Ukrajinský střípek

avatar

Dělám, co dělám. A tak se setkávám s určitým výsekem reality, se kterým se každý nesetkává. Tož pro poučení...

Nevím, že by někdo věděl, kolik tu máme migrantů z Ukrajiny. Odhadem hodně. A jejich složení... Tedy kolik je žen, dětí, jakého věku, vzdělanostní a profesní struktura.... To je taky ve hvězdách.

Je to tady pro Ukrajince ráj na zemi? Není... Ale je to pro ně lepší, než zůstat doma. I když, jak pro koho. A pro koho z nich je to tady nejhorší?
Pro děti mezi 12 - 18 lety věku. Si myslím a zkusím doložit.

Dospělí se musí snažit, aby rodina přežila. Makají často od nevidím do nevidím, elementárně pečují o své děti, shánějí si bydlení, papíry, podporují příbuzné na Ukrajině.... A navíc nemají čas. Ani na deprese.

Většina žen uklízí, muži pracují na stavbách. Ať mají diplomy z čehokoliv. Někteří mají vnitřní sílu doučovat se češtinu a plánují najít si místo odpovídající jejich kvalifikaci. Některé ženy už tu sílu nemají. Tři děti, nemocná matka s sebou...

Malé děti jsou malé děti. Úžasně přizpůsobivé. Neví ještě, co je normální a co nenormální. A dostanou se mezi vrstevníky. Jazyková bariéra? Po pár dnech neexistuje. Ideálně, když nastoupí do 1.třídy. Tam se učí všechny děti všechno od začátku. Těch se problémy netýkají. Zatím.

Starší děti... Už z toho všeho mají pojem. Jsou dost staré, aby mohly pomáhat. S prarodiči, se sourozenci. S výdělkem, se zařizováním, s péčí o domácnost. Tam doma jim zůstali kamarádi, známí. Jsme v době internetové.

Takže děti jsou ve styku s ukrajinskou současnou skutečností. Ví, kdo ze známých je po smrti, kam se trefila raketa a co už nestojí... Ale chce se od nich, aby fungovaly tady, v našich reáliích. A ono to skřípe...

Ony nechodí do těch nejlepších škol... V nejlepších školách bylo plno. Dostaly se do škol, kam se rodiče snaží svoje děti nedávat... A ukrajinské děti si uvědomují, kde se octly. A že by po nich prahly střední a vysoké školy... Některé musí opakovat ročník z důvodu neznalosti jazyka. Žáci bývalé 10.třídy tak jdou do devítek. Ony si tu ztrátu roku uvědomují.

Ukrajinské děti jsou často nemocné. A podezírám psychosomatiku. Alergie, zhoršování zraku... a psychické problémy. Panická ataka ve dvanácti letech? Kdybych u toho nebyl, neuvěřím. Epilepsie... Hospitalizace s depresí... Jo, taky někdy přijde sedmák do školy opilý...

Je dost obtížné sehnat u nás v rozumné době dětského psychologa nebo psychiatra vůbec. A dětského psychologa, který ovládá ukrajinštinu, ruštinu, nebo suržyk... To je prakticky nemožné. Mají to zkrátka ty děti těžké.

Přístup našeho školství? Je třeba dodržet všechny předpisy a nařízení. Dítě nastoupilo do školy 3.1.2023. Do 9.třídy. Aby se mohlo hlásit na střední školu, musí být klasifikováno ze všech předmětů. Když neumí česky? My mu klasifikaci odložíme! Až do 1.3.2023. Za dva měsíce češtinu zvládne, ne? Načte příslušnou literaturu, sežene si ze všech předmětů předepsaný počet známek...

No a když nezvládne, tak dostane ze všech předmětů pětky a bude mít neukončené základní vzdělání... Ale všechno bude, jak má být. A když přijde nové dítě 25.2. ?

My si poradíme! Jsme přece v Čechách. Je to naše dobrá vůle, že je tu máme... Až Rusko napadne nás a my budeme utíkat dál na západ, pomůže nám snad někdo?

A jak z toho ven? To kdybych věděl... Nevím, jak ostatní kolegové. Učitel, to je hodně osamělé povolání. Ve třídě jsme každý sám. Občas se potkáme na chodbě a pozdravíme se. No, já se necítím psychicky komfortně.0
0
0.000
11 comments
avatar

Jenom bych rád upřesnil, že statistiky lidí, kteří dostali povolení k pobytu v souvislosti s válkou na Ukrajině jsou známé a veřejně dostupné. Aktuálně k 27. 1. 2023 je to 440 tisíc lidí. Viz link dole, kolonka Statistika v souvislosti s válkou na Ukrajině:

https://www.mvcr.cz/clanek/informativni-pocty-obyvatel-v-obcich.aspx

Samozřejmě to neodráží na 100 % reálný stav. Tisíce lidí se vrátily na Ukrajinu, aniž by se odhlásily českým úřadům (protože chtějí mít možnost se vrátit) a na straně druhé tady bude i nějaký počet ilegálů, protože ti tady byli vždycky, když na černo na stavbách apod. I když si myslím, že odejít teď ilegálně z Ukrajiny je docela složité, přeci jenom hranice se kvůli válce hlídají docela fest na obou stranách kvůli špionům apod.

0
0
0.000
avatar

Jak sám píšeš, statistika je jedna věc, kontrola pohybu druhá. Vidím jen výsek. V září k nám bylo hlášeno asi dvakrát tolik ukrajinských dětí, co pak skutečně nastoupilo. A skoro každý měsíc nějaké děti odejdou a nějaké zase přijdou.

Odhadoval bych taky, že tu skutečně žije asi půl milionu Ukrajinců, včetně těch přišlých před válkou i včetně těch během války. Ti váleční, to jsou většinou ženy a děti. A dost často se tím spojila rodina. Samozřejmě k nám především prchali ti, co už tu někoho měli.

Ukrajinci si dost často "odskakují" na pár týdnů domů. Něco zařizovat.

0
0
0.000
avatar

Bude se tak dlouho utíkat na západ až budeme zase na východě.
!BEER

U nás v práci už o ukrajince moc nestojí. Už jsou moc drazí. Tak se jich zbavují. Přijdou Filipinci. Zřejmě je budou platit cibulí

0
0
0.000
avatar

Vaše firma pěstuje cibuli? V počátcích průmyslové revoluce byli dělníci vypláceni zbožím, které jejich podnik produkoval. Ženy a děti dělníků pak to zboží prodávali podomně i na trzích.
Nebo je Tvoje firma lidumilná?

0
0
0.000
avatar

Ne. Cibuli tedy nepěstuje. Jen jsem si vzpomněl na včerejší reportáž v televizních novinách, že na Filipínách je cibule děsně drahá.

0
0
0.000
avatar

O co všechno přicházím, že nemám televizi... Tohle jsem třeba vážně nevěděl.

0
0
0.000
avatar

Přicházíš o hodně. Na Nově z toho udělali zprávu dne. Reportérka si demonstrativně nasadila náhrdelník z cibule. To když přirovnávala cibuli k cenné surovině. Že prý je na Filipínách cennější než leckterý šperk. Prý se i pašuje. Zatkli pár letušek.

Níže jsem vybral pár odkazů.

https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-letusky-pasovaly-na-filipiny-pres-15-kilogramu-cibule-40420907

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/filipiny-cibule-ceny-uroda-tajfun-inflace-dovoz.A230111_104812_eko-zahranicni_jla

0
0
0.000
avatar

Jak jsem bez toho mohl doteď žít...

0
0
0.000