View of Prague from the Dome of the National Museum


I'm an elementary school teacher. Once or twice a year I take my pupils to the National Museum. This time I thought I'd take some photos from its dome.

This museum was founded in 1818 and has been housed in the building it occupies today since 1891. The building was conceived as a temple of Czech science. Functionality gave way to monumentality.

But today I just want to focus on the views of Prague, the capital of the Czech Republic. I don't think anyone has ever shown them on Hive before. But maybe I'm wrong.

The first photo shows Wenceslas Square. It is not the biggest square in Prague, but it is a traditional place of various demonstrations and manifestations.

The National Museum was unwisely separated from the square by a four-lane highway. The other four opposing road streams are behind the museum.

The building of the Federal Assembly (Our Parliament) of the former Czechoslovakia was built right next to the museum in the 1970s. Now the building belongs to the museum and there is an exhibition of 20th century history.

I took the photos on November 16th. Here you can see the preparation of the stage. 17th November is a national holiday in our country. An anti-government demonstration is being prepared on Wenceslas Square. This shows that we have a democracy.

I can look in three directions. The sun is shining on my phone from the fourth. You may have noticed that the dome is glazed and you can see various reflections in the photos. I can't do anything about it. Fortunately, none of my students thought to try and see if the glass was shatterproof. But I hope it is.

There is no point in calculating what you can see in the photos. Czechs know it and foreigners wouldn't know most of the names.

Prague is a city in a valley that can be seen from all sides. It has been proven to have stood here since the 10th century and is still being built. Sometimes there are fires, wars and demolitions.

After all. This is our tallest building in Prague, the TV tower. It's 216 meters high. You can see it from practically everywhere.

On the horizon you can see the housing estate where I live.

The biggest hit for the children was not the view of Prague, but the skeleton of a whale.

Stručný obsah v češtině.
Napsal jsem napřed článeček přes překladač v angličtině, teď píšu vlastně něco jiného.

Byl jsem s dětmi v Národmím muzeu. Byli jste tam všichni, ne? Já tam byl pečený vařený před rekonstrukcí. Od roku 2018 tak dvakrát do roka. Tentokrát jsem se zaměřil na fotografování z kupole.

Václavák. Husitské náboženské války se započaly na Karláku. Ale tady se toho stalo taky dost. Náměstí šestnácti zeber...

A zrovna se tam připravuje řečniště na zítřejší protivládní demonstraci. Foceno 16.11. Žijeme holt demokracii... A demonstranti taky ctí pravidla. Aspoň zatím.

Přetnout náměstí magistrálou, to byl hovězí nápad. Asi jako stavět tu budovu Federálního shromáždění. Ale stalo se, co s tím naděláme?

Praha je město v dolíku. Ze všech stran je do ní vidět. A z vysoké věže kupole vidíme okraje pražské kotliny.

Nenavštívil jsem zdaleka všechna hlavní města světa. Ani to nehodlám podnikat. Ale stejně se mi Praha líbí nejvíc. Netvrdím, že jinde nic nemají... Ani se nepovažuju za zběsilého patriota. Ale Praha je zkrátka nejkrásnější. Můžete s tím nesouhlasit, ale to je asi tak to jediné, co s tím můžete dělat...0
0
0.000
18 comments
avatar
(Edited)

Praha je hezké město, o tom žádná, ale když chci o něčem tvrdit, že je to "nej na světě", tak je dobré (nezbytné) mít srovnání s konkurencí. Kolik z těch bezmála 200 hlavních měst, která na světě momentálně jsou, jsi osobně navštívil?

@tipu curate

0
0
0.000
avatar
(Edited)

No, taky tohle píšu jen v češtině. Počkej... Moskvu, Budapešť, Vídeň, Varšavu, Řím, Atény a Londýn.
Díky za tipáka.

0
0
0.000
avatar

To je zhruba 3.5% :)

0
0
0.000
avatar

Je to sporné, ale třeba kdybych viděl 3,5% lidí na planetě, troufal bych si tvrdit, že zhruba vím, jak vypadá člověk.

0
0
0.000
avatar

To podle mě nebylo úplně zdařilé přirovnání, ale myslet si každý můžeme co chceme ;)

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Kdybych měl vybrat třeba z trojice Praha-Vídeň-Řím, tak bych se asi jednoznačně rozhodnout nedokázal.
btw ne vždy je hlavní město to nejvýstavnější. Viz třeba Pítěr vs. Moskva nebo Cařihrad vs. Ankara.

0
0
0.000
avatar

Ono je to asi individuální. Taky jde o to, že jak nikam nejezdím, tak Prahu znám opravdu hodně podrobně.

0
0
0.000
avatar

Congratulations, your post has been added to Pinmapple! 🎉🥳🍍

Did you know you have your own profile map?
And every post has their own map too!

Want to have your post on the map too?

  • Go to Pinmapple
  • Click the get code button
  • Click on the map where your post should be (zoom in if needed)
  • Copy and paste the generated code in your post (Hive only)
  • Congrats, your post is now on the map!

0
0
0.000
avatar

Musím se přiznat k jedné hrozné věci: v Praze jsem byl mockrát, byl jsem tam leckde, ale nikdy jsem nebyl v Národním muzeu. Při nejbližší příležitosti to napravím.

0
0
0.000
avatar

Myslím, že i hlavní budova stojí za to. A je tu ještě dost dalších sbírek v jiných budovách.

0
0
0.000
avatar

Škoda těch skel, což? Bez nich by se fotilo lépe :)

0
0
0.000
avatar

Kdo ví, jestli se ta původní z 19.století dala otevírat. Před rekonstrukcí jsem v kupoli nikdy nebyl. A vůbec dneska rozhledny... V čase dronů jsou přežilé. Jako hrady, jako mlýny... Až se rozjede teleportace, budou zbytečná všechny auta, Letadla, dálnice..., cestovní kanceláře... Kdo ví, co lidstvo ještě všechno čeká.

Kam jsem se to dostal od zrcadlících skel?

0
0
0.000
avatar

Já byl nahoře taky až po rekonstrukci :)

0
0
0.000
avatar

Oni se dají ty odlesky odstranit pomocí polarizačního filtru, nebo levnější varianta a to přilořit objektiv ke sklu. Ale zase se nadá fotit pod úhlem. Občas tuhle techniku používám na rozhlednách se skly, ale je to hodně o kompromisu co bude v záběru.

0
0
0.000
avatar

Hiya, @ybanezkim26 here, just swinging by to let you know that this post made it into our Honorable Mentions in Travel Digest #2063.

Your post has been manually curated by the @pinmapple team. If you like what we're doing, please drop by to check out all the rest of today's great posts and consider supporting other authors like yourself and us so we can keep the project going!

Become part of our travel community:

0
0
0.000
avatar

Thanks for support. I will take a look and follow your advice.

0
0
0.000