Nejčastější zaměstnání, největší zaměstnavatel...

avatar

Tak si tak jezdíme po ČR. Učím syna cestovat vlakem, autobusem, místní MHD, pěšky, raftem. A ukazuju mu místa.

A přitom... Člověk si žije ve své bublině, mikrokosmu, ulitě. A nevšímá si. Když se vydá do širého světa, tak si uvědomí věci. A nejednou si něčeho nového všimnu i já.

V každém místě začínám stejně. Návštěvou informačního centra. Jičín, Kutná Hora, Kladno, Litoměřice, Terezín, Budyně... Tam všude jsou informační centra. V Kutné Hoře jsem navštívil tři. A je jich tam ještě víc.

Tak Kladno má asi 60.000 obyvatel. Ale Budyně a Terezín jen po 2.000. Od kolika obyvatel má obec své informační centrum? Kolik bude v Čechách obcí s informačním centrem? Tisíc? Dva tisíce? Pět tisíc....? Nevím.

A on tam zpravidla nesedí jeden člověk. V Jičíně byli čtyři a podle pracovní doby zjevně směnovali. Kolik lidí v Čechách pracuje na informačních centrech? Deset tisíc? Míň, víc... Dostáváme se ale počtem zaměstnanců na úroveň Českých drah, České pošty, ČEZ, Škody Ml.Boleslav...

Zmínil jsem jen zaměstnance obcí. Ale ono je všude spousta turistů. I v té Budyni... Nemluvím o Terezíně. Tam všude zvoní němčina... (Jinak hodně polštiny.) Všude zmrzlinárny, hospody, průvodci, suvenýry...

Safra... Já si vlastně nikdy neuvědomil, kolik u nás lidí živí turistický ruch. Já si myslel, že to je hlavní zdroj příjmů na jihu. Španělsko, Itálie, Řecko... A u nás?

Možná, že jiné firmy platí vyšší daně. Ale dost možná, že nejvíc pracovních míst obstarává právě turistický ruch. Ale pod tím úhlem pohledu se teď dívám úplně jinak na covid a válku na Ukrajině.

Já jsem si to samozřejmě mohl odvodit... Ale dokud jsem to neviděl, nenapadlo mě to, neuvědomil jsem si...

Tak dobrá. Uznávám, že cestování k něčemu je, může rozšiřovat obzory.



0
0
0.000
15 comments
avatar

Tak mě tak napadlo, zda-li si to hamižný člověk může dát sám sobě...
!PGM

0
0
0.000
avatar

Třeba u nás v Telči, tam je opravdu hodně hospod, kaváren, obchůdků a podob závislá jen na turismu. Přes léto je tam narváno, v ostatních obdobích je to takové město duchů.

0
0
0.000
avatar

Telč znám docela dobře. Babička pocházela z Panské Lhoty, středisková obec Brtnice, 18 km od Jihlavy. Třeba Třebíč je na tom s turistikou zhruba stejně jako Telč...

0
0
0.000
avatar

Turistický ruch zaměstnával před Covidem skoro 250 tisíc lidí, teď to asi bude o něco méně, a tvořil 3 % HDP celé země. Výhodou turistického ruchu je, že exportujete zboží, které vám neubývá. Když vyvezeme dřevo, zůstane nám holina v lese, ale když přijedou turisté omrknout Prahu, tak utratí svá eura, dolary či jüany, ale Praha tam stojí dál. Na stranu druhou pěstování obilí nebo výroba elektřiny téměř nemůže zkrachovat, protože jíst a svítit lidi musí, na dovolenou nemusí. Viděli jsme to během pandemie.

0
0
0.000
avatar

Průmysl vytváří 35%... Ale ta 3%, to jsou asi jen lidé přímo zaměstnaní v TR. Tj.průvodci, směnárníci, prodavači suvenýrů, hotelový zaměstnanci... Atd. Ale dost lidí nemá asi turistiku jako hlavní povolání, ale pracovníci v pohostinství si na ní asi také berou velký podíl, taxikáři, dopravci obecně, od letadel po pronajímatele rikš, pouliční muzikanti... No a dodavatelé služeb pro hotely, třeba prádelny.
A vůbec nepíšu o prostitutkách a kapesních zlodějích... Myslím, že úplně přesně se nic spočítat nedá. Všechno je to kompletně provázané. Turistika je prostě významná.

0
0
0.000
avatar

Nakonec z tebe ještě bude cestovatel :)

@tipu curate

0
0
0.000
avatar

Kdo ví... Nechali jsme synovi udělat pas. Spíš kdyby se z nás stali emigranti. Časy jsou dobré, ale potenciál na zvrat z hodiny na hodinu je velký.

0
0
0.000
avatar

Tak mě tak napadlo, zda-li si to hamižný člověk může dát sám sobě...
!PGM

0
0
0.000