toho něco přeci vzal...

Máte představu, jak funguje stát? Jak funguje politika? Já jsem v dějinách skončil někdy mezi lety 1945 - 1948. Studoval jsem za jiného režimu. On už výklad starších dějin byl marxistický. A co bylo po roce 1945... Tomu jsem se věnovat ani nechtěl.

Takže si umím dost dobře představit, jak se vládlo ve starém Egyptě, v řeckých městských státech, v Římě za republiky i za císařství... Mohl bych toho vyjmenovat ještě hodně. Ale skončil bych k roku 1948. Takže pak už je to ode mě čirá spekulace, jak to vypadá nyní...

Co myslíte? Radí se politici s nějakými odborníky? Nemyslím s odborníky na volební kampaň... Když už jsem u toho Afghanistánu. Tajné služby, ministerstva války, zahraničí, premiéři, prezidenti... Nenajali si nějakého historika, nebo vojenského historika, aby jim udělal rozbor britsko-afghánských válek a války sovětsko-afghánské? Nemusíme nutně začínat Alexandrem Makedonským. Asi nenajali...

Myslíte, že by se ve veřejných rozpočtech našlo něco pro etnografy, religionisty a folkoristy? Nebo třeba, vědí naši převážně volení vládci, co to je sociologie, nebo že existuje nějaká psychologie? Asi ne...

Taková kacířská myšlenka. My máme premiéra, který umí dobře jen jednu věc. Vyhrávat volby. Pak už kromě čerpání prostředků pro svoje firmy neví, co si s propůjčenou mocí počít, ale to nevadí.

Kdyby nějací volební experti vymysleli, jak udělat kampaň, která by přetáhla fundamentalistické, negramotné Afghánce na naši stranu... Ne, o pravdě a lásce, pluralitní demokracii a tržním hospodářství by ta kampaň být nemohla.

Takže si o technice vládnutí v současné euroatlantické společnosti mohu myslet ledascos... A co Vy o tom soudíte?

Když si mocní "západního světa" neporadili s Afghánistánem, poradí si s COVIDem, nebo s globálním oteplováním, s celosvětovou změnou klimatu? S přibýváním lidí? S migrací vyvolanou změnou klimatu? Hodnotí stávající situaci správně? Naslouchají vůbec nějakým odborníkům? Jsou ti jejich odborníci fundovaní? Zajímá je to vůbec? Nebo je zajímá jen to, jak se nechat zvolit?

No... Doba je složitá. Ale lidé jsou stále stejní. Na to se lze spolehnout. Což mi dodává pocit jistoty, že moje civilizace přežije! A o tom příště.

kraki-a.png



0
0
0.000
9 comments
avatar
(Edited)

Všecko by to bylo na dlouhou (a možná zbytečnou) diskuzi.
Jestli pokračovat v činnosti, která se ukázala jako marná, je prohra nebo ne.
Jestli Afganistán rozjebali Američani, Rusové, Angličani, nebo jestli ty všechny Xxx-stány jsou rozjebané tak nějak už z principu.

Já si ty mocné, ať už západního nebo východního světa tak trochu naivně představuju jako kočí velkých povozů, které jedou z kopce a nemají brzdy. Někdo to uřídí, někdo ne. Někdo jede rychleji, někdo zaostává. Někdo nabourá jiný povoz, někoho vlastní povoz převálcuje. Ale kam se jede a kde všichni skončíme, to neví a dlouhodobě neovlivní nikdo. Leda kolo dějin, příroda, Bůh...

!WINE

0
0
0.000
avatar

Nevyhnutelnost... To je marxistický termín. Ne, že by ho nezastávali mnozí před Marxem. I když staří Řekové to jmenovali jako osud.
Pak tu máme svobodnou vůli. Někteří politici dokázali dost zásadně pootočit společenským vývojem.
Oba koncepty se občas uplatňují. Jako Ty se obávám, že momentálně na západě převažuje ten první.

0
0
0.000
avatar

Ono se ne nadarmo říká "po nás potopa". Myšlení v nějakém dlouhodobém horizontu je zda se nemyslitelné.
Je to podobné jako s zadlužováním. Ať so prostě poradí další generace, hlavně že teď to nějak jde....
!BEER
!LUV

0
0
0.000
avatar

Útěk z Afghánistánu byl tragický. Na některých základnách Spojenci utíkali v noci a Afghánské velení se o tom nedozvědělo až několik hodin po tom, co byli pryč. Piloti ANA nedostávali výplatu, vzdálenější základny nebyly zásobované, občas se chovali jak Talibán, že je lidé vyháněli kameny. Ten pak nacházel na různých místech opuštěnou výzbroj včetně plně připravených Black Hawků.

Myslím, že je více než na místě se ptát, jak mohlo NATO tak drasticky selhat hned na několika úrovní už podruhé v řadě po Islámském státu.

0
0
0.000
avatar

Už staří Římané věděli, že za složitých politických nebo vojenských okolností je ideální vláda diktátora. Což je vláda vysoce efektivní, ale v současnosti politicky neprůchodná. Každý, kdo by na něco podobného jen pomyslel, by byl okamžitě označený za fašistu nebo tak něco a v podstatě by to znamenalo politickou sebevraždu.
Současní vládci nedělají to, co je správné, ale to, co říká veřejné mínění a co jim neohrozí hlasy voličů.

0
0
0.000
avatar

Spíš bych byl pro koloniální administrativu. Instalace loutek, které rychle zkorumpovali, sice opticky vypadala dobře - prezident Afghánistánu byl zvolen. Sice se říká, že podvodem, ale byl zvolen... To se hodí pro média.

Ta vláda se stala černou dírou na peníze spojenců NATO.

Nejlepší článek je asi tady" https://strategickemysleni.info/2021/08/hlavnim-duvodem-prekvapiveho-padu-afghanistanu-je-predevsim-extremni-pokrytectvi-soucasneho-zapadu/

0
0
0.000