Čeho jsem se ve volbách bál a co se nenaplnilo...

avatar

Odehrály se na Hive dvě tipovačky. @phortun -ova o procentech vítězného kandidáta a @pavelsku -ova o procentech účasti ve volbách . A v obou jsem, slovy pana Babiše, dopadl famózně. Byl jsem vždy druhý!

Být druhou spermií u vajíčka, druhým nejúspěšnějším kandidátem na jednu uvolněnou pozici, druhým ve fotbalovém utkání... To potěší!

Ale teď vážně. Jako @nikdo . I já jsem volil pře deseti lety pana Schwarzenberka, před pěti pana Drahoše a až tentokrát to vyšlo. Trojka je kouzelné číslo... Nebyl jsem ale v prvních dvou případech frustrovaný. Dělal jsem správnou věc. A nedopadlo to. Co se dalo dělat...

I tentokrát jsem přesvědčen, že jsem volil správného kandidáta. Z těch, kteří se nabízeli. Odmítl jsem známé zlo a volil do značné míry zajíce v pytli. Uvidím, jak se vybarví...

Vsadil jsem v obou tipovačkách podle svého přání. Ale jist jsem si nebyl. A bojím se, že výhra jedné bitvy neznamená vyhranou válku o demokracii. O čemž bude i můj článek, abych svoji myšlenku vysvětlil.

Jsou volby opravdu anonymní? V jednotlivcích ano. Ale... Chánov volil Babiše. Představuji si, jak neznámý člověk oslovil přirozenou autoritu (nejspíš skupinu chánovských lichvářů) s nabídkou, která se neodmítá. Když Chánov zvolí Babiše... Něco dostanou všichni, něco ona autorita.

Třeba se postaví kulturní maringotka, autorita bude ředitelem se stálým platem... Třeba. Všimli jste si, že v opravdu vyloučených lokalitách, kde k volbám nikdy nikdo nechodil, kde místní částečně negramotní občané ani nevědí co to volby jsou, byla najednou obrovská volební účast? Slyším trávu růst?

V Latinské Americe ve volbách je to prý běžný postup. Jsem se dočetl. Když slam zvolí stranu, která vyhraje, postaví se silnice, postaví se vodovod a občas i poteče voda... Když nezvolí, má smůlu. Dojde to k nám?

Umím si představit takovou strukturu. Rakovinové podhoubí. Na každých několik volebních obvodů je vybrán... Volební důvěrník? Zkrátka někdo, kdo bude odpovědný za "správný výsledek" voleb. Ten někdo bude placený... Však pan Babiš není chudý. Aby získal absolutní moc ve státe, vyplatí se pustit chlup.

Ostatně, moc a vliv, to znamená také bohatství. Dokud u nás existovala stavovská monarchie, do 1627, nejvyšší zemští úředníci byli i největšími boháči. Když o úřady přišli, rázem zchudli.

Takže náš volební důvěrník důvěrně pozná svoje hájemství, své obvody. A začne ovlivňovat okolí. Sliby, výhrůžkami, penězi, funkcemi, zakázkami... Kolem něj vznikne něco jako zednářská lóže. Skupina chlapců (a děvčat), kteří spolu mluví...

Chceš funkci? Chceš zakázku? Chceš povolení? Patříš mezi nás? Ne? Tak sorry jako... Ale když se přidáš... Ze sítí důvěrníků vznikne síť tajemníků. Stát, byznys a ANO se propojí v nerozborný celek...

Myslím, že takhle nějak vznikala současná ruská diktatura a podobně funguje i dost režimů ve světě. Jsme vůči tomu imunní?

Já myslím, že na Chánově a jinde si teď pan Babiš metodu vyzkoušel. Další volby, důležitější, budou za tři roky. Zkusí to znovu a lépe?

Nicméně, dějiny nejsou dané, dějiny tvoří lidé. Panu Babišovi je 69 let. Já předpokládám, že si o sobě stejně jako pánové Hitler či Putin myslí, že je vybrán Prozřetelností pro svoji dokonalost, aby řídil osudy světa. On ví, že mu bude dopřáno ještě mnoho let v plné duševní svěžesti, že sotva vstoupil do druhé poloviny života...

Ale Babiš míní, Pánbu mění... A protože je tak jedinečný, nevychovává si svého nástupce. Ani v rámci své rodiny, ani ve své Asociaci nespokojených občanů. A odtud mi plyne určitá naděje, že věci se budou obracet k dobrému. Dokud se neobjeví nový předurčený oligarcha.

Boj za demokracii je zřejmě věčný. A asi je to tak dobře...0
0
0.000
8 comments
avatar

"Chceš funkci? Chceš zakázku? Chceš povolení? Patříš mezi nás? Ne? Tak sorry jako... Ale když se přidáš... Ze sítí důvěrníků vznikne síť tajemníků." Bohužel na tomhle principu fuguje většina politických stran v ČR. Jednou mi bývalý kolega popisoval jak vstoupil do Pražské ODS a když zjistil jak to fuguje tak zase rychle vystoupil. Většina členů tam je jen kvůli svým zájmům jak píšeš.

0
0
0.000
avatar

Ano, blízká kamarádka také byla tři týdny zastupitelkou za ODS...

0
0
0.000
avatar

A propo, Bábišku jsem nevolil

0
0
0.000