Velká vlastenecká speciální vojenská operace

avatar

Když jsem rozum bral, no i později, tak se částečně v žertu říkala tahle průpovídka: "Nepoučuj! Ještě ti není padesát a Sovětském svazu jsi nebyl!"

Tak mně už padesát bylo. Jsem už blíž k té šedesátce. A v Sovětském svazu, to jsem taky byl. V roce 1983 jsem to ještě na pár týdnů stihnul. To už se Vám nepoštěstí...

Můžu tedy poučovat? Je vůbec možné předat osobní zkušenost? Těžko. Taky jsem býval mladý...

Ale teď mám dojem, že vidím, co ostatní nevidí. Nebo odmítají vidět. Nebo vidí, ale nesluší se o tom mluvit. Co, nesluší... Pravda by mohla ohrozit morálku. A to by nebylo vhodné.

Prohráváme ve válce s Ruskem. My je totiž soudíme podle sebe...

To není o pocitech. Vietnam, respektive tzv. Druhá válka v Indočíně, 1959-1975. Američané ztratili asi 60.000 mrtvých vojáků. Vietnamci kolem jednoho milionů. Mrtvých civilistů... Kolem dvou milionů. Čísla jsou hodně nastřelená. Nepočítám vůbec Jihovietnamce, Kambodžany, Laosany, Korejce, Novozélanďany... A další.

Pro Ameriku byly její ztráty hrozné. Pro Vietnamce... Jaké ztráty? Aha, oběti na oltář vlasti a světového komunismu... Zanedbatelné.

Pro Rusko je podstatné, že zvítězilo nad nacismem a rozšířilo svoji sféru vlivu. Těch asi 27.000.000 mrtvých ... Ale všichni se nás bojí! Stálo to za to! Za Stalina bylo možná popraveno nebo zemřelo následkem hladomoru či v gulagu těch lidí srovnatelně.

Na Ukrajině teď zahynulo možná 100.000 ruských vojáků. Ale jakých vojáků? Kolik z nich byli nebezpeční vězni? Kolik z nich bylo negramotných nezaměstnaných z okrajových oblastí, neruského původu?

A zničila se nějaká vojenská technika... Která stejně už desítky let kdesi rezavěla na úložištích.

Účinnost sankcí? Nebude mít Rusko pro svého poddaného 400 g chleba na den? S tím oni vyžijí. Když se německý voják tři dny neumyje, ztrácí 50% bojeschopnosti. Když se Rus neumyje půl roku, nic se neděje. To se říkalo za II.světové války.

Rusové jsou nenároční, skromní, zvyklí trpět. A neodmlouvají. Proč by se měli pídit po nezávislých informacích? Vždycky jim lhali. To je normální. To se přeci nikde na světě neříká pravda... Sice nikde nebyli, ale copak může existovat jiný svět než ten jejich?

Ze zpráv nabývám dojmu, že všichni už Rusko odepisují. Obávám se, že to se ukáže tak za dva, za tři roky. Pokud ale kolektivní Západ bude schopen snášet ty hrozné ekonomické ztráty... Rusové těch svých pár milionů mrtvých v klidu ustojí, jako vždycky. Jen vládce nesmí být měkosrdcatý.

Když vynechám Ivana IV., Hrozného, tak Petr I. zaplatil za vybudování Sankt Petěrburgu milionem mrtvých. V jeho válkách... A je dnes pro Rusy Veliký.

Naproti tomu Alexandr II. Nikolajevič... Ukončil Krymskou válku, Kavkazské války, zrušil nevolnictví pro 20.000.000 lidí, zavedl reformy soudní a správní... A zahynul při atentátu.

Demokratizace, ta se v Rusku neodpouští. Své by nám o tom mohl říci i poslední ruský car Mikuláš II. Alexandrovič, než ho bolševici zastřelili s celou jeho rodinou. Abdikovat... Pořádný car-samoděržavec by nasadil věrné jednotky složené z Kavkazanů a třeba Čukčů, dal by svobodu vrahům... A utopil by rebélii v krvi.

Ostatně Michail Gorbačov si také zahrával s demokracií. A stát se mu rozpadl, i když nezemřel ani rukou vraha, ani na popravišti.

Pokud Vladimír Vladimirovič neztratí glanc, pokud začne masově popravovat, vraždit a deportovat, čeká jej ještě mnoho šťastných let...

Tak dnes jsou Hromnice, 40.den od Kristova narození... Nevidím to s tím světem růžově.0
0
0.000
11 comments
avatar

!WINE
Já v Rusku nebyl, takže poučovat nemohu. Už dříve jsem si říkal, že by bylo lepší nechat Ukrajinu padnout. Ať to zní všelijak.
Rusko je stále země neomezených možností. Jestli to bude trvat rok, pět - co na tom. Leningrad, Stalingrad, Moskva by mohli vyprávět. I když to je historie.
Proti Rusku je celý západ, co na tom. Jsou na to zvyklí.
Rusko (Sovětský svaz) snad vždy potřeboval tyrana, diktaturu, autokratismus.

0
0
0.000
avatar

Jestli padne Ukrajina, je na řadě Pobaltí a Podněstří, pak Polsko a Slovensko, zbývající Rumunsko a Bulharsko, potom my. Jestli potom státy bývalé Jugoslávie, Finsko, Rakousko... Kdo ví? A co dál? Jestli my, Západ, ustoupíme, Čína samozřejmě napadne Tchajwan a Severní Korea tu Jižní...

Stávajícím způsobem pokračovat nelze. Jsem naopak pro masivnější pomoc. S vědomím rizika, že situace může vyústit v globální jaderný konflikt.

Nevím, kolik bylo u nás za rok postaveno nových muničních a zbrojních továren, ani kolik se v nich vyrábí a vyrábět plánuje. Ale bojím se, že všeho málo.

Rusové provádějí nábor žoldnéřů po celém světě. Myslím, že by i Ukrajina mohla dostat pár upatlaných desítek či nižších stovek miliard dolarů, aby si taky v nejchudších částech světa najala pár set tisíc žoldnéřů...

0
0
0.000
avatar

Do jisté míry souhlasím. Taky proto Pobaltí tak usiluje o vstup do NATO. Že je na řadě.
Masivňejší podpora už zavání "vměšováním" a vyhrocením konfliktu. Ale to už se západ vměšuje dávno, tak co. Jinak by to ani nešlo. Taky proto Německo otálelo ohledně tanků. Otázka, kde je hranice.
Já jen, že Rus je na rozdíl od západu zvyklý na táhlou válku a nějaké ty omezení. Tak jak jsi psal. A to může západ dost zničit. Nakonec Rus může být vítězem i když z Ukrajiny ustoupí.
Ale nic proti Ukrajině. Taky se mi ta situace nezamlouvá a radši bych, aby ruský medvěd zalezl z5 do nory. Nechal Ukrajinu na pokoji.

0
0
0.000
avatar

Pobaltí už v NATO je. Ale pokud ukážeme slabost, bude to Rusku jedno.

0
0
0.000
avatar

Mám v guláš, vidím. Myslel jsem Finsko, Švédsko.

0
0
0.000
avatar

Německo otálelo možná taky proto, že chtělo donutit Američany, aby se také zapojili. Jinak by ty Abramsy zkoušeli prodat Evropě a vystrnadili by Německé tanky z domácího trhu.

0
0
0.000
avatar

Nechat Ukrajinu padnout? To jako vážně? A pak necháme padnout koho? Pobaltí? Polsko? Slovensko? Nás? Mlčky se dívat na to, jak Putin pár set kilometrů od našich hranic ničí města, vesnice, rodiny, životy... a jen tiše doufat, že se nedostane až k nám. Tomu teda říkám hroší kůže. Z takového přístupu je mi regulérně na zvracení...

0
0
0.000
avatar

Možná jsem se dost špatně vyjádřil. A omlouvám se za nevhodnou reakci.
Já jen, že Rus je zvyklý na táhlé konflikty a na diskonfort, jak mimo jiné poznamenal v příspěvku @krakonos.

0
0
0.000