Všecchno to stojí až na něco

avatar

A mě moc zajímalo co Vás napadlo po přečtení nadpisu. Co Váš mozek doplnil jako podmět, protože všechno a něco je dost neurčitý.

Ale tak já nebudu napínat a jdu k věci. Cože to stojí? Dodavatelský řetězec. A nejen, že je zaseklej tak nějak okolnostma, ale lidé mu k tomu ještě pomáhají aby byl zaseklej víc. V italských přístavech stávkují dělníci proti očkovacímu pasu a to dokonce i ti co jsou oočkovaní. A když už to nejsou stávkující tak to je nedostatek lidí jako v britských přístavech.

Celý globální trh naprosto jasně vykazuje známky polámaných koleček. A čim déle se nebudou točit tím větší dopad to bude mít na provoz ekonomiky. To že stojí automobilové linky kůli čipů víme. Ale co všechno se zastaví protože nebude z čeho vyrábět nevíme.
Ale víme že nedostatek vede k zvýšení poptávky a tím pádem tlačí ceny vzhůru. A čím větší ceny jsou tím více se firmy dostávají do ouzký, protože nejsou schopni dostát svým kontraktům ke kterým jsou zavázány v rámci dodavatelských smluv tak jak oje to třeba ve stavebnictví:

Někteří investoři podle něj mohou mít natolik napjatý rozpočet, že buď udělají takové změny, které jim umožní rozpočet dodržet, nebo stavbu nedokončí.

Pamatuji si jak jsme jedno léto cestoval po Portugalsku. Bylo to po krizi v roce 2008. A všude po celém Portugalsku stály nedostavěné domy. Chátrající torza zdí bez střech a podobně. A čím déle stavby stojí tím více se znehodnocuje původní investice včetně použitých materiálů. Většina staveb totiž neměla ani finance na to stavbu zakonzervovat a tak prostě chátrali.
Dnes se něco podobného dá vidět na menších developerských projektech v Praze. Nedostavené budovy stojí nedostavené a nikoho na nich nevidíte pracovat už pár měsíců. Stejně tak se dá pozorovat jak třeba došli peníze či nejsou materiály, a na budovách je vidět že stavitel třeba zatratil několik balkónů, které byli v původním plánu.

image.png
třeba jako tahle stavba, která stojí nedostavěná kousek od Palmovky už více jak rok

Zatím ale nafouklá bublina v bytové oblasti a nedostatek bytů, umožňují stavbařům šponovat ceny nových bytů. Ale jak dlouho bude trvat než část obyvatelstva přestane mít nadbytečné finance. Ono to chvíli jde, ale když se během jednoho roku zdražuje jako letos, tak se prostě náklady domácností nafouknou tak že lidé začnou osekávat spotřebu... a to bude přesně začátek recese. Wiki říká:

Učebnicový hospodářský cyklus obvykle začíná velkým hospodářským růstem a rozvojem, nazýváme jej expanze (konjunktura). Druhý stupeň hospodářského cyklu nazýváme vrchol, zde dochází ke zpomalení růstu HDP, tempo růstu výroby se zpomaluje. Později se trh nasytí a postupně začne klesat poptávka. Následkem toho se sníží výroba; neefektivní producenti zboží a poskytovatelé služeb zkrachují, nastane třetí fáze cyklu, recese, později deprese a nakonec krize.

No sice bankéři národních bank se posledních deset let začali tvářit že se jim tahle definice hospodářských cyklů nelíbí a že ji dokážou přetlačit tištěním peněz. Jenže momentálně tištění už jen přiživuje inflaci páč si lidé mohou stále ještě dovolit více než poskytuje reálná produkce ekonomiky a tak přeplácejí třeba ty nemovitosti jen aby nějakou získaly.

No a co tedy nestojí?
Peníze, zatím to vypadá že peněžní řetězce pořád produkují zisk. Prachy dělají prachy stále platí. A bude to platit tak dlouho než se z fiat měny stanou toxické. Tedy nikdo je nebude chtít držet protože inflace bude z jejich hodnoty ukrajovat takovou část že se to nevyplatí. Už dnes je jasné třeba že když jste dali do banky na začátku roku třeba milión korun tak na konci roku z toho budete mít třeba jen kupní sílu v hodnotě 900 tisíc. Reálná inflace se totiž pomalu blíží k desítce... to ty jejich rigidní měnové koše podle kterých se počítá.

A krypto to taky nestojí. že by konečně nastala ta podobná situace ve které Satoshi Nakamoto vytěžil svůj první Bitcoin ze zprávou která říká: Kancléř na pokraji druhého záchranného balíčku pro banky a odkazuje na tuto titulní stránku.

image.png
Source: https://ohmysatoshi.com/10th-birthday-genesis/financial-times-jpg

Sice nám ČNB nadále tvrdí jak jsou naše banky OK, ale co bylo nemusí být. No uvidíme, tohle se opravdu těžko predikuje, protože momentálně se většina ekonomiky projevuje naprosto nepředvídatelně. A já doufám že DeFi nám zabezpečí lepší bankovní produkty než nám nabízí třeba banky. Proč si mají za záporný úrok půjčovat jenom multimilionáři. DeFi tohle umožňuje každému našinci. Jen si ještě potřebuje získat větší důvěru uživatelů a zapracovat na uživatelské přívětivosti.



0
0
0.000
2 comments
avatar

Budu trochu sprostý. Svět se v pí. obrací

0
0
0.000