Reportáž z domu, kde se zatmívá rozum

avatar

Kreslený film Asterix a Obelix. Díl Sedm úkolů pro Asterixe. Julek Cézar tam dává galským hrdinům sedm úkolů. Když je splní, budou Galové vládnout Římu. Když nesplní, musejí se Římu podrobit.

A jeden z úkolů bylo získat povolení k dalšímu plnění úkolů. Na úřadě. Kde všechno fungovalo jako na úřadě. A proto tam nikdy nikdo žádné povolení nedostal. Asterix si ale poradil...

A přesně na tohle mě jsem si vzpomněl, když jsme včera nakupovali v Bille. Tak jsem to řekl tátovi a ten mi řekl, abych o tom napsal reportáž. Tak jsem si na Wikipedii přečetl, co to je reportáž, a píšu.

Co jsou prázdniny, chodíme s tátou každé ráno do venkovní posilovny. Pokud teda nejsme v Jičíně... No a cestou zpátky se stavíme v obchodě. Buď v Bille, nebo v Lidlu, nebo v Penny... Jak co chceme koupit.

Táta říká, že mě učí nakupovat. Táta vždycky kontroluje účtenku. Máma ji nekontroluje nikdy. Máma tvrdí, že se to nevyplatí kontrolovat, protože pokladní mají čárové kódy, tak se nemůžou splést. A když se spletou, tak je to jen o pár korun...

Problém je, když jdou rodiče nakupovat spolu. Kdybych u toho aspoň nebyl... No, v Jičíně jsme taky chodili nakupovat. Například do Kauflandu. Tam platila máma. Ale zapomněla vyhodit účtenku. Táta ji našel a dokázal mámě, že nás okradli o 130,- Kč (Dvě minerálky počítali jako 11 minerálek.) To si to táta odnesl...

Ještě horší bylo, když jsme nakupovali druhý den v Jičíně v Lidlu. Zase platila máma (zase tátovou kartou), ale táta se zmocnil účtenky a vyreklamoval chybu za 80,-. (Počítali nám jiné zboží, než jsme koupili.) To si táta odnesl ještě víc...

No a včera jsme nakupovali v Bille. Jenom s tátou. Na sýru byla nějaká cena a na regále byla nižší cena a cedule, že se sleva odečte na pokladně. A neodečetla.

Táta vždycky kontroluje účtenky... Já myslím, že ho tyhle reklamace snad baví. Mě teda ne. Šlo o 12,- Kč. Máma by to určitě nechala být. Ale tátovi jde o princip (to jsem si taky načetl na Wikipedii, co to je) a o spotřebitelská práva.

Takže šel s účtenkou za tou paní, co pobíhá u samoobslužných pokladen. Ta ho ani nenechala domluvit a zavolala rozhlasem z pokladny hlavní pokladní. Která nepřišla. Tak pro ni šla do kanceláře a přivedla ji.

Paní hlavní pokladní si nechala záležitost vysvětlit. A rozhlasem z pokladny zavolala odpovědnou pracovnici z oddělení sýrů. Která ale taky nepřišla. Tak jsme šli do přípravny, kde jsme jí to napřed ukázali a potom vysvětlili. Nebo naopak? A ty dvě se nemohly dohodnout, kdo udělal chybu a jak ji napravit.

A pak jsem se naučil novou věc. Ty cedulky na regálech v Bille nejsou cedulky, ale malé displeje, které se nastavují pomocí různých kódů. Ale je k tomu potřeba nějaká pistole, něco jako čtečka.

A ta pistole nebyla tam, kde měla být, protože si ji někdo půjčil a ten ji půjčil dál... A tak jsme pobíhali po prodejně a pořád k nám přibývali další a další zaměstnaci Billy... A bylo to stejné jako na tom římském úřadě, kde se zatmívá rozum.

Ale nakonec se ta pistole našla. Tak jsme všichni odešli s tím displejem na pokladnu... A tam to nefungovalo. Tak si všichni radili a překřikovali se. To byste nevěřili, co má Billa zaměstnanců... A nakonec se to šlo zkusit do kanceláře, ale tam to taky nefungovalo.

Tak se volalo někam na HelpDesk, kde to taky nešlo, ale řešilo se to... No a neuběhlo snad ani půl hodiny a táta dostal svých 12,- Kč.

A k obědu byly mé oblíbené špagety ala táta... No a já jsem si potvdil, že věřit se nedá nikomu, protože lidi dělají chyby, nejenom já. A taky už vím, že nakupování je hrozně riziková a adrenalinová (to mi musel vysvětlit táta, to jsem z Wikipedie nepochopil) záležitost.

A při nakupování se budu chovat jako táta, ne jako máma. Mně je zbytečně vyhozených peněz líto...

A co Vy? Kontrolujete si účtenky, nebo věříte technice a lidem? A píše se takhle reportáž? (On mi do toho hodně zasahuje táta. Mění mi tam i/y, přidává čárky, občas "n" ... A někdy mi i překope celou větu...)

No a dneska mě čeká ještě horší věc. Táta se mnou jde na obecní úřad, začít mi vyřizovat cestovní pas. Tak se trochu bojím. Aby se nám tam nezatměl rozum...

Co k tomu přidat za obrázek nebo za fotografii? Nakreslil jsem žolíka. A je mi úplně jedno, kolik "k" se tam má psát! Já už to předělávat nebudu!"0
0
0.000
24 comments
avatar

Když spolu opravujeme Tvoje články, tak se při tom učíš. Pravopisně, slohově... Však Ti vždycky vysvětluju, co a proč.
!CATtip 1 CAT

0
0
0.000
avatar

Já měl vždycky za to, že velká písmena v zájmenech se používají jen v osobní korespondenci, a i tam je to naprostý anachronismus. Ale kdo jsem já, abych se přetlačoval s učitelem češtiny 😁

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Když použiješ u zájmena při psaní v jakékoliv situaci velké písmeno, tak to není chyba, ale projev (možná extrémní) zdvořilosti. Nebo se musí hodně přemýšlet, kdy ano, a kdy ne, a ještě je to hodně často sporné. Tak je pro mě jednodušší psát ho vždycky.

0
0
0.000
avatar

Taky píšu v oslovení T (nebo V) vždycky. A to i když píšu bejvalce.

0
0
0.000
avatar

I já si všech svých bývalých (přítelkyň) vážím... Ženatý jsem ale jen jednou a doufám, že naposledy. A krátce, jen 15 let.

0
0
0.000
avatar

A tohle ještě za zásluhy...
!PGM

0
0
0.000
avatar

Sent 0.1 PGM - 0.1 LVL- 1 STARBITS - 0.05 DEC - 15 SBT tokens to @kraki

remaining commands 0

BUY AND STAKE THE PGM TO SEND A LOT OF TOKENS!

The tokens that the command sends are: 0.1 PGM-0.1 LVL-2.5 BUDS-0.01 MOTA-0.05 DEC-15 SBT-1 STARBITS-[0.00000001 BTC (SWAP.BTC) only if you have 2500 PGM in stake or more ]

5000 PGM IN STAKE = 2x rewards!

image.png
Discord image.png

Support the curation account @ pgm-curator with a delegation 10 HP - 50 HP - 100 HP - 500 HP - 1000 HP

Get potential votes from @ pgm-curator by paying in PGM, here is a guide

I'm a bot, if you want a hand ask @ zottone444


0
0
0.000
avatar
(Edited)

Manželka kontroluje účtenky často, vždycky u velkých nákupů. Já jen namátkově, když se mi něco nezdá. Většinou mám představu, za kolik nakupuju, takže pětikorunového rozdílu bych si při placení asi nevšiml, ale stovky už ano. Pointa ale je, že si nevzpomínám v životě na jediný případ, kdy bych našel chybu. Takže najít tři poměrně velké rozdíly při třech nákupech, to musí být obrovská shoda okolností.
Trochu mi to připomíná "Tomíka" z jednoho mého staršího článku 😁.

btw pro Lidl mám v mobilu aplikaci, takže nedostávám papírové účtenky, ale mám účtenky v mobilu. Ty kontroluju častěji, ale ne kvůli chybám pokladní, ale kvůli tomu, jestli jsem nezapomněl uplatnit nějaký slevový kupón.

0
0
0.000
avatar

Každý vždycky soudí podle sebe. Takže z mého pohledu je normální, že v každé třetí účtence je chyba...
Na tu aplikaci Lidla se budu muset podívat...
O deset minut později. Stáhl jsem si aplikaci LIDL Plus. No, necítím se hned šťastněji...

0
0
0.000
avatar

Mám historku z tehdejšího Intersparu. Kupoval jsem si v akci běžky, byly k ním hůlky zdarma. Pokladní namarkovala kód z hůlek. Na malou chvíli jsem se zaradoval, ale pak jsem se umravnil a sdělil, že naskenovala špatný kód. Tak naskenovala kód z lyží (ani nepoděkovala za upozornění) a jala se věnovat dalšímu zboží. Tak jsem se ozval, že mi tam visí ty hůlky, co mají být zadarmo. Paní pokladní se tvářila docela naštvaně, že pořád otravuju.

0
0
0.000
avatar

Takže kdybys nebyl aktivní a mlčel, měl bys lyže s hůlkami za cenu hůlek? 😄

0
0
0.000
avatar

Cestovní pasy jsou vesměs v pohodě, jen si tě vyfotí a za měsíc si pro něj přijdeš.

Neříkej, že s tebou bude táta cestovat i do ciziny :))

0
0
0.000
avatar

Mám to za sebou. Překvapivě v pohodě. Ani táta nepanikařil... Za 1000,- Kč budu mít pas expres za 5 dnů. (Kamarád s mamkou se chystá do Vídně, do ZOO, na pandy. Nabídli mi, že se můžeme přidat. Táta je ochoten se obětovat pod podmínkou, že on nebude vůbec nic organizovat.)
Jinak nikdo u nás pas nemá. Rodiče, kdyby někdey někam jeli, tak tvrdí, že po EU můžou na občanku.

0
0
0.000
avatar

A mají pravdu, po Evropské unii a Schengenském prostoru stačí občanka. Děti do patnácti let ale bohužel potřebují pas.

0
0
0.000
avatar
(Edited)

...nebo taky občanku (vydává se i dětem <15, pokud rodič požádá). Ale pas je takový elegantnější :) i když ho na 100% nebudeš nikomu ukazovat.

Já mám Vídeň skoro za humny, ale jak tam jedete vy? Auto, bus, vlak?

0
0
0.000
avatar

Vlakem. A ještě to není jisté, tak za 14 dnů.

0
0
0.000
avatar

U nás to je naopak. Já ˇučtenky vesměs vůbec nekontroluji. To žena kontroluje téměř vždy. Asi bych se měl nad sebou zamyslet
!WINE

0
0
0.000
avatar

Děkuju za alkohol. Já účtenky po zkušenostech kontroluji.

0
0
0.000