My Photography Memories and Some Archive Photos /// Fotoğrafçılık Anılarım ve Birkaç Arşiv Fotoğrafı

avatar
(Edited)cl9ltg4e300i72bkcgeyz56gb_IMG_8469.webp

Hello friends,
Taking photographs is an occupation that gives peace to the human soul. I've been doing this as a hobby for years. When I look at my memories about photography, the past is full of dozens of memories.

When camera phones first came out, I was very excited. I saw the first camera phone on a man while I was fishing. I was only 10 years old and even push-button phones were a big dream for me. The man came up to us and slid his sled phone up. Then he took my picture. What I saw when I looked at the screen was amazing. It was necessary to wait for a while to see the photos taken with normal cameras. But this process was instantaneous on the phone.

Merhaba arkadaşlar,
Fotoğraf çekmek insan ruhuna huzur veren bir uğraştır. Yıllardır bunu hobi olarak yapıyorum. Fotoğrafçılıkla ilgili biriken anılarıma baktığımda geçmiş onlarca anı ile dolu.

Kameralı telefonlar ilk çıktığında çok heyecanlıydım. İlk kameralı telefonu balık tuttuğum sırada bir adamda görmüştüm. Henüz 10 yaşındaydım ve tuşlu telefonlar bile büyük bir hayaldi benim için. Adam yanımıza geldi ve kızaklı telefonunu yukarıya doğru kaydırdı. Sonra benim fotoğrafımı çekti. Ekrana baktığımda gördüğüm şey muhteşemdi. Normal fotoğraf makinelerinde çekilen fotoğrafları görmek için bir süre beklemek gerekiyordu. Ama bu işlem telefonda anlık olarak gerçekleşmişti.

cl9ltgcpv00i015kc7p46ggnh_20220826_133749.webp

I bought my first camera in college. It was not a professional machine. It had a very good zoom feature. I was taking pictures of everyone in our family and neighborhood with this camera. Then I took them out and gave them as gifts. I even became a wedding photographer. I learned too late how unprofessional my shots were. light etc on a professional machine. many values ​​were set manually.

I bought my Canon 200D 2 years ago. I was doing a lot of research on youtube and trying to learn. What I learned was insufficient. For a long time, I lived with the misconception that the camera was actually not very good. And one day I came across a tutorial on this on Udemy. That's when I really started to learn something. Even though I haven't even finished a quarter of my video tutorials yet, I think I've learned the basics. I hope I get much better with time.

Üniversitede ilk fotoğraf makinemi aldım. Profesyonel bir makine değildi. Çok iyi zoom özelliği vardı. Bu makine ile sülalemizdeki ve mahallemizdeki herkesin fotoğrafını çekiyordum. Daha sonra bunları çıkarıp hediye ediyordum. Hatta düğün fotoğrafçısı bile oldum. Yaptığım çekimlerin ne kadar ecemice olduğunu geç öğrendim. Profesyonel bir makinede ışık vb. birçok değer elle ayarlanıyordu.

Canon 200D makinemi 2 yıl önce aldım. Youtube'dan birçok araştırma yapıp öğrenmeye çalışıyordum. Öğrendiklerim yetersizdi. Uzun bir süre fotoğraf makinesi aslında çok iyi değilmiş yanılgısı ile yaşadım. Ve bir gü Udemy'de bununla ilgili bir eğitime denk geldim. İşte o vakit gerçek manada bir şey öğrenmeye başladım. Video eğitimlerim henüz çeyreğini bile bitirmemiş olsam da temel konuları öğrendiğimi düşünüyorum. Umarım zamanla çok daha iyi olurum.

cl9ltgn9m00he0ikceelladoq_20220826_175118.webp

My next goal is to take a macro lens and photograph tiny creatures such as ants, bees and spiders. These lenses are a little expensive. But I have enough patience and time.

Since I don't have a photo story to share in this content, I wanted to share three photos I took at different times. All three have deep meanings in themselves. The lake photo was taken with a camera. The other two are by phone. My phone's camera is not good enough. But they didn't go bad. See you in my next content.

Sıradaki hedefim makro lens alarak karınca, arı ve örümcek gibi minik canlıları fotoğraflamak. Bu lensler biraz pahalı. Ama benim yeterine sabrım ve zamanım var.

Bu içeriğimde elimde paylaşacak bir fotoğraf hikayesi omadığı için farklı zamanlarda çektiğim üç fotoğrafı paylaşmak istedim. Üçü de kendi içinde derin anlamlara sahip. Göl fotoğrafı makine ile çekildi. Diğer ikisi telefon ile. Telefonumun kamerası yeterince iyi değil. Ama fena çıkmadılar. Bir sonraki içeriğimde görüşmek üzere.


For the best experience view this post on Liketu0
0
0.000
2 comments
avatar

İlgili olduğunuz belli. Çok güzel fotoğraflar çekiyorsunuz. 👏

0
0
0.000
avatar

Teşekkürler baboz. Benzer keyfi senin paylaşımlarından da alıyoruz.

0
0
0.000