Zlatá bula sicilská a jiná zvěrstva
Tak úplně úvodem. Zlatá bula sicilská byla dohodnuta v roce 1198. A kolem roku 1203 byla dohodnuta "Zlatá bula brunšvická". Jelikož válku o císařský trůn vyhrál Filip Švábský (Sicilský) a nikoliv Ota IV.Brunšvický, tak se nakonec realizovala sicilská varinata této buly.
Bulu získal Přemysl Otakar I. (Po jeho mamince Juditě Durynské se jmenoval v Praze most.) Na které straně bojoval Přemysl při válce Štaufů s Welfy? Na obou, na obou... Vždycky na straně toho, kdo zrovna vítězil. Trochu zmatené? Taková už byla doba. Filip Švábský byl Stauf, kdybyste to třeba nevěděli.
Bojoval... Přemysl se dožil sedmdesáti let. Tedy asi. Ono se úplně přesně neví, kdy se narodil. Někdy 1155 - 1167. Umřel jistě 15.12.1230. A pokud možno, nebojoval vůbec. Jen do boje táhl, ale nikdy tak úplně nedotáhl. Objektivní okolnosti, samozřejmě...
Přemysl byl výjimečný lump. Ve své době byl oceňovaný jako skutečně mimořádně úspěšný panovník. Doba si takové hrdiny žádala. A s historickým odstupem... On to byl, kdo zastavil 150 let trvající zmatky v Českých zemích.
Ale začneme od Adama, tedy od Břetislava I. Ten na smrtelné posteli vydal Břetislavova statuta... Což byla národní pohroma. Konrétně ustanovení o tom, že v Čechách vládne vždy nejstarší z Přemyslova rodu, nikoliv rodiny. Takže po smrti knížete nastupuje jeho nejstarší bratr, nikoliv syn.
Byl to evropský unikát a příčina zmatků a bojů. Asi byl vydán pro případ, že by knížecí syn byl příliš mladý na to, aby vládl... Ale když byl už starší, zpravidla si chodil stěžovat do Říše císaři. Že české zákony nejsou v souladu s církevními, říšskými... A vůbec s dobrými mravy. A když se to císaři hodilo, přicházel pretendent na knížecí stolec zpátky do Čech s říšskou armádou... A byla vojna.
Další zvěrstvo bylo zřízení údělných knížectví na Moravě. Pro ostatní Břetislavovy syny. Mladší bratři měli poslouchat nejstaršího v Praze. Teoreticky. Ale on si údělný kníže ve Znojmě, Brně, nebo Olomouci v praxi dělal, co ho napadlo. Praha Nepraha... Takže zase války.
A do téhle doby se narodil Přemysl Otakar I. Vládne 1192-1192, 1197-1198 a 1198 až 1230. Mezitím tak různě v exilu. A před rokem 1192 taky v exilu. Těžká doba. Doba, která přeje tvrdým a schopným. Oboje Přemysl byl.
Oženil se dvakrát. Současně. Adléta Míšeňská byla Welfka a Konstancie Uherská táhla se Štaufy. Střídavě je povolával a zapuzoval. Ano, byl v církevní klatbě. Což bylo tenkrát u panovníků celkem běžné a v pohodě. Každý pěšky a bos do Canossy nemusel...
Situaci vyřešila Adléta svou smrtí. A prvrozený syn Vratislav... Přemysl ho ignoroval. Trůn odkázal Václavovi z druhého manželství. Svoji dceru Anežku se snažil strčit do císařského lože manželského. Což nevyšlo. Tak se stala světicí.
Druhou dceru Drahomíru údajně prohrál v kostkách s vyslancem dánského krále Waldemera. Což zřejmě nebyla pravda. Na takové skopičiny Přemysl nebyl, on míval své kroky promyšlené na hodně tahů dopředu. Z Drahomíry se stala Dagmara a Dánové na ni dodnes vzpomínají. Přemysl se snažil i o řísšskou politiku a dánská karta spolu s obchodní výměnou (začali jsme tehdy dovážet slanečky) se hodila.
No, ke svému synovi Václavovi také nebyl vždy laskavým otcem. Sice ho formálně ustanovil spolukrálem... Ale vládl až do smrti výhradně sám. Synek šel proti němu do povstání... Což byla taková přemyslovská tradice. Proti Václavovi I. se zase vzbouří jeho syn Přemysl Otakar II. ...
Co říci závěrem? Středověk nebyla doba pro kladné hrdiny dnešního pojetí, jakými by byl třeba Kája Mařík. Drsná doba si žádala drsné panovníky. Ti druzí se rychle stávali světci, když umírali mučednickou smrtí...
A státy a národy tehdy neformovali světci, ale právě tihle drsňáci. Jenomže histoie nás nejlépe sama učí, jak ji falšovat. Na fakta se vrhly generace kronikářů a historiků a z proradných a zrádcovských gaunerů se staly historické postavy se vznešenými ideami, jak je dnes známe ze stránek učebnic.
Kdo ví, co se budou jednou učit děti o naší době...
Dík za další historický exkurs.
Proč jsem vlastně ten dějepis na škole tak nenáviděl?
Dějiny nejsou nudné, nudní jsou dějepisáři. (Už tři roky dějepis neučím, jen češtinu.)
Proč myslíš, že to tak je? Dějepisáři (anebo učitelé obecně) prostě neví a jen nějak tak přežvýkávají učebnice, nebo to vzdali, že "ono by je to stejně nezajímalo" anebo úplně něco jiného?
To by bylo na knihu, ne na článek. Hodně obecně. Masaryk tvrdil, že státy zanikají spolu s idejemi, které stály za jejich vznikem. O institucích to platí taky.
Školství u nás vzniklo za feudalismu jako nástroj pro pěstovíní kázně mezi poddanými. Vzdělávání mělo sloužit jen ke zvýšení daňového výnosu státu a zvýšení bojeschopnosti obyvatelstva. Nacismus a komunismus v tomtéž pokračovaly. První republika, to bylo jen krátké přerušení, kdy věci běžely setrvačností.
Podstata školství je stále stejná, ale učitel ztratil všechny dřívější pravomoci. Tak to jen tak setrvačně běží a výkonnost se snižuje, snižuje, snižuje...
Většina učitelů to chce nějak překlepat do důchodu nebo předdůchodu. Mladí se tam nehrnou bez ohledu na plat.
Nevím, jak z toho ven.
Nie je to len o učiteľoch. My sme mali celkom dobrú dejepisárku, ale mňa bavili iba prírodné vedy. Chcel som vedieť, ako veci fungujú. A to, že čo niekde niekto robil pred 1000 rokmi, ma absolútne nezaujímalo. Druhých zasa naopak.
A přírodní vědy se dají pochopit bez historie? Vědět, jak věci fungují, mi nikdy nestačilo. Já se snažím pochopit i proč tak fungují, jestli třeba nemohou fungovat jinak, jestli nefungovaly jinak v minulosti...
Res publica, to je věc veřejná. Takže taky věc. Abych pochopil, jak funguje dneska, musím si ji srovnávat s minulostí.
Ony se sice vědy dělí na exaktní, přírodmní a společenské, ale ve skutečnosti v sebe plynule přecházejí a jedny jsou pomocnými vědami pro druhé.
Neviem no... mne to vždy prišlo také, že k tomu aby som pochopil napr. to, prečo LED dióda svieti, nepotrebujem nutne vedieť kto to vymyslel, kedy, prečo a za akých okolností. To čo potrebujem vedieť je, aké fyzikálne procesy v nej prebiehajú. Inak povedané, ďakujem Newtonovi že sa zamyslel, ale jablko bude padať, aj keby som o jeho živote nič nevedel.
Tým ale samozrejme nechcem dehonestovať históriu. Určite sa z nej dá veľa naučiť a pochopiť, len ja k nej proste nemám vzťah :)
Moje dějepisářka na průmce nám vždycky říkala, že nestačí vědět CO se kdy stalo, ale i PROČ se to stalo. Jinými slovy totéž - vědět, jak věci fungují. Což mi v tomto případě nikdy nešlo - já jsem strojař, exaktní a přírodní vědy mi šly, ale na ty společenské jsem trochu tupější. Přesně si umím představit, co se stane, když se nosník v příhradové konstrukci zatíží nad přijatelnou mez. Ale představit si, co se stane, když přijatelnou mez překročí napětí ve společnosti, to neumím.
Nevím, jestli lze v dnešním pojetí za hrdinu považovat zrovna Káju Maříka, ale článek je to opět zajímavý a poučný. Díky za něj a tady něco málo od cesty...
@tipu curate
Upvoted 👌 (Mana: 26/86) Liquid rewards.
Díky za Tipáka!
Dějiny jsou vskutku poučné :-)
!LUV
<><
@krakonos, you've been given LUV from @bucipuci.
Check the LUV in your H-E wallet. (2/5)