Moje "vaření"

avatar

No tak že bych pořád přímo sám vařil... Spíš asistuju. Jeden musí fotografovat, když má druhý ruce od těsta.
20211217_091137.jpg
Tak základem je uvařit brambory. Kdyby se nic jiného nepovedlo, já brambory rád. Jen tak maštěné máslem a posolené. Jsou to brambory dědečkova souseda. Dědeček je s ním mění za své vlašské ořechy.
20211217_111555.jpg
Radši škrábu brambory syrové. To jsem se naučil na táboře. Škrábu škrabkou. Nožem mi to moc nejde. Ale syrové brambory nejsou horké.

Máma oškrabává vařené brambory napíchnuté na vidličku. To mi nejde. Táta vezme i strašně horkou bramboru do ruky. On asi nemá v prstech cit. Svíčky taky zháší tak, že si plivne na prsty a zmáčkne plamen. Prý to nic není. No, nevím.

Takže necháme brambory vychladnout a nastrouhám je. Taky se dají rozmačkat, nebo rozjezdit tyčovým mixérem. Ale přijde mi nejsnazší je nastrouhat. Struhadlo se snadno umyje v myčce.
20211217_114956.jpg
Uplácám těsto z brambor, polohrubé mouky a soli. Táta by tam ještě sypal nějaké bylinky (majoránku, otcovská pozn.), ale to já nemusím.

Mouku sypu, dokud se těsto lepí. Taky se tam dá dát vejce, ale naše vejce zrovna došla. A prý to jde i bez něj. Udělám si těstové bochánky, které rozválím válečkem. Tak nějak jsme s mámou dělali linecké koláčky.

Táta udělá jedno těsto, uždibuje kousky a dělá z nich placky v ruce. Ty pak rovnou mrská na pánev. Já si ale udělám všechny placky dopředu. Tu poslední, větší, tu jsem taky uplácal v ruce.
20211217_120937.jpg
A tohle je začátek smažení. Táta říká, že mám brát olej řepkový. Ale máma pořád kupuje slunečnicový. Tak ten prý taky nevadí. Jenom nesmím palmový. Dospělí jsou často divní, i když jsou to rodiče.
20211217_124114.jpg
No a takhle to vypadá na konci. Nejraději mám placky teplé s jemným kečupem Otma. Taky se na ně dá položit plátek sýra, nebo salámu. Táta jí k plackám zelí. Takhle si kazit chuť!

Nejhorší na vaření je, že člověk si musí pořád mýt ruce. A dneska obzvlášť, protože jsem sahal na těsto a na mobilní telefon.0
0
0.000
2 comments
avatar

Congratulations @kraki! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s):

You received more than 1000 upvotes.
Your next target is to reach 1250 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out the last post from @hivebuzz:

Christmas Challenge - Offer a gift to to your friends
Support the HiveBuzz project. Vote for our proposal!
0
0
0.000
avatar

Vaření je ze všech domácích prací ta nejlepší. Protože na rozdíl od všech těch ostatních je to práce kreativní :)

0
0
0.000