(EN-TR) weekend picnic // Hafta sonu pikniği

avatar
(Edited)

EN
Hello,
On the weekend we went to a nice place to have a picnic with my family. We had guests from far away, mostly children. It seemed unlikely that we would remain adults in the face of this overwhelming superiority. It was the right time to bring our inner child out.

TR
Merhaba,
Hafta sonu ailemle birlikte piknik yapmak için güzel bir yere gittik. Uzaklardan gelen misafirlerimiz vardı, çoğunluğu çocuklardan oluşuyordu. Bu ezici üstünlük karşısında yetişkin olarak kalmamız pek mümkün gözükmüyordu. İçimizde çocuğu dışarı çıkarmak için doğru zamandı.

EN
We went early for a picnic. After having our breakfast there, we planned to have a barbecue for dinner. It looked quiet when we first went. There weren't many people. But with every passing minute, the number of people increased. People didn't come just to have fun... Due to the rapid increase in reinforced concrete structures, especially in big cities, green areas have decreased considerably. There is very little room left for people to breathe. This place is made for that need.

TR
Piknik yapmak için erkenden gittik. Kahvaltımızı orada yaptıktan sonra akşam yemeği için mangal yapmayı planlamıştık. İlk gittiğimizde ortalık sakin görünüyordu. Fazla insan yoktu. Ama geçen her dakika insan sayısı arttı. İnsanlar sadece eğlenmek için gelmiyordu... Özellikle büyük şehirlerde betonarme yapıların hızla artmasından dolayı yeşil alanlar oldukça azaldı. İnsanların nefes alabileceği çok az yer kaldı. Burası bu ihtiyaca yönelik yapılmış bir yer.

EN
Time passes faster in nature. When it was time for the next meal, the fires were lit. We played ball, spent time in the park and walked around a lot to get rid of our energy. All this made us very hungry.

TR
Doğadayken vakit daha hızlı geçiyor. Bir sonraki öğün vakti geldiğinde ateşler yakıldı. Enerjimizi atmak için top oynamış, parkta vakit geçirmiş ve bolca gezmiştik. Tüm bunlar bizi oldukça acıktırmıştı.

EN
It was a nice day. Everyone was very happy. Spending time in nature with our loved ones made the bonds between us stronger.

Please stay away from the lifestyles of our age that individualize and isolate people. Show your love for your loved ones by spending time with them.

TR
Güzel bir gündü. Herkes çok mutluydu.Sevdiklerimizle doğada vakit geçirmek aramızdaki bağları daha güçlü yaptı.

Çağımızın insanı bireyselleştiren ve yalnızlaştıran yaşam tarzlarından lütfen uzak kalın. Sevdiklerinize zaman ayırarak onlara olan sevginizi belli edin.0
0
0.000
5 comments
avatar

Congratulations, your post has been added to Pinmapple! 🎉🥳🍍

Did you know you have your own profile map?
And every post has their own map too!

Want to have your post on the map too?

  • Go to Pinmapple
  • Click the get code button
  • Click on the map where your post should be (zoom in if needed)
  • Copy and paste the generated code in your post (Hive only)
  • Congrats, your post is now on the map!

0
0
0.000
avatar
Her detayıyla, mükemmel geçmiş bir gün gibi görünüyor. Hala elimizde fırsat varken, bugünlerin ve bu havaların tadı tam olarak böyle çıkartılır. Çocukların da mutluluğu gözlerinden okunuyor.

In every detail, it seems like a perfect day. While we still have the opportunity, this is exactly how we taste these days and this weather. The happiness of the children can be seen in their eyes.

0
0
0.000
avatar

Teşekkürler @baboz gerçekten mükemmel bir gündü. Çocuklar biz yetişkinlere göre eğlenmenin yollarını daha iyi biliyor

0
0
0.000
avatar

It is reflected in the pictures that you had a very enjoyable day. The biggest lesson that the pandemic has taught us; life and time are precious. Having a good time is now my priority. By the way, the meatballs look very good too.

Çok keyifli bir gün geçirdiğiniz resimlere yansımış. Pandeminin bize öğrettiği en büyük ders; hayat ve zaman çok değerli. Zamanımızı güzel geçirmek artık önceliğim oldu. Bu arada köfteler de çok güzel görünüyor.

0
0
0.000
avatar

Pandemi birçok anlamda iyi bir öğretmen oldu. Bu da onlardan biri. Zaman sevdiklerimizle geçirdiğimizde güzel... Evet, köfteler iyiydi :)

0
0
0.000