Totální hybridní válka

avatar

Nemyslel jsem si ještě před pár měsíci, že se dožiju války v Evropě. Ale stalo se. A válka je záležitost atavistická. Tak i já se musím chovat atavisticky. Zjednodušeně řečeno, soustředit se na své přežití a přežití rodu. A začít tím, že budu předvídat, co může nastat. A v mezích možností se na to připravit. Minimálně mentálně.

Hodně se píše o té žhavé válce na frontě. Dost prostoru se věnuje i válce propagandistické. Ale jakoby se zapomínalo na válku ekonomickou... Respektive na její nejpodstatnější část.

Vlády západní Evropy své ekonomiky připravují... Obávám se ale, že na něco jiného, než co pravděpodobně nastane. Je fakt důležité přemýšlet o udržení růstu HDP... Když je tady potenciální hrozba hladomoru.

Hitler nikdy vážně neplánoval vojensky napadnout Švýcarsko. Ale snažil se ho přimět k povolnosti ekonomickými opatřeními. Tedy po porážce Francie blokádou. Chtěl ho vyhladovět. Protože vysokohorská země nebyla soběstačná v produkci potravin.

Ale Švýcaři se mu postavili. Rozorali fotbalové stadiony, na každém kousku půdy, kde to jen trochu šlo, pěstovali něco k jídlu. Přistoupili k téměř absolutní recyklaci všeho, co bylo lze. A dokázalo to, vydrželi. Stali se soběstačnými.

A co my? Jsme soběstační ve výrobě potravin? Dokážeme si s jejich produkcí poradit, až budeme bez ropy, bez zemního plynu a bez hnojiv, fungicidů, pesticidů, herbicidů... Až nevytopíme drůbežárny? Obávám se...

Když bude bez ropy Polsko, sedlák místo kombajnu vezme kosu a cep. Nepošle do školy děti. Úředníci a dělníci půjdou na pole... Oni to ještě umějí a věřím, že kos mají dost. A co u nás?

Nevidím, že by se tu připravovaly nouzové osevní plány, jak přeměnit městské sady v produkční zeleninovéí zahrady, nebo bramborová pole. Nepořádají se kurzy sázení a sklízení pro městské obyvatelstvo...

Možná se ani nepřipravuje přídělový systém... Individuální doprava bude samozřejmě zrušena. Ale budeme mít dost nafty a benzínu pro provoz zásobování? Zdravotní službu, hasiče a policii asi provozně udržíme... Ale začal bych už plánovat nákladní auta s pohonem na dřevoplyn...

Obyvatelstvo s tohle eventualitou vůbec nepočítá, nepřipravuje se. Pokles akcií, kryptoměn, inflace... Já bych se soustředil na národní plán, jak zajistit obyvatelstvu průměrně 8.000 kJ na osobu a den. Zima v bytech nebude to nejpodstatnější...

Ale nechci vyznívat pesimisticky. Člověk je tvor nesmírně přizpůsobivý. Když to musí být. Viz obléhání Leningradu. Obyvatelstvo přežije. Ve svém celku. Jen pro některé jednotlivce to bude znamenat konec.

Mohu sahnout i po jiných příkladech z historie, ne tak drastických. Evropa tu byla před Napoleonovou Kontinentální blokáou i po ní. A Británie, kterou měla zničit, z ní vyšla jako vítěz.

No, myslím, že když jsem tak nějak psychicky vyrovnán s tím, že přijde hladomor, tak mě celkem nemůže překvapit nic horšího. Takže cokoliv méně závažnějšího budu považovat za optimistický scénář. A budu jím potěšen, ba přímo nadšen.

A proto přeji všem úspěšný den i zbytek války. Už teď. To pro případ, že se třeba už dnes začne vypínat elektřina...
kraki_a.png



0
0
0.000
19 comments
avatar

Připravovat se na to, že bychom měšťáky nahnali na pole... To by bylo nepopulární. Politici mají jenom taková řešení a opatření, které jim připočítají hlasy. Všechno je o individuální přípravě.

0
0
0.000
avatar

Se zimou problém nemám. Bydlíme u lesa. MGB a Sue mají luky, z kterých umí střílet, takže i nějaké to maso by bylo. Trocha mouky se dá opatřit sběrem žaludů. Snad si ještě vzpomenu, který bodlák jsme si jako děcka opékali nad ohněm a říkali tomu "lesní chleba". Jen budu muset oprášit "Teslu". Loučema se mi moc svítit nechce.

0
0
0.000
avatar

No, já bych se asi musel přesunout na venkov. Mám tam nějaký ten majeteček...

0
0
0.000
avatar

V dobách "zlých" byl venkov vždy šancí na přežití.

0
0
0.000
avatar

Takže už je načase zameniť Hive a iné kryptomeny radšej za zlaté tehličky? :)

!WINE

0
0
0.000
avatar

Na vzdory všeobecnému přesvědčení jsme v základních potravinách soběstatční. No, a ekologické zemědělství je zhruba na 50 % výnosů zemědělství konvenčního. Takže pokud by byla aspoň aspoň nafta do traktorů tak bychom hlady neumřeli. :)

0
0
0.000
avatar

Pokud by byla aspoň nafta do traktorů... O tom vlastně píšu. Táta býval začátkem 90.let ředitelem státního statku. Jsme selská rodina. Umím posekat obilí kosou-bachlí, vázat povřísla, dělat snopy a stavět panáky, usušené je skládat na voze, umím s mlátičkou i cepem. Seju, sázím, pleju, jednotím, roubuju... Traktor dám taky, i když nemám papíry. Podojím krávu, ostříhám i zaříznu ovci, nemluvě o obsluze menšího zvířectva... Nejsem typický Pražák. Kolik nás takových je?
Máme dost zkušených dojiček, až nebude proud a náhradní díly do automatických zařízení? (Počítám, že to řídí počítač s integrovanými obvody.) Velkokapacitní prasečáky, kravíny, drůběžárny... To všechna ovládá technika na proud, případně plyn. Co až to nebude?

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Kdysi jsem měl "internetové přátelství" s člověkem, co měl před lety na ministerstvu zemědělství na starosti krizové řízení. Nic moc mi neřekl, bo státní tajemství, ale podle toho, co aspoň naznačoval, tak krizové plány existují, a to i na VELMI krizové a drastické situace. Drsnější, než si prý většina lidí dokáže představit.

0
0
0.000
avatar

Jeden reálný kamarád, vojentský provianťák, mi ukazoval "Civilní kuchařku" pro případ III.světové války, až armáda zabaví všechny zdroje potravin. Taky drsné. Ale to bylo z 80.let. Nevím, jak je to dneska.

0
0
0.000
avatar

Já mám kuchařku "Vaříme z přídělu" někdy z roku 1942. Jsou tam i praktické rady, jako třeba že mastný hrnec neumývat, ale uvařit v něm polívku, ze zeleniny spotřebovat úplně všechno včetně slupek a odřezků co se jinak vyhazují atd. :) Snad ji nebudu nikdy potřebovat.

0
0
0.000
avatar

Ano, o té kuchařce jsi už psal. Jedna moje babička se narodila 1919 a druhá 1923. Něco o válce, přídělovém systému a vaření mi taky vyprávely. Taky mě něčemu naučily. Něčemu, co doufám, že nikdy nebudu potřebovat.

0
0
0.000
avatar

Až tak černě bych to s tím hladomorem neviděl, minimálně v bohatých zemích, které si mohou dovolit ty chudší přeplatit. Latinská Amerika, Afrika nebo velká část Asie budou ale jiný příběh... Tam hrozí hlad už teď, pokud jsem správně pochopil zkazky o nevyvezeném obilí v přístavních sýpkách.

0
0
0.000
avatar

Naše společnost není připravená na to, že by se ze dne na den mohla rozpadnout civilizace. Bez ropy, plynu atd. Lidé si neumí opatřovat jídlo. Naopak v té Africe, Asii či Latinské Americe to ještě umějí. Ale je jich moc a zdrojů málo...

0
0
0.000