Jičín, české Atény

avatar


Tak ne všechno se podaří. Valdštejn si plánoval v Jičíně universitu. Ale on toho naplánoval... Já zas plánoval slušnou fotku. Ale to se mobilem občas nedá. I když jsem byl namáčknutý zády na zeď, stejně se mi kýžený objekt nevešel do hledáčku celý.

Buď tam bude vidět celý kostel, nebo celá budova jezuitské koleje. Ale celé najednou se mi to tam prostě nevejde. No, lepší než být probodnut partyzánou v Chebu. A Valdštejn se nedožil ani mého věku. Jsem na tom líp než on.

Takže Valdštejn pozval do Jičína jezuity. Kostel sv.Jakuba byl přesvěcen na kostel sv.Ignáce, vybudovaly se koleje... Ale pak zasáhla smrt.

V 17.století měla jezuitská škola v Jičíně skvělou úroveň a všichni jezuité, jejichž jméno se Vám vybaví, se nějak v Jičíně aspoň mihli. V 18.století jejich ústav postupně upadal. Řád byl zrušen, přišla armáda... Dnes tam sídlí Policie ČR.

Ale Jičín se nakonec přeci stal univerzitním městem!


Technická univerzita v Liberci, Česká zemědělská univerzita v Praze... Zkrátka v Jičíně by chtěl přednášet a studovat prakticky každý... Já nevím, jestli tudy pro společnost i pro jednotlivce vede cesta k lepším zítřkům.

Vzdělání je jistě ve světském životě to (asi) nejdůležitější... Ale za úroveň některých vzdělávacích institucí v ČR bych ruku do ohně nedal. Dneska má hlídač v supermarketu maturitu na bezpečnostně-správní střední škole a uklizečka bývá přinejmenším bakalářkou rekreologie... No nic.

Když si panely na náměstí přiblížíte, tak se dozvíte, že Masarykova obchodní akademie v Jičíně právě slaví sto let své existence. Předtím se jmenovala jinak. Tak jsem se na ni zašel podívat.

Úroveň instituce neodhadnu. Ale mají před budovou hezké záhonky ala francouzská zahrada. A budova nezapře nějaký -ismus z 20.let. Což nic proti. Já učil 16 let v klenotu pražského funkcionalismu. Na oko pěkné, ale byla to budova pro jinou dobu... Jsem dnes v obzvláště škarohlídské náladě, v nejlepším skončit.0
0
0.000
9 comments
avatar

V Jičíně jsem nebyl, ale na blízkém hradě Valdštejně ano.

0
0
0.000
avatar

Teď mi došlo, že tou pamětní deskou jsem mohl někoho uvést v omyl, že i já patřím mezi Valdštejnovy potomky. Tak teda ne :) i když by to bylo zajímavé, tak moji předci byli jen sedláci a chalupníci, pokud vím.

0
0
0.000
avatar

Všichni pocházíme od Adama...

0
0
0.000
avatar

Od Adama a Evy, aby to bylo genderově vyvážené :)

0
0
0.000
avatar

Adam byl dřív. Ale třeba byl původně samosnubný.

0
0
0.000
avatar

Ak sa náhodou nevolal inak... ono sa asi ešte nevie či mal prvý homo sapiens natoľko vyvinutú reč, aby vedel vysloviť slovo Adam. A mali už vtedy vôbec mená?

0
0
0.000