[PL / ENG] Jest takie miejsce w Kato / There's such a place in Kato My Actifit Report Card: March 15 2023

avatar
(Edited)

23 października 2014 roku przy ulicy Chopina w Katowicach w godzinach wczesnoporannych doszło do wybuchu kamienicy, w którym zginęli Dziennikarz "Faktów" TVN Dariusz Kmiecik, jego żona dziennikarka TVP Katowice Brygida Frosztęga-Kmiecik oraz dwuletni syn.
Było to wydarzenie, które dość mocno wstrząsnęło mieszkańcami Katowic, pojawiały się nawet jakieś teorie spiskowe. Prokuratura doszła do wniosku, że wybuch został spowodowany naumyślnie przez lokatora kamienicy, mieszkającego pod dziennikarzami. Zdaniem śledczych mężczyzna celowo rozkręcił elementy instalacji gazowej w łazience swojego mieszkania. Sprawca również zmarł w wyniku wybuchu, więc śledztwo zostało umorzone.

On October 23, 2014, in the early morning hours, a tenement house exploded at Chopin Street in Katowice, in which Dariusz Kmiecik, journalist of "Fakty" TVN, his wife Brygida Frosztęga-Kmiecik, journalist of TVP Katowice, and their two-year-old son were killed.
It was an event that shook the inhabitants of Katowice quite strongly, there were even some conspiracy theories. The prosecutor's office concluded that the explosion was deliberately caused by the tenant of the tenement house, living under the journalists. According to investigators, the man deliberately disassembled the elements of the gas installation in the bathroom of his apartment. The perpetrator also died as a result of the blast, so the investigation was dropped.

https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,21599222,sledztwo-w-sprawie-wybuchu-kamienicy-w-centrum-katowic-umorzone.html


Dariusz Kmiecik i Brygida Frosztęga-Kmiecik, tvn24.pl

Dziś, ponad 8 lat po wybuchu, na ulicy Chopina wciąż jest dziura w ziemi. Miasto sprzedało swoje udziały w tej kamienicy dopiero w 2020 roku. To jednak nie koniec procedur, bo inwestor musi nabyć również pozostałe udziały, aby rozpocząć odbudowę, i to rzecz jasna nie jest takie proste. Tak więc w marcu 2023 roku w samiuteńkim centrum Katowic wciąż jest dziura, która straszy, a jednocześnie przypomina o tej smutnej tragedii.

Today, more than 8 years after the explosion, there is still a hole in the ground on Chopin Street. The city sold its shares in this tenement house only in 2020. However, this is not the end of the procedures, because the investor must also purchase the remaining shares in order to start rebuilding, and it is obviously not that simple. So in March 2023, in the very center of Katowice, there is still a hole that scares and at the same time reminds you of this sad tragedy.

Czy faktycznie winny był przypadkowy mieszkaniec kamienicy? Tuż po tragedii pojawiały się kontrowersyjne głosy o agenturze rosyjskiej. Wtedy nikt tego raczej nie brał na poważnie. Dziś, tyle lat później, patrząc na wszystko co wokół się dzieje, zasadniczo niczego nie można być pewnym.

Was a random resident of the tenement house really to blame? Shortly after the tragedy, there were controversial voices about Russian agents. No one took it seriously back then. Today, so many years later, looking at everything that is happening around, you can't be sure of anything.

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/szok-i-spor-dziennikarzy-po-agenturalnej-teorii-ewy-stankiewicz-o-smierci-brygidy-i-dariusza-kmiecikow

Zrobiłam zdjęcia spod ruin, poniżej załączam dwa znalezione w internecie, które dają szerszy ogląd na to, jak to miejsce wygląda.

I took photos from under the ruins, below I attach two found on the internet, which give a broader view of what this place looks like.


fakt.pl

katowice24.info

A okolice to typowe ruchliwe i całkiem nieźle zadbane śródmieście. Zapraszam na krótki spacer po okolicy.

And the neighborhood is a typical busy and quite well-kept downtown. I invite you for a short walk around the area.

Na koniec pokażę Wam, jak google photos radzi sobie z wyprostowywaniem zdjęć budynków. Już to zresztą kiedyś pokazywałam na zdjęciu edytowanym przeze mnie. A dzisiaj coś nowego - zdjęcie automatycznie wyprostowane przez google.
Najpierw krzywizna - oryginalne zdjęcie z dołu.

Finally, I will show you how google photos deals with straightening photos of buildings. I already showed it once in a photo edited by me. And today something new - a photo automatically straightened by google.
First the curvature - the original photo from below.

Teraz zdjęcie edytowane przeze mnie. Wyprostowałam linie aż za bardzo - i widać spore rozmycie u góry, którą trzeba by uciąć.

Now photo edited by me. I straightened the lines too much - and you can see a lot of blur at the top, which would have to be cut off.

A tu automatyczne prostowanie google. Ciekawe jest to, że nie skadrował prawej strony, pozostawiając czarny trójkąt tam, gdzie skończyło się zdjęcie. Do decyzji użytkownika pozostaje, czy będzie chciał to uciąć, czy nie. Kadr nie jest do końca wyprostowany - ale chyba wygląda to naturalniej, niż w mojej wersji. Góra też niestety jest nieco rozmazana - nie jest idealnie.

Here's google auto straightening. It's interesting that he didn't crop the right side, leaving a black triangle where the photo left off. It's up to the user to decide whether he wants to cut it or not. The frame is not fully straightened - but I think it looks more natural than in my version. The treble is also a bit blurry - it's not perfect.


_This report was published via Actifit app ([Android](https://bit.ly/actifit-app) | [iOS](https://bit.ly/actifit-ios)). Check out the original version [here on actifit.io](https://actifit.io/@asia-pl/actifit-asia-pl-20230316t113659083z)_


15/03/2023
7003
Walking


0
0
0.000
9 comments
avatar

A propos teorii spiskowej, kiedyś z kumplem gadaliśmy o takich "nieprzypadkowych samobójstwach" i w co najmniej jednym przypadku, w ten sposób pozbyto się człowieka, który wiedział za dużo. W sumie się nie dziwię, jak ktoś śledził KGHM, to powiesili bodajże brata posła Kukiz'15 na szaliku. W ogóle się nie pierdzielili, nawet nie próbowali tego uwiarygodnić, redaktor też nic nie mówił. Albo poseł również z K15, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w samochodzie "icomipanie zrobisz".
Tak mi się przypomniało.

0
0
0.000
avatar

Ano właśnie. Spraw, o których wiemy, że są podejrzane, jest tak dużo, a o ilu nie mamy bladego pojęcia? Trochę to przerażające ;)

0
0
0.000
avatar

Kiedys jeden czlowiek ze sluzb z duzym doswiadczeniem, podał kilka metod na zabojstwo bez mozliwosci wykrycia sprawcy. W tym taką, ktora dziala zawsze i wszedzie i NIKT bez wiedzy z ruskich sluzb (jakos sobie kompensowali brak hajsu - wiedza o czlowieku), nie powie ze to bylo morderstwo.

Workiem wypelnionym czyms twardym jak piach, trzeb idealnie uderzyc w tyl glowy.

0
0
0.000
avatar

W książce "Krwawe pozdrowienia...", której recenzję wczoraj wrzuciłem jest bardzo dużo przykładów śmierci rosyjskich oligarchów i ich brytyjskich wspólników. Brytyjskie służby nie chciały komentować żadnej z nich na potrzeby książki, ale Blain korzystała też informatora w amerykańskich służbach, który to potwierdził, że większość z tych "naturalnych zgonów" CIA kwalifikuje jako zabójstwa.

0
0
0.000
avatar

Cóż, Brytyjczycy mają wieloletnie interesy z Rosją, więc się trochę nie dziwię - żaden człowiek, który poważnie traktuje pieniądze, tak się nie zachowuje. Co innego USA, które nie ma powodów do podlizywania się im lub udawania, że problemu nie ma. Przeczytam sobie Twoją recenzję teraz do śniadania albo do spanka, bo RAZ-owy ostatnio nagrał fajny vlog na podobny temat (z czego wynika to Brytyjskie podejście), też na podstawie książki.

Link:

0
0
0.000
avatar

W książce jest przykład jak archaiczne jest (lub było) brytyjskie prawo. Gość który prał pieniądze dla Rosjan robił to oficjalne zgodnie z obowiązującymi przepisami. Królewski księgowy (myślę, że to tytuł a nie funkcja) doradził mu, że bez problemu może zgłosić do opodatkowania pieniądze z przestępstwa jeżeli te przestępstwo nie zostało popełnione na terenie UK. Na pytanie skąd ten gość ma pieniądze, odpowiadał, że okradał banki w Europie. I w ten sposób prał pieniądze rosyjskich oligarchów. Wszystko zgodnie z przepisami 🙂

0
0
0.000
avatar

No to Ziemkiewicz mniej więcej takie historie w tym vlogu opowiadał. Anglia zbudowała swoją siłę na cyniźmie, odwracaniu kota ogonem i sprawnym zarządzaniu :). Dopóki to nie było na terenie UK, to Angole mogą palić jana jak Szwajcarzy. "Przecie to dobry klient jest, więc nie pytamy o pochodzenie pieniędzy... Klient mówi, że zdobył je legalnie!" ;D.

0
0
0.000
avatar

Congrats on providing Proof of Activity via your Actifit report!

You have been rewarded 63.02 AFIT tokens for your effort in reaching 7003 activity, as well as your user rank and report quality!
You also received a 0.95% upvote via @actifit account.

Boosts increased your AFIT earnings by 0.0000 AFIT

AFIT rewards and upvotes are based on your:

  • User rank: which depends on your delegated SP, accumulated AFIT tokens, rewarded post count, recent rewarded activity and owned AFITX.
  • Post score: which depends on your activity count, post content, post upvotes, quality comments, moderator review and user rank.

To improve your user rank, delegate more, pile up more AFIT and AFITX tokens, and post more.
To improve your post score, get to the max activity count, work on improving your post content, improve your user rank, engage with the community to get more upvotes and quality comments.

Actifit shared its growth plans for 2023 with focus on hive services and integrations. Please vote now for our DHF proposal in support:
Vote on peakd
Vote on ecency
Vote on Hive wallet
Vote via hivesigner

rulersig2.jpg
Chat with us on discord | Visit our website
Follow us on Twitter | Join us on Telegram
Download on playstore | Download on app store

Knowledge base:
FAQs | Whitepaper
How to signup | Maximize your rewards
Complete Actifit Tutorial
rulersig2.jpg
Actifit supports cross-chain decentralization. Support our efforts below by voting for:

0
0
0.000
avatar

Hey @asia-pl! Great seeing your actifit report! Now is the time to support actifit's growth and services on hive blockchain.
Please vote for our DHF proposal via link here

0
0
0.000