RE: I Am Alive Challenge Day # 425 : August 10 2021

You are viewing a single comment's thread:

$4... how much does it cost on average, would you say, to buy food for the week where you are?



0
0
0.000
5 comments
avatar

One meal will cost 1.5$ average so if it’s 3 times a day, it will be 31.5$ a week. If you cook, probably around 20$ a week

0
0
0.000
avatar

In USA average meal is like 5-8 bucks a day if your a bachelor who budgets.

0
0
0.000
avatar

Considering that the minimum daily wage here is 1.8$, food is pretty expensive here. Unless you decide to eat according to your wallet size.

0
0
0.000