Teorie průšvihů jinak

avatar
(Edited)

Dneska jsem zůstal doma. Rýma, kašel, kýchání. V takovém rozsahu, že jsem se rozhodl nepřecházet a neohrožovat svoje okolí. Takže mám čas psát článek na Hive. Stejně jsem chtěl reagovat na článek @pavelsku . Jen bych to udělal později.

Autor uvádí, že kdykoliv narazil na pracovní kolektiv vedený mužem, řešily se v případě průšvihu následky a jejich minimalizace. Kdykoliv narazil na kolektiv vedený ženou, řešila se jen vina.

Tohle nerozporuju. Může být. Autor také netvrdí, že je tomu tak všude. To, že by to tak mohlo být, představuje jako teorii, nikoliv jako závěr. O co mi jde, je uvést podle sebe na pravou míru, že je tomu tak vinou vývoje ženské a mužské role v pravěku. To si myslím, že je omyl.

Pravěk. Podle autora muži kooperují při lovu a ženy si konkurují a vyštípávají cizince v tábořišti. Tak rovnou z toho vyjmu starší dobu kamennou, paleolit. Lovecko-sběračské tlupy migrují za zvěří. Denní dlouhé pochody. Dělba práce není příliš vyvinuta. Muži i ženy dělají zhruba totéž. Nejpodobnější je asi život dnešních pastevců v Mongolsku či pastevců sobů za polárním kruhem.

Kooperovat musí tehdy všichni. Na velká zvířata zřejmě útočí také všichni. Nejspíš je pomocí ohně ženou na hranu útesů... Není mi známo, že by na kosterních pozůstatcích mužů bylo více zhojených zranění než na ženských kostech. Stejně tak nejsou na zubech žen důkazy o žvýkání kůží...

Ale to není podstatné. Kosterních a vůbec jakýchkoliv pozůstatků po člověku z této doby je proklatě málo. Co také zbude po kočujícím lovci? Obydlí nestaví, mrtvé pohřbívá narychlo a bez větší výbavy...

Přenesme se do mezolitu a pozdějšího neolitu, tedy střední a mladší doby kamenné, o dobách kovových ani nemluvě. Tam už ke specializaci dochází. Vymřela mamutová fauna. Tlupy se víceméně usadily a přešly na lov menší zvěře, postupně si osvojují zemědělství. Ten proces má mnoho místních zvláštností.

Tady začíná nabývat na určitosti představa, že ženy zůstávají v tábořišti a muži chodí lovit. Statistický muž je o 30% silnější než statistická žena... Ženy nespolupracují? Když tábořiště bez mužů napadne medvěd, smečka vlků nebo cizí tlupa, tak uspořádají schůzi, kde hledají viníka? To není pravděpodobné...

V situaci ohrožující život dělají všichni, co je třeba. Muži, ženy i děti. Všichni máme pud sebezáchovy. Ať se ztratíme v džungli, octneme se v koncentračním táboře nebo v obleženém Leningradě. Kooperujeme. Je-li lze. Proto jsme lidé.

Dost toho víme o období stěhování národů. Římané bojují s kmeny. Ne jen s muži. Po boku mužů bojují i ženy. A Římani se více bojí koedukovaných kolektivů. Muži chodí loupit, smníšené kolektivy přišly obsadit území. Proto Římané zabíjejí všechny. Muže, ženy i děti. Když vyhrají... A nakonec nevyhrají.

Život v tábořišti... Ano, bují tam intriky jako v pozdějších muslimských harémech. Ale lovecké zázemí musí být funkční. Jinak by smečka, tlupa, osada zanikly...

Ženy jsou schopny nahradit ve všech činnostech muže. Jako jsou muži schopni nahradit ženy. Zázemí bojujících stran za světových válek se nakonec obejde skoro bez mužů. A muži na mnohaletých námořních či polárních výpravach se obejdou bez žen... Všechno funguje. Blbě. Ale nějak.

Opravdu si nemyslím, že by ženy byly méně kooperativnější než muži... Nabízím jinou teorii, která teorii @pavelsku spíše upřesňuje než vyvrací. Myslím si, že popisuje fungování kolektivů zejména v komerční sféře. Respektive tam, kde je o místo vedoucího velký zájem, kde se o něj utkají muži i ženy. Jde tedy o místa, kde jsou buď lepší peníze, nebo možnost něco někomu nějak přihrát...

Lidé, kteří se o takové místo utkají, mají určité vlastnosti. Jsou kompetitivní, konkurenční. Což je vlastnost opravdu spíše mužská. Pokud se o takové místo uchází žena, tak musí být nositelkou těchto "mužských" vlastností v míře vyšší, aby toto místo získala. (Což je zas moje teorie.)

Protože muži mají přednost... Svobodná žena přece bude mít dítě, a tak půjde kariéra stranou, zatímco matka už dítě/děti má, a proto bude každou chvíli doma. Takhle uvažuje většina vedoucích, kteří přijímají nové zaměstnance. Vyveďte mě z omylu, pokud je to už dnes jinak. Pokud se přesto žena prosadí...

Sám se pohybuji ve školství, což je hodně feminizovaný obor. Zažil jsem tři ředitele a tři ředitelky. Také jsem působil v bankovnictví. Na pobočce. Kde bylo pět mužů a 25 žen. Tam se vystřídal on vedoucí i ona vedoucí... Krátce jsem byl i na jiných místech. Někdy i za toho vedoucího.

Sám jsem zažil všechny lidské typy. Ženy, které si ve školství chtěly vydělat, byly opravdu tvrdé a dravé, neodpouštěly. Které se nechaly přesvědčit kolektivem, že to někdo dělat musí a radši ony, než někdo z ulice, bývaly naopak vstřícné... Ale zase, nedělal jsem výzkum. Jen hypotéza proti hypotéze.

No a zastavím se u panovnic. Když půjdu do minulosti, velké královny, třeba Aležběta I., Marie Terezie či Kateřina II., to nebyly mstivé fúrie, které by neodpouštěly neúspěch. Ony ani až tak mocichtivé nebyly... Na trůny se dostaly proto, že jinak by jim a jejich rodinám hrozilo nebezpečí... Zejména M.Terezie odpouštěla svým generálům vysloveně tristní výkony a stále jim dávala svou důveru.

A současné panovnice... Tuším v Británii, Nizozemí, Dánsku..., neověřoval jsem si aktuální stav. A političky. M.Thacher, A.Merkel... Nevím, jaké vlastně lidsky byly pro své podřízené. Ale ty druhé se dostaly k moci a byly výrazné. Vnutily státům svoji představu vývoje a ovlivnily je na desetiletí dopředu.

Když jsem u toho genderu, rasismu a tak.. Jsem rád, že v USA prezidentoval B.Obama. Černoch. A nic hrozného se nestalo. A docela bych si přál, aby i u nás byla jednou prezidentka, premiérka... A zase se nic nestane. Jen padne taková jedna tradice... Nicméně netuším, kdo by to mohl být. Nevidím takovou ženskou osobnost, kterou bych si přál. Ale mužskou taky ne...

A teď už jen tak fantazýruju... Umíte si představit ruskou prezidentku? Čínskou, íránskou...? Umíte si představit čekého prezidenta Vietnamce? Já tedy ano... Kdyby to byl někdo s programem, osobnost..

Já už učil ledaskoho. Někteří byli fajn. A jini ne. Někteří byli černoši, židé, muslimové, Mongolové, někdo s modrou krví, někdo nevyléčitelně nemocný, schizofrenici... Kluci a holky. Někdy byl neformálním vůdcem třídy kluk, někdy holka. A ty třídy nefungovaly zásadně jinak. Ono záleží na člověku, ne na pohlaví.

Nicméně exitují oblasti, ve kterých jsou lepší ženy, a oblasti, ve kterých jsou lepší muži. A myslím, že existují i činnosti, které nebaví nikoho, ale lépe je snášejí buď muži, nebo ženy.

Nemyslím si, že by se třeba veškeré domácí práce měly dělit napůl. Manželé jsou jeden celek. Každý dělá, co cítí, že je potřeba, co mu jde lépe než tomu druhému, nebo co mu vadí méně než tomu druhému. Tak by to aspoň být mělo...

Takže tohle není vlastně polemika. Jen úhel pohledu. A teď si zase musím lehnout, protože začínám strašně kýchat na klávesnici... Jelikož dnes nebude actifití hlášení, možná dám večer ještě jeden článek. Protže mám chuť...

kraki-a.png



0
0
0.000
3 comments
avatar

Tak já nerozporuju to, že za extrémních podmínek dělají všichni všechno. Že když je kmen napadený nepřítelem, tak i indiánské squaw popadnou tomahawky a oštěpy. Ale život se neskládá jen z extrémních situací a já si stále myslím, že v běžných, mírových časech byly mužské a ženské role tradičně rozdělené. A že i ta Marie Terezie se dostala na trůn spíš dotlačená okolnostmi, než že by to bylo normální. Ale přít se nechci a nebudu.

0
0
0.000