Pražské židovské hřbitovy

avatar


Odkdy se v Praze usazovali židé, to opravdu nevíme. Rozhodně si s sebou přinesli svou víru a své zvyklosti, včetně těch pohřebních. Takže byli pohřbíváni odděleně od křesťanů, specifickým způsobem.

Nějaké židovské hroby byly nalezeny na Národní třídě. O jejich původu nevíme z písemných pramenů nic.

Mezi lety 1254 až 1478 se pohřbívalo na tzv. Židovské zahradě na Novém Městě Pražském, kolem dnešní Vladislavovy ulice. Za jeho vlády byl hřbitov zrušen. Ostatky byly v současnosti částečně přeneseny na Olšany, částečně zabetonovány.

A konečně mezi lety 1439-1787 fungoval Starý židovský hřbitov na dnešním Josefově. A o těch všech zmíněných dnes psát nebudu.

Tohle je pohled na Žižkovský židovský hřbitov. Respektive na jeho torzo. On už tu od roku 1680 fungoval židovský morový hřbitov...

Proč torzo? Pohřbívalo se tu do roku 1890 a je tu podle záznamů pochováno 37.800 mrtvých. V roce 1960 na asi jeho třech čtvrtinách byly založeny Mahlerovy sady. Poslední ranou hřbitovu byla stavba Žižkovského vysílače, částečně na pozemku hřbitova.

Část hrobů se proměnila v dlažební kostky, něco bylo pod rukou prodáno sběratelům, vekslákům, do ciziny. Část ostatků byla přenesen na Olšany... A něco skončilo i na skládkách. Hroby i lidské ostatky... Smutné.

Tak poslední juknutí... A přesouváme se na Olšanský židovský hřbitov, který funguje od roku 1890 (Občanského letopočtu, abych byl přesný, jinak 5650 od stvoření světa, samozřejmě). A funguje stále.

Hřbitov není v nějaké úžasné kondici, i když o něj pečováno je... Ne, nebudu fotit řady hrobů. Na židovských hřbitovech se dívám, co je jinak, než by mělo být.

Zaujala mě tu výzva správců hřbitova, aby lidé laskavě z náboženských důvodů neumisťovali na hroby nepatřičné symboly - např. květiny, vánoční stromečky. Moc jsem nechápal...

Jo. Halloween šalom umevorach! (@pavelsku - Tak by to bylo správně?) Po nějaké době mě omrzelo fotit, co je špatně. (Pokoj jejich popelu... POPELU!) A skoro jsem začal fotit, co je tradičně a správně...

Levité, jistě... Vůbec jsem se díval i na jména. Manželé prominou...

Tady někdo nepřijal Šafaříkovu analogickou opravu pravopisu... Nebo za tím stojí poťouchlý německý úředník? Jestli ještě dešifrujete jméno Wltžek, tak je to Vlček... Mimochodem, Jeruzalémskou synagogu vyprojektoval Wilhelm Stiassny (čti Šťastný)...

Co napsat závěrem? Ono by se toho ještě dalo... Ale už je těch fotek trochu moc. Tak kanál nakonec (od téhle firmy jsem ho ještě neviděl) a konec zvonec...



0
0
0.000
5 comments
avatar
(Edited)

Hi,
Hello, If you allow me to give my opinion, do not give up, I think you should continue to keep your voice of protest active and call to conscience for the rest of those human remains. Good work.

0
0
0.000
avatar

Hřbitov se dá hebrejsky říct několika způsoby, třeba bejt-kevarot (dům hrobů) nebo bejt-chaim (dům života). Proč dům života? Nemusím vědět všecko. Ale ve většině těchhle tradičních názvů je skrytá nějaká symbolika.

0
0
0.000
avatar

Ještě aby nedošlo k omylu: já fakt hebrejsky neumím. Jenom mě to kdysi zajímalo, mám doma dvě učebnice, takže znám jen pár frází, pozdravit, poděkovat, odrecitovat šema israel 😀 a tak. Já jen aby mě někdo omylem nepovažoval za nějak vzdělaného v tomto směru, což nejsem 👍

0
0
0.000