RE: My Actifit Report Card: July 18 2025

You are viewing a single comment's thread:

No jéje. 👍 A můžeš začít pamětní deskou věnovanou sama sobě.



0
0
0.000
3 comments
avatar

Chvíli jsem přemýšlel, co chceš vlastně říct. Ty flexivní jazyky ... Asi myslíš věnovanou sebou samou sobě. Což je taky úžasný tvar. Někdy je lepší trochu delší vyjádření pomocí vedlejších vět. Ale takhle zas jeden musí víc přemýšlet.

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Hlavně že si rozumíme 😊
Já jsem si zase musel vygooglit, co znamená flexivní, a stejně jsem tomu neporozuměl 😊😊

0
0
0.000
avatar

Flexivní = ohebný. Dnes se používá spíš slovo flektivní. Já vystudoval před 35 lety... Když skloňujeme a časujeme, měníme slova. Dodáváme jim koncovky, sem tam změníme nějakou hlásku v kořeni. Díky tomu máme ve slovanských jazycích volný pořádek slov. (Nikoliv ale libovolný.)

Třeba arabština a hebrejština jsou introflexivní, to je ještě větší žrádlo. Souhlásky zůstávají (většinou), ale samohlásky se mění v různém postavení ve větě, čímž se právě vyjadřují mluvnické kategorie. Takže se samohlásky dřív ani nezapisovaly ...

Taky jsou třeba jazyky aglutinační ... Polysyntetické, analytické ... Co si tak vzpomínám. Většina jazyků má gramatické výpůjčky ze svého okolí. Bulharština, jinak slovanská, si půjčila členy z řečtiny a ještě je dává za slovo ... Čeština převzala složené minulé časy z polštiny, která je nabrala bůhvíkde ... Pro mě to bylo zajímavé.

Ono mě to před těmi 35 lety dost bavilo. Většina lidí na mém oboru se zajímala o literaturu. Já spíš o jazyky a jejich vývoj. Ono to souvisí s historií. Ale má to přesahy do biologie a technických oborů ... Mladost radost.

0
0
0.000