Repubklika výborů

avatar

Předpokládám, že všichni vědí, že "sovět" znamená rusky "rada". Takže Sovětský svaz = Svaz rad. Stejně jako snad všichni vědí, že tu byla Bavorská republika rad, Maďarská republika rad a dokonce asi dva týdny i Slovenská republika rad...Tolik jen jazykovědně, než se pustím do Republiky výborů.

Jednou z nejstarších technik, jak vyřešit problém, je jeho přehození na někoho jiného. Například. Obyvatelstvo nám fetuje, chlastá a kouří. Na školách se zavede primární prevence společensky nežádoucích jevů. Od teď jsou za chlast, fet a čmoud odpovědni učitelé, nikoliv tedy politici a státní úředníci.

Nebo. Obyvatelstvo nám upadá do dluhové pasti. Tak se na školách zavede výuka finanční gramotnosti. Dál jako v předchozím odstavci.

No a teď nebude plyn, ropa... a kdo ví, co ještě nebude. Tak se vyhlásí 18 °C v bytech. Dá se to nějak efektivně zkontrolovat, neřkuli zavést? Podle mě ve většině bytů ne. Jak to tedy vyřešit? Učinit odpovědnými výbory SVJ (Společenství vlastníků bytových jednotek)!

Že k tomu neexistují zákonné předpoklady, že to technicky nelze? Tak to už je jejich problém...

Stát se stará sám o sebe (tedy o blaho svých představitelů, vrcholových zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků) a každý ať se taky stará sám o sebe.

Tak je to správně pravicové... Komu se to nelíbí, ať se nechá zvolit, nebo zaměstnat na špičkové pozici.

Uznávám, že na té myšlence něco je. Ale napadlo mě, že by to šlo úplně jinak. Já bych učinil za teplotu v bytech odpovědnými listonoše!

Podívejte, stejně všichni už dneska jen mailujeme a esemeskujeme. Co pak má pošťák k roznášení? A jak si tak chodí ulicemi, mohl by dostat tepelný snímač a měřič teploty na okna.

Kdyby pošťák zjistil, že z nějakého okna uniká příliš mnoho tepla, vstoupil by do inkriminovaného bytu a zapnul čidlo ve své brašničce. (Samozřejmě, musel by Parlament schválit příslušné pravomoci.)

Kdyby se ukázalo, že někdo má v bytě vyšší než povolenou teplotu, byl by přestupitel potrestán a pošťák by dostal cílovou odměnu.

A nemuseli bychom ani pošťákům zvyšovat platy. Tušíte, kolik by si vydělali na úplatcích za nezapnutí čidla? Připouštím, občas by nějakého zavraždili, nebo aspoň zmlátili. Každé povolání má svá rizika... Kdo pracuje s počítačem, odnesou to časem karpální tunely...

Ne, nepřestal jsem myslet na výbory SVJ. Pro ty bych měl také velmi odpovědný úkol, snad ještě odpovědnější. Jelikož prakticky nejsme obranyschopní, předala by se obrana právě do rukou SVJ.

Každé SVJ by odpovídalo za teritoriální obranu svého domu a jeho okolí. Výbor by si zpracoval metodiku, předložil ji ke schválení příslušným orgánům... (Samozřejmě, že by to bylo tak složité, že by si na vypracování žádosti musel najmout specializovanou firmu.)

Pak by Výbor vypsal v okruhu své působnosti speciální obrannou berni, ze které by financoval nákup zbraní a vybavení...

No, my bychom to u nás v domě vyřešili šalamounsky. Každému bytu bychom přidělili nějaký úsek. Zákon padajícího hovna... Jistě znáte.

Na druhou stranu, k čemu bychom pak ještě potřebovali stát? Výbory SVJ by postupně převzaly všechny státní agendy... Hezky decentralizované soužití všech lidí... Taková lidová džamahírije, jak o tom psal Muamar Kaddáfí ve svých Zelených knihách.

Zkrátka, ať žijí výbory SVJ! (A členství v nich se bude muset zavést dědičné. Ne, že by to byla obdoba nové šlechty, spíš v nich nebude chtít nikdo být...)0
0
0.000
9 comments
avatar

Na druhou stranu, k čemu bychom pak ještě potřebovali stát?

Zajištění vnější a vnitřní bezpečnosti. Všechno ostatní se bez něj obejde. Něco teoreticky a spousta věcí i realisticky,

0
0
0.000
avatar

Vnitřní bezpečnost - obec si zvolí šerifa. Vnější bezpečnost, o tom právě píšu. Všichni občané tvoří milici. Ve Švýcarsku ji mají kantony, u nás navrhuji SVJ.

0
0
0.000
avatar

Lokální šerif nestačí, když se kriminálníci můžou za pár hodin přemístit přes půl světa. Moc si neumím představit, jak by fungoval Interpol/Europol, kdyby si každá obec zřizovala policii sama.

0
0
0.000
avatar

... a každodenný pokus, či to už konečne opravili:

!PGM

0
0
0.000