František Štěpán Lotrinský

avatar

Prostě mi tahle dějinná persona už dlouho vrtá v hlavě... Když se o něm píše, vystupuje jako jakýsi "princ manžel" M.Terezie. A dál už nic. Měli spolu 16 dětí. Tečka.

Co to ale bylo za člověka? To jsem se nikde souhrnně nedočetl. Přitom na mě z různých okrajových zmínek vykukovala jeho fascinující osobnost. A právě na něm lze objasnit a vysvětlit spoustu zajímavostí, které se v dějepise neučí.

Jenomže já tu nechci podávat obsažnou historickou studii. Jen takovou fresku. Spoustu toho jen načrtnu, aby laskavý čtenář, pokud bude chtít, měl o čem přemýšlet... A půjdu dál. K další epizodě, která vyvolá další otázky...

Tak tedy M.Terezie a Fr.Štěpán byli samozřejmě příbuzní. Potomek vládnoucího rodu se mohl snoubit jen s jiným potomkem vládnoucího rodu... Jak blízcí příbuzní to byli?

Měli společného pradědečeka Ferdninanda III. Ten zplodil mimo jiné syna Leopolda I. a Eleonoru Marii. Leopold zplodil Karla VI. a ten M.Terezii. Eleonora Marie (mimochodem v I.manželství královna polská) zplodila s Karlem V.Lotrinským Leopolda Josefa a ten Františka Štěpána... Vyjadřujici se poněkud starozákonně,. No, býbaly tou dobou běžné sňatky i mezi bližšími příbuznými... Tohle by asi prošlo i dnes.

Královská manželství... Taková Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský. To byli jeden čehý a druhý hot... Následkem čehož skončil jejich syn Václav v Paříži a byl tam přetvořen v Karla, později Čtvrtého...

Naopak takový Jiřík z Poděbrad a jeho druhá choť, Johanka z Rožmitálu. To bylo jedno tělo a jeden duch. Johanka byla asi jedinou českou královnou, která v době nepřítomnosti svého chotě byla pověřeným (a respektovaným) zemským správcem... A jako taková sebrala vojsko a v jeho čele vytáhla do pole...

Tím nechci říci, že by ostatní královská manželství nebyla zajímavá. Jen na ně nemám čas a prostor... Tohle je spíš nástin než freska. A jdeme dál.

V křesťanství je žena podřízena muži. A M.Terezie byla až bigotní katolička. Nicméně svého chotě k moci nepustila... Není to schyzofrenní přístup? Byl František tak neambicózní? Byl to podpantoflák? Právě že nebyl... Vztah císaře a císařovny byl naprosto jedinečný. Každý měl sféru svého vlivu. Ale to předbíhám...

Jsou druhorození synové méně ctižádostiví než prvorození? Těžko říci. Boleslav asi nebyl méně ctižádostivý než jeho bratr Václav... Dědeček M.Terezie Leopold byl druhorozený. A připravoval se na duchovní službu, když mu zemřel bratr Ferdinand (neštovice) a z Leopolda se stal Leopold I. Jeho prvorozený byl Josef I. Skvělý panovník (no dobře, byl to také syfilitik)... Plynně hovořil sedmi jazyky a komponoval hudbu... Neštovice. Pak nastupuje jeho bratr Karel VI.

M.Terezie je jistotou v záloze. Karel VI.se ale snaží o syna, dědice. Až do konce... M.Terezie není na dráhu vládkyně Habsburského domu nijak připravována...

No a František je také druhorozený... Jeho starší bratr Clemens se má stát lotrinským suverénem. Ale neštovice... Františkovi je 14 let, když se stává dědicem... Je to důležité? František má i burbonskou krev... A Ludvík XV. umírá na neštovice. Nelze se divit, že M.Terezie dává sebe i své děti variolovat proti neštovicím. Je to trochu nebezpečná, ale účinná metoda imunisace.

Kdo poznal Františka Štěpána, říkal, že je to sympatický, milý, nesmírně přijemný člověk. Okouzloval ženy. Když se poprvé uviděli, bylo M.Terezii pět a jemu čtrnáct... Sňatek jeho bratra Clemense s M.Terezií byl už dohodnut. František jenom zaskočil...

Karel VI. měl Františka upřímně rád. Ještě před tím, než se stal jeho zetěm. Svěřil mu armádu bojující s Turkem. Vždyť jeho dědeček Karel V.Lotrinský byl jedním z vítězných vojevůdců od Vídně z roku 1689... Ale tady se geny jaksi neprojevily.

František měl na vojenskou službu alergii... A nechal se jí zprostit. M.Terezie se chvíli snažila v něm také vidět vítězného vojevůdce... Marně. (Ostatně, moje choť se také domnívá, že muž musí umět všechno opravit a naistalovat jí WhatsApp na Apple...) Obě se zmýlily. Přání otcem myšlenky...

Nicméně geny jsou geny... František byl příbuzný také s rodinou Medici. Zdědil Toskánsko a další državy. Velký finanční majetek. A také schopnost nakládat s penězi. M.Terezie nebyla ráda, že její choť se realizuje jako podnikatel a finanční magnát... Ale co mohla dělat?

Než se ale František stal manželem M.Terezie, musel něco zkousnout. Musel se vzdát svého Lotrinska. To byla francouzská podmínka. Jinak sňatek znamená válku s Francií. František se ujal vlády v Lotrinsku roce 1730. Provedl nesmírně úspěšnou sérii reforem. Z chudé země se stala země vzkvétající... V roce 1736 se své vlasti kvůli M.Terezii vzdal.

Mimochodem Lotrinsko. Verdunská smlouva 843. Znáte. První dokument psaný francouzsky a německy. Franská říše a franština se právě rozpadají. Ludvík I.Pobožný, syn Karla Velikého byl posledním univerzálním franským panovníkem. Německo dostane Ludvík Němec, Franccii Karel II. a nejstarší Lothar dědí střed. Lotharingii.

Lotharingie je ze všech zemí nejdůležitější. Proto dědí Lothar i císařský titul... Ale dějiny jdou jinudy, než tehdy kdo očekával. Zbytek Lotharingie, Lotrinsko, je přivtělen k Francii v roce 1736. A pak se o tohle území bude s Francií handrkovat Bismarck i Hitler. Vlastně se stane jedním z důvodů vypunkutí obou světlových válek... Ale takovéhle odobočky už nebudu dělat. Čas a prostor...

Takže František Štěpán a Marie Terezie. Vzorné manželství... Nebo ne? Milovali se. Ale on jí věrný nikdy nebyl. Občas mívali doma "itálii". Ale Marie vždy odpustila a smiříli se.

Co vlastně byl František? Spoluvladař M.Terezie. Oficiálně. Polovina vyražených mincí nesla jeho podobiznu, polovina její. M.Terezie nebyla korunována královnou, ale králem... Českým i uherským. Dala si na hlavu posadit mužské koruny, napřed Svatoštěpánskou a potom Svatováclavskou. Vykonala všechny obřady příslušející muži... Také jste si vzpomněly na egyptskou Hatšepsut?

Jediná koruna, která zbyla na Františka, byla ta císařská. Ryze formální... M.Terezie ho k vládě nepustila. Na počátku 40.let 18.století se dal na pití a na hazard... Ale po pár letech v něm zvítězily medicejské geny.

František spekuluje. Hazard? Úspěšně spekuluje... Podniká zejména na jihozápadě Slovenska,tedy Horních Uher. Porcelánky, spřádání bavlny, tkaní látek... nějaké ty statky, hřebčín... Se řekne manufaktury. Finanční dům ve Vídni s filiálkami po celé Evropě. V době své smrti má na 10.000 zaměstanců.

František financuje Sedmiletou válku... Je generálním zásobovatelem rakouských armád. Jeho bratr Karel se ztrapňuje jako velitel rakouských vojsk ve 3.slezské válce... Friedrich II.Pruský jej poráží a my ztrácíme definitivně Slezsko.

Kdo je vítězem války? František úvěruje nejen svoji choť, ale i jejího smrtelného nepřítele, Friedricha, toho ďábla... A Friedrich mu zaplatí do posledního tolaru. S tučnými úroky. František se tím chlubí. Žena mu to tak trochu zazlívá.

Ale František je ke své ženě loajální. Po skončení války hrozí Rakousku bankrot. Ale František se za něj zaručí svým soukromým majetkem... A to stačí. František je na rozdíl od Rakouska kredibilní. František se trochu angažuje i v rakouských finančních reformách. Jsou úspěšné... On opravdu dokáže měnit bláto ve zlato...

To je ale dlouhé... Je třeba nějak stať ukončit. Tohle není místo pro historické eseje!

Co tedy dodat? Nevěrník financující nepřítele... Navíc svobodný zednář jako manžel katolického Veličenstva. Bonviván. S měšťáckými zvyklostmi. Příliš nedbal o svůj vzhled. Jeho vdova nikdy neodloží vdovský závoj. A z piety nechává razit mince s jeho obrazem. Na třetině mincí bude obraz Františkův, na třetině její, na třetině jejich syna Josefa II. ...

Josef II. se nepotatil. Je ambiciózní a není to člověk příjemný... A snaží se urvat co největší podíl vlády na vé matce. Má ale smůlu. Musí 15 let čekat. Pak se pustí do vlády s vervou... "Jak může vládnout, když nemá rád lidi?" ptala se jeho matka. Špatně.

"Všechno pro lid, nic prostřednictvím lidu!" To bylo Josefovo heslo. Josefův bratr Leopold se potatil víc. Zdědil Toskánsko. Je trpělivý. Reformuje s citem a s pozoruhodnými výsledky... Svého staršího bratra Josefa nesnáší... Nakonec se mu možná stane osudnou vlastnost zděděná po tatínkovi.

František Štěpán měl zálibu v přírodních vědách... Leopold, později jako nástupce svého bratra Druhý, relaxuje ve své chemické laboratoři... A umírá za dost nevyjasněných okolností. Ostatně, laboratoř... Friedrich II. koncertuje na flétnu. Ludvík XVI. se utíká do své zámečnické dílny... Koníčky mocných, to by bylo téma na jiný článek...

Tedy, pokud jste to dočetli až sem, klobouk dolů... Přiznávám, že dnes jsem psal sobě pro radost...
krakia.png



0
0
0.000
16 comments
avatar

Psal si nejen sobě, ale i mě pro radost.

0
0
0.000
avatar

Díky. Člověka to potěší. I ta diškréce...

0
0
0.000
avatar

Nechceš dávat soukromé lekce dějepravy? I řidič by mohl dostat nepatrný přehled o tom, co se dělo :-)
!BEER

0
0
0.000
avatar

Vlastně ty hodiny tímhle způsobem už dávám, ne?

0
0
0.000
avatar

Hned mi vyskočila hláška:
"Nu, i skladník ve šroubárně si může přečísti Vergilia v originále."

Jinak mě tyhle @krakonos -ovi lekce taky hrozně baví. Hlavně vždycky nějaká souvislost, která by mě nikdy nenapadla...

0
0
0.000
avatar

Přesně na to jsem myslel při psaní komentáře a proto jsem ho napsal tak, jak jsem ho napsal :-D

@krakonos je v tomhle "hvězda". Doufám, že to nezabalí. Bylo by tu tak nějak trochu prázdno.

0
0
0.000