Вчені відкрили восьмий континент

avatar

pexelsvalentinantonucci1275393.jpg

Ну, як відкрили, просто офіційно признали його існування після довгих років досліджень. А чому ми раніше про нього нічого не чули, спитаєте ви? Річ в тому, що понад 90% цього континенту знаходиться під водою, а його надводною частиною є два острови, Південний і Північний, з яких і складається Нова Зеландія. То ж Новий континент назвали Зеландією (його ще називають тасманійським або ж новозеландським).

Новий континент вже навіть має свою сторінку у Вікіпедії. То ж згідно з наведеними там даними, загальна площа новозеландського континенту становить становить 3,5 млн квадратних кілометрів, що більше ніж найбільший острів Гренландія або є індійський субконтинент.

Можна було б вважати, що Зеландію відкрив мореплавець Абель Тасман у 1642 році, коли він відкрив острови Нової Зеландії, якби науковці тоді знали, що це частина затопленого континенту. Вперше цю думку висловив шотландський натураліст Джеймс Гектор в 1895 році, про це йдеться у статті BBC. Вивчаючи геологію дрібних островів біля одного з двох новозеландських островів, острова Південний, він припустив, що Нова Зеландія є "верхівкою гірського хребта, який облямовує великий континентальний масив, що простягається далеко на південь та схід і занурений у воду..."

pexelsnathancowley2463951.jpg

Але до 1960 років більше ніяких кроків у цьому напрямку здійснено не було, аж поки наукове співтовариства нарешті не домовилось, що ж вважати континентом. Вони запропонували таке визначення:

Це геологічна зона з височинами, розмаїттям гірських порід і товстою корою. Континент також має бути великим за площею.

То ж для того, щоб довести існування восьмого континенту (восьмого, бо в англомовній літературі до того було прийнято, що існує сім континентів - Європа, Азія, Північна Америка, Південна Америка, Австралія, Африка та Антарктида) під водами Тихого океану вченими лише залишалося знайти докази. Проте через технологічну складність (адже потрібно було пробурити земну кору хоча б на 500 метрів на глибинах в середньому 2 км) це відклалося аж до нашого часу.

pexelsandreapiacquadio3769138.jpg

Аж нарешті у 2017 році група геологів оголосила, що вони мають неспростовні докази про існування восьмого континенту і це стало справжньою науково сенсацією. Виявилося, що під затопленим континентом існує земна кора континентального типу, а не океанічного, яка завтовшки всього лише в 10 км (хоча й тонша, ніж в нормальних континентів - лише 20 км, на відміну від 40 км в останніх).

Важко сказати, чи був колись новозеландський континент повністю вільним від води після розпалу суперконтиненту Гондвани приблизно 120 млн років тому, більш ймовірно, що й Нова Зеландію колись була затоплена водою.

Отакі дивовижні наукові відкриття трапляються і в наші дні 😄.


Фото 1 автора Valentin Antonucci з Pexels

Фото 2 автора Nathan Cowley з Pexels

Фото 3 автора Andrea Piacquadio з Pexels



0
0
0.000
0 comments