O financování televizí a veřejnoprávnosti

avatar

To, že každá minuta televizního vysílání musí být někým zaplacena, o tom snad není sporu. Jakákoliv televize může být placená v zásadě čtyřmi způsoby:

1. Výnosem z reklam

Tímto způsobem jsou u nás placené "velké" komerční televize. Peníze platí televizi zadavatelé reklamy, a ty nezajímá nic, než sledovanost jejich reklam. Televize je tak motivovaná vysílat to, co diváci chtějí, co bude mít vysokou sledovanost.
I když v předchozím odstavci je napsáno, že peníze platí zadavatelé reklamy, v konečném důsledku ji "platí" ti, kteří tu televizi sledují a reklamy konzumují. Což je spravedlivé.

2. Placené kanály

Tento způsob je snad ze všech nejspravedlivější, protože nejvíc odpovídá tomu, že televizi platí jen ten, kdo ji chce sledovat a naopak, kdo ji sledovat nechce nebo nemůže, neplatí nic.
I takto financovaná televize je závislá na sledovanosti, respektive na počtu platících zákazníků, tak je motivovaná vysílat to, co zákazníci požadují.

3. Koncesionářské poplatky

Televize má v tomto případě zákonem zaručený stálý příjem, a proto je takzvaně nezávislá. Bohužel, znamená to, že je nezávislá i na svých divácích. Proto nemusí vysílat to, co diváci požadují, ale může vysílat defacto cokoliv, ať už se to líbí nebo nelíbí. V praxi je program takové televize ovlivňovaný radou "moudrých" lidí, kteří ví sami nejlépe, co divák chce a potřebuje. Často to ví mnohem lépe, než sám divák (ironie).
Kromě toho, že taková televize je nezávislá na zájmu diváků, je její financování nespravedlivé v tom smyslu, že je nucen ji platit i ten, kde se na ni dívat nechce.

4. Státní televize placená ze státního rozpočtu

Tato forma vypadá jako nejhorší ze všech. Televize je v tomto případě na jednu stranu zcela nezávislá na názoru diváků, ale na druhou stranu životně závislá na státní moci. A můžete říct o někom, kdo je životně závislý, že bude objektivní?
Kromě toho platí to, co v předchozím případě - státní televizi platí defacto i ten, kdo ji nesleduje, ba i ten, kdo s ní nemá nic společného. V neposlední řadě státní televize je něco, co patří do typické výbavy totalitních států.

Co by ČT prospělo? Co by ji posunulo správným směrem? Přechod od špatného způsobu financování k těm lepším. Umím si představit privatizaci České televize, kdy třeba ČT1 a ČT24 by byly placené z reklam a z ČT2, artu, sportu a dětského kanálu by se staly kanály placené - a třeba tak, že aspoň ze začátku by součet poplatků odpovídal současnému koncesionářskému. Pro běžného diváka by se tedy nic nezměnilo, kromě toho, že by si mohl vybrat, jestli zaplatí nebo ne.

A pro ty, kteří jsou přesvědčení, že tzv. "veřejnoprávní" televizi nezbytně potřebujeme, protože je zárukou objektivity, je následující článek:

image.png

vote_follow.png0
0
0.000
4 comments
avatar

No prosím! Žijeme v demokratickém světě. Pana Honzáka za pravdu ani neukřižovali, ani neupálili. Mít pravdu ještě zjevně neznamená právo ji říkat nahlas.

0
0
0.000
avatar

Poplatky jsou takový koncept, který by byl super, kdyby fungoval tak, jak byl zamýšlen.

0
0
0.000