Život s kardiostimulátorem, Proč a jak jsem ho dostal?

avatar

K čemu je Hive? Abychom tu všichni vydělávali peníze? Možná. Ale i proto, abychom se tu něco dozvěděli. O kryptu? Budiž. Ale nejenom. Každý z nás něco dělá, o čem ti ostatní tak moc nevědí. Máme nějaké zkušenosti. Které jsou sdělitelné. A třeba bude někoho zajímat, co to jen ten kardiostimulátor a něco okolo.

Takže jsem čtvrtým dnem hrdým nositelem té věci. Před čtyřmi dny by mě nikdy nenapadlo, že ho dostanu. Teprve teď zjišťuji, co to vlastně je, co to pro mě znamená, jaká omezení mě čekají.

Proč tu věc mám? Já byl odjakživa chcípáček. Nemám vpořádku ledviny, játra, plíce... Když mi bylo čtyřicet, tak jsem se podrobil nějakému malému operačnímu zákroku. Při kterém mi natočili EKG. A ptali se mě, kde se léčím, s tou srdeční vadou... Aha. Tak srdce taky nemám vpořádku. Jakou to mám srdeční vadu?

Tak to se prý přesně zjistí až při pitvě. Co jsem pochopil, jednotlivé části srdce mi běhají různě rychle. Takže výkon celku není harmonický. Taková ta komora, co mi pumpuje okysličenou krev do těla, má výkon asi 40% normálu. Tudíž moje tělo není průběžně saturováno ani kyslíkem, ani živinami.

No a občas se podaří, že mi jednotlivé části srdce běží "proti sobě". Pak se může urodit takzvaná synapse. Bezvědomí. Srdce mi sice běží, ale nepumpuje. Zatím se mi to stalo, pokud vím, 2017, 2019, 2020, 2021... Ale asi častěji. Protože se mi to stává většinou v klidu. A intervaly se stále zkracují.

Když Vám neběží srdce, jak má, tak jste pořád takoví unavení. Máte těžké nohy, zebou a mravenčí Vám periferie... Následkem toho jste celkem bez nálady a nevidíte svět úplně růžově. No a občas se srdce naopak rozběhne a snaží se dohonit svůj výpadek... Prostě si se svým tělem moc nerozumíte.

Takže se sice neví, proč mi to něběhá jak má. Ale stimulátor by měl moji srdeční činnost harmonizovat. A musím říct, že ano, funguje to. Už asi třetí den se ráno budím odpočatý. Což jsem už skoro zapomněl, co to je...

Nesnažil jsem se tu věc v sobě dokonale technicky pochopit. Stačí mi vědět, že kus srdce mi udělá pohyb. A čidlo zjistí, jaká bude intenzita a směr pohybu ostatních částí. Když by byla intenzita či směr nevhodné, tak mi stimulátor udělá "přiměřeně správný"pohyb sám pomocí elektrického výboje na srdci... Možná to chápu úplně blbě, ale dělá mi ta věc evidentně dobře.

Mám ho voperovaný do podkoží pod levou klíční kostí. Velikost asi malé krabičky sirek, ovšem zaoblené. Vedou z něj dva dráty do protilehlých částí srdce. Dráty jsou vedeny žilami. V srdci nejsou nijak upevněné. Měly by tam zarůst samy. Proto se nesmím aspoň z počátku moc namáhat, abych si je "nevytrhl"... Po šesti týdnech bych měl fungovat jako zdravý člověk. Ovšem s omezeními.

Ještě na sále jsem se dozvěděl, že si musím po zbytek života dávat pozor na blízká elektrozařízení. Například už nikdy nesmím svářet elektrickým obloukem. Nebo z jiného soudku, nesmím se potápět víc než čtrnáct metrů pod hladinu...

Teď si zrovna studuji, co vlastně smím a nesmím. A ono je toho samozřejmě víc... Pokud se setkám se zvědavým ohlasem, dám právě tomuhle tématu jeden článek.

kraki-a.png0
0
0.000
8 comments
avatar

Máme u nás ve fabrice lasery, co umí krájet nekolikacentimetrový plech jako nic. Tak k těm se s KS taky nesmí. To jen tak pro jistotu, kdybys přijel na exkurzi 🙋‍♂️

0
0
0.000
avatar

Spolehlivě mě zastaví i nějaké typy bezpečnostních rámů... Ono je teď vůbec docela jednoduché mě zabít.

0
0
0.000
avatar

Možná je moje poznámka úplně mimo mísu. Občas budeš potřebovat dobít baterku nebo ji vyměnit.

0
0
0.000
avatar

Říkali něco o tom, že by to mělo vydržet 6 - 12 let. Jen jsem nepochopil, jestli mluvili o baterce, nebo o mně.

0
0
0.000
avatar

Se z tebe stava cyborg!

0
0
0.000
avatar

Doufám, že tohle byla poslední úprava. I když nová játra a ledviny by se taky hodily...

0
0
0.000
avatar

Důležité je, že na sobě cítíš, že to funguje... Přeji Ti, ať ta pozitiva velmi převáží ta omezení typu svářování a potápění ;)

0
0
0.000