Myšlenkový chuchvalec

avatar


Fotografie nahoře i fotografie pod ní vznikly ve stejný den, včera. Ta dole v IKEA o chvíli dříve.

Ale ta horní je taková fotografióznější, tak doufám, že s ní třeba přilákám nějaký hlas navíc, podbízím se a předřazuji ji...

Čmeláčci si poletují a my chystáme Vánoce, 5.listopad... A proč ne? Že bývaly v našich zeměpisných šířkách a nadmořských výškách Vánoce na sněhu? Bejvávalo... Změna je život.

IKEA... Auta pojížděla po parkovišti na Zličíně a hledala, kde zaparkovat. Obchod přecpaný lidmi. Bufet i restaurace praskaly ve švech. Lidem se daří špatně?

Nebo... Oba rodiče vzpomínali na měnovou reformu z 30.května 1953. Tátovi bylo devět a mámě šest. Oba si na ni pamatovali dobře. Tak to bylo strašné...

Reforma byla vyhlášena v sobotu večer. Od pondělka. V neděli měli někde otevřeno. Lidé se doslova rvali o zboží a služby, za které ještě mohli utratit neznehodnocené peníze... Tak na to jsem si vzpomněl včera v IKEA. Koupit si něco za své ještě neznehodnocené peníze...

A syn se raduje, že potkává stále víc drahých aut. Audi, BMW, Mercedesy, těch už si ani nevšímá. Denně potkáváme Tesly, nějaké to Ferrari, nebo Masserati... Koupit si něco, dokud...

Ukončili jsme včera u tchána s tchýní moštovací sezónu. Umyli, nakonzervovali a uložili jsme udělátka. Ne, že by na stromech a pod nimi nic nezůstalo... Ale počasí už na tuhle práci moc není, pro synka se to už okoukalo a popravdě, mošt mi už leze i z uší...

Za tchánem přišli. Jestli by nešel pracovat pro obec. Trochu v dílně opravovat, trochu uklízet s popelnicí, lopatou a koštětem, v zimě odklízet sníh... Tchánovi je 76.

Nejsou lidi. Teda na práci. Na podpoře jich je na obci dost. Ale ti jsou pracovně nepoužitelní... Nabízeli tchánovi 20 tisíc na ruku na plný úvazek. No uznejte, kdo by za to dneska pracoval? Navíc je to práce málo tvůrčí, nulová možnost kariérního růstu, nenabízeli žádné zaměstnanecké benefity...

Tchán odmítl. Ale z úplně jiného důvodu. Cítí se už soustavné práce neschopen. On nepracoval z kanceláře u PC, ale ve fabrice jako strojní zámečník.

Na dílně od roku 1961. To se ještě na hygienu práce tolik nehledělo. Tchán je nahluchlý, má poničená záda, plíce, chybí mu palec na ruce (fréza je dravec...). Navíc od patnácti do sedmdesáti kouřil.

Proč o tom píšu? Četl jsem v Metru (deníku, jinak jezdím spíš tramvají) článeček chytrého pana doktora z tepla ordinace, že je přirozené pracovat do sedmdesáti pěti let.

Myslím, že se pan doktor mýlí. Přirozené je umřít průměrně ve čtyřiceti, při nulové zdravotní péči samozřejmě. Protože je přirozená asi padesátiprocentní dětská úmrtnost, tak by se tím dost zlepšil genofond lidstva.

No, důchodová reforma jednou přijít musí. Jedna věc je její nutnost pro společnost, druhá přijatelnost pro nás, staré.

Politická strana "Důchodci za sociální jistoty" už tu byla. Nebo ještě je?

Paměť už mi tolik neslouží. Vypadávají mi jména. Nejen dětí, ale i kolegů. A i obecná jména. Občas si prostě nemohu vzpomenout na úplně běžné slovo, jak se to řekne... A vůbec se necítím dvakrát dobře.

Taky se v práci bavíte většinou o nemocích? Ve školách bývají starší kolektivy. Pořád je někdo nemocný, supluje se... Jo a paměť, ta už mi taky neslouží.

Taky mě napadlo založit politickou stranu. Levice, pravice, národ, progrese... Co takhle Strana tlustých? Kdo lobuje za naše práva? A přitom nás brzy bude ve společnosti většina! Nám patří budoucnost!

Co já jsem to ještě chtěl napsat...0
0
0.000
13 comments
avatar

Včera jsme byli taky v IKEI. Někdy kolem čtvrté hodiny. Byli jsme tam vyzvednout skříň pro budoucí švagrovou. A měl jsem z toho stejné pocity jako ty. Lidi se opravdu asi nemají tak špatně, soudě podle toho kolik jich vyráží na nákupy :D

0
0
0.000
avatar
(Edited)

!PIZZA
Čítam teraz knižku od Juraja Karpiša "Ako na Zlato! a tam je ta menová reforma popísaná ako jedna veľká zlodejina. Ľudom zo dna na deň zobrali 60% kúpnej sily. Od začiatku minulého roku nám naše vlády zobrali už 12% v inflacii a ani na to nepotrebujú vymeniť menu.
Ľudia sa boja inflacie a tak všetky peniaze míňajú. Nikto nešetri pretože každý ráta že všetko ešte porastie na cene... dlhová špirála.... cvalajuca inflacia.... my sa svojim konaním samy položíme na kolena.

0
0
0.000
avatar

Není to totéž. Tehdy to byla opravdová zlodějina, plánovaná a řízená komunistickou stranou. Teď je to takový nikým nechtěný důsledek nahromaděných okolností. Ne, že by se naše vlády chovaly nějak lidumilně nebo vždycky racionálně, ne že by si jednotlivci nepřilepšovali... Ale opravdu to má jiný základ.
Asi k tomu napíšu další článeček...

0
0
0.000
avatar

Už sa neviem dočkať tvoje články ma baví čitať. :-)

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Nejlepší důchodová reforma by byla, dožívat se onoho produktivního věku. Jak jsi psal - Přirozené je umřít průměrně ve čtyřiceti, při nulové zdravotní péči samozřejmě. Protože je přirozená asi padesátiprocentní dětská úmrtnost, tak by se tím dost zlepšil genofond lidstva.
V tom věku už by člověk měl mít dospělé samostatné děti. Člověk začíná být méně produktivní, více nemocný. Ušetřilo by se za zdravotní péči, sociální dávky. Částečně by se vyřešilo přelidnění, dilema neobnovitelnych zdrojů a třeba i zmiňovaný greendeal.
Nějaké podobné řešení jsem zaznamenal v jednom z dílů Startreku.
To bych tu vlastně ale už nebyl

0
0
0.000
avatar

Myslím, že tam měl každý v padesáti spáchat sebevraždu...

0
0
0.000
avatar

Ano. Bylo to zcela normální a již chápáno jako přirozené. Opak znamenal zahanbení pro celou rodinu ba i společnost. Něco nepředstavitelného. Pro posádku Enterprise zas byla zas nepředstavitelná tato reforma.
Nakonec vědec mající onen kritický věk planetu sice nezachranil (pouze oddálit řešení) ale splnil svou povinnost.

0
0
0.000
avatar

Tak můj hlas máš automaticky i bez podbízení. Nicméně fotka je to pěkná.

0
0
0.000