Ukrajinská ohlédnutí

avatar

Proti asijské migrační vlně do USA v 50., 60. a 70.letech 20.století (následek vítězství komunismu v Číně, Severní Koreji a Vietnamu) se nejvíc ozývali Východoevropané, kteří sem před komunismem (a nacismem) prchali o dekádu dříve.

Proti Východoevropanům brblali Židé, kteří uprchli před Hitlerem. Proti Židům Italové, proti Italům Irové...

Tím chci říci, že proti nově příchozím zpravidla nejvíc brojí ti, kteří přišli v minulé vlně. Oni se totiž cítí po všech stránkách nejvíce ohroženi - tj. po stránce zaměstnanosti, shánění ubytování, akceptace společností...

Tak jasně, zjednodušuji. Ono to v článku o pár stovkách slov jinak ani nejde. Zkrátka mě zarazilo, u koho jsem se v Čechách setkal s největší kritikou do řad v současnosti přicházejících ukrajinských uprchlíků.

Mám osobní zkušenost, že nejvíce protiukrajinští jsou Ukrajinci. Kteří k nám přišli před začátkem války, před 25.2.2022. A ono je to logické.

Těm dříve přišlým nedal nikdo nic zadarmo. Museli si oběhat a podplatit víza, pracovní povolení... Já nevím, co ještě. A ti noví, ti si přijdou k hotovému!

Představte si, že jdete třeba na plovárnu. Zaplatíte vstupné... A jakmile vstoupíte, majitel, který vybírá vstupné, vykřikne: "Je večer a já musím pryč a od teď až do zavíračky to mají všichni zadarmo!" Nenaštvalo by by Vás to? Proč mě napadla zrovna plovárna?

Tak to bylo jedno ohlédnutí. To další budou převážně z oblasti školství.

Do 90 dnů po příchodu do republiky mají ukrajinské děti povinnost kontaktovat českou školu. Pokud je ta škola spádová, musí je přijmout.

Pokud ale škola nemá volnou kapacitu (složitý výpočet celkové podlahové plochy, metrů krychlových a čtverečních ve třídách, počtu záchodových mis, pisoárů, umyvadel a bidetů s přihlédnutím ke kapacitě školní jídelny a učitelského sboru), tak škola předá problém (žáka) k vyřešení zřizovateli, což je u základních škol obec.

Obec pak určí dítěti některou svoji školu, která volnou kapacitu má, bez ohledu na spádovost.

Volné jsou samozřejmě školy, které mají špatnou pověst, kam nikdo nechce. Ty se pak postupně plní ukrajinskými žáky. Následkem čehož se snaží dostat z těchto škol na jiné školy některé české děti...

Není v tom žádný šovinismus, rasismus nebo xenofobie. Když máte ve třídě třetinu dětí, které se nedomluví s učitelem, celková úroveň výuky klesá.

Pokud se nepodaří umístit dítě na střední školu, přikáže mu obec školu základní. Ano, máme šestnácti- ba i sedmnáctileté ukrajinské deváťáky a deváťačky.

Sedmnáctileté dítě, skoro dospělý, je vyspělejší než dítě patnáctileté... A ti a ty snaživější se pokoušejí o společenskou konverzaci s učitelským sborem. Jednak aby si pocvičili češtinu, jednak si s námi rozumějí skoro líp než s o dva roky mladšími. My starší taky umíme rusky...

A my, učitelé, si o přestávkách povídáme. Protože se od nich dozvídáme zajímavé věci. Oni od nás snad také...

Napadlo Vás třeba tohle? S kým má ukrajinská sedmnáctiletá holka začít chodit? Svůj k svému? O něco starší ukrajinští kluci zůstali doma, respektive ve valné většině jsou u armády. A spousta jich padne. Čím déle bude válka trvat, tím bude víc nevěst bez ženichů.

Jako po každé válce. Z podstaty věci umírají a mrzačí se muži v ideálním produktivním věku... Takže zase na Ukrajině postoupí emancipace... V Rusku samozřejmě taky.

Národnostní složení Ukrajinců. Ukrajinec z Donbasu, z Oděsy a třeba ze Zakarpatí mají jen málo společného. Mají značně odlišné kulturní návyky. Což se pozná třeba v jídelně...

Hodně Ukrajinců, které znám, má druhý rodný jazyk. Nemyslím ruštinu. Ale třeba maďarštinu, polštinu, rumunštinu...

Na okraj. Do ukrajinské armády jsou méně odváděni muži z oblastí, kde se bojuje, než z oblastí, kde se nebojuje. Logicky. Vojenské správy tam nejsou schopny řádně organizovat, pošta nefunguje... Bývá z toho zlá krev.

Existují Ukrajinci, rusky mluvící Ukrajinci a ukrajinští Rusové. Pro samostatnou Ukrajinu mohou být všichni, ale mezi sebou mívají různá pnutí... A to nezahrnuji, že u nás jsou i Rusové z Ruska. Což teda taky není úplně přesné...

Ruština má slovo "Russkyj", což znamená Rus. A "Rossijanin", což znamená obyvatel Ruské federace, třeba Čečen, Kalmyk, Burjat... A někteří Rusové jsou protiputinští a další mají část rodiny doma a snaž se být neviditelní...

Ono by se dalo ohlížet ještě dlouho. Zas to nepřepálit s délkou článku. Jistě se ale časem o nějaké další ohlédnutí za méně známými skutečnostmi souvisejícími vzdáleně a nepřímo s válkou na Ukrajině pokusím...0
0
0.000
7 comments
avatar

Je pravda, že nic není černobílé. Ale kompas (i ten morální) má jen jednu střelku...

0
0
0.000
avatar

Když se Churchilla ptali, jestli bude podporovat Stalina proti Hitlerovi, když je sám antikomunista, tak odpověděl, že kdyby Hitler napadl peklo, tak by se sice nestal Ďáblovým přítelem, ale snažil by se s ním o vzájemně výhodné, korektní vztahy.

Považuju se za příslušníka svobodného, demokratického světa. Rusko je antidemokratické, což je jeho věc, a agresivní, což už jen jeho věc není. Takže jsem pro nejvyšší možnou podporu Ukrajiny. A je to levnější než kdybychom museli bojovat sami. A za svobodu a demokracii stojí za to bojovat.

Ale Rusko s jadernými zbraněmi nelze v dohledné době porazit. Je třeba ho izolovat na úroveň Severní Koreje a drtit sankcemi. Aby dopadlo jako Sovětský svaz neblahé paměti. Ale toho se už asi nedožiju. Chtěl bych se mýlit...

0
0
0.000
avatar

Pokud Rusko ma věrný silový aparát je jedno jak bude trpět .

A pokud ma fungující aparát tak může použít taktiky minulosti...

Jako když jsem jednomu ukrajinci Položil otázku.
Kolik procent těch ztrát co mají Rusové tvoří branci z okupovanych území...

Vyzdvihoval ukrajinské hrdinství a Ruské ztráty ale už neřekl kolik z toho jsou Rusové a kolik násilím odvedeni chudáci z Ukrajiny

0
0
0.000
avatar

Pokud Rusko ma věrný silový aparát je jedno jak bude trpět .

A pokud ma fungující aparát tak může použít taktiky minulosti...

Jako když jsem jednomu ukrajinci Položil otázku.
Kolik procent těch ztrát co mají Rusové tvoří branci z okupovanych území...

Vyzdvihoval ukrajinské hrdinství a Ruské ztráty ale už neřekl kolik z toho jsou Rusové a kolik násilím odvedeni chudáci z Ukrajiny.
I když přiznal že nucena mobilizace proběhla na okupovanych územích

Bohužel sama Ukrajina nepřízna že např půlka čtvrtina zabitych nepřátel jsou sami ukrajinci a Rusové nepriznaji že ukrajinské jednotky posílají do misi s největšími ztrátami.

0
0
0.000