Šlechtovka

avatar


Jsem se synem v Praze. Tak toho využívám, k jeho malé radosti, a vláčím ho na procházky na místa, která chci vidět. A když už něco vidím, tak to i nafotím pro Hive. Berte to jako typy na výlety, když budete také v Praze.

Pražská Stromovka... Jedno z míst mého mládí. Býval to romantický, ale notně zchátralý prostor. Ale postupně se vylupuje do krásy. Jedním z těchto nově renovovaných míst je Šlechtova restaurace, prostě Šlechtovka...

Původně barokní zámeček, který nechala postavit Česká komora pro Leopolda I. v letech 1689-1692. Císař se z Vídně do Prahy uchyloval zpravidla před morem a tureckými vpády. Blízký Císařský mlýn a dnešní Místodržitelský letohrádek už nevyhovovaly koncepčně a utrpěly za Třicetileté války. Tohle byla náhrada.

Zámeček si žil svým životem. Někdy hostil korunované hlavy, jindy byl používán jako sklad a sýpka. Chátral, byl opravován a upravován. Od 20.let 19.století se postupně měnil v noblesní restauraci.

Nejslavnějším majitelem se stal v roce 1882 Václav Šlechta. Po něm dostalo místo i své dnešní jméno. Pán ji provozoval až do roku 1948. Znárodnění, to byla jeho smrt.

Na stavu objektu se podepsal socialismus, požáry 1978 a 1980 a konečně povodeň 2002. (Ty požáry si pamatuju jen matně. Zato na požár Veletžního paláce z roku 1974 mám velmi živou vzpomínku..)

V roce 2017 se začalo rekonstruovat. Obvyklé tanečky kolem výběrových řízení, střídání osazenstva radnice v důsledku voleb, covid... Rekonstrukce byla ukončena až nyní. A budova je, mohu-li zvenku soudit, prázdná. (Dovnitř jsem se nedostal. Syn už strašně prudil, nebylo síly, abych se o to snažil důrazněji.)

No, chci věřit, že si tam ještě letos dáme zmrzlinu...0
0
0.000
9 comments
avatar

Jezdil jsem kolem ruiny, několik let na sekačce když jsem ve Stromovce pracoval. Tenkrát jsem si nedokázal uvědomit jak je ten park teď pěkný oproti tomu jak vypadal dříve. Teď když tam trávím méně času na různých projektech tak si to více užívám. Když jsem viděl tvojí fotku tak jsem si říkal, že mám podobnou jen asi kolem 6 ráno když jsem byl nucem přenocovat v zázemí hájovny. Když jsem se tak trochu sundal s bývalými kolegy.

0
0
0.000
avatar

Je to lepší, než to bylo. Ale člověk vzpomíná... Když tam ještě vedl pod cestou ten tunýlek. A tak...

0
0
0.000